Osídlenia ležia v nárazníkovej zóne medzi Modrou líniou – teda izraelsko-libanonskou hranicou – a riekou Lítání, ktorú ustanovila rezolúcia Bezpečnostnej rady (BR) OSN č. 1 701 v roku 2006, pripomínajú agentúra AFP a AP.
„Evakuujte okamžite svoje domy. Buďte opatrní, nesmiete ísť na juh. Akýkoľvek pohyb smerom na juh by vás mohol ohroziť,“ uviedol arabskojazyčný hovorca Obranných síl Izraela (IDF) Avichaj Adrai v príspevku na sociálnych sieťach.
IDF vyzvali na evakuáciu asi 30 obcí na juhu Libanonu aj v utorok. Všetky sa nachádzajú v spomínanej nárazníkovej zóne.
Modrú líniu a bezpečnostné pásmo vytýčila BR OSN v roku 2006, ukončila tým vojnu medzi Izraelom a šíitským militantným hnutím Hizballáh. To v súčasnom konflikte uviedlo, že jeho bojovníci bojujú s izraelským vojakmi, ktorí sa infiltrovali z východu do juholibanonskej obce Marún ar-Ras.
Hnutie ešte ráno uviedlo, že jeho bojovníci odrazili skupinu izraelských vojakov, ktorí sa v noci na stredu snažili preniknúť do Libanonu.
Prienik izraelských vojakov do Libanonu v stredu potvrdila aj libanonská armáda, podľa ktorej izraelskí vojaci prekročili na krátko demarkačnú líniu medzi Libanonom a Izraelom a následne sa stiahli.
Izraelské pozemné sily v noci na utorok spustili pozemnú ofenzívu do Libanonu. Izraelská armáda tvrdí, že útoky sú zamerané proti Hizballáhu. Ofenzíve predchádzalo niekoľko dní leteckých útokov na ciele Hizballáhu v Bejrúte a ďalších častiach krajiny. Pri jednom z nich v piatok zahynul aj dlhoročný šéf hnutia Hasan Nasralláh a viacero vysokopostavených veliteľov.
(tasr)