Obyvatelia Banskej Bystrice odchádzajú. V meste zlyháva výstavba nájomných bytov

Nájomné byty sú témou nielen vlády, ale aj samospráv. Hovorilo sa o nich aj na ostatnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, kde na problém upozornila iniciatíva Dostupné a dôstojné bývanie. Vedenie mesta problémy priznalo a v nasledujúcich rokoch by mala nastať zmena k pozitívnemu.

Až na pár výnimiek na Slovensku sa mestá s problémom nájomných bytov trápia už roky. Pred voľbami v roku 2020 bola vlajkovou loďou predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára výstavba viac ako 20-tisíc nájomných bytov. Doteraz žiadny nestojí.

Nájomné byty nepostavili ani v Banskej Bystrici, a to nielen v poslednom období, ale už takmer dve dekády. Teda 20 rokov. Nevyšla ani avizovaná výstavba takmer 30 nájomných bytov na banskobystrickom sídlisku Sásová. Stovky ľudí tak v poradovníku na nájomné bývanie čakajú už viac ako 10 rokov. 

Mesto Banská Bystrica chce väčšiu pomoc od vlády, ktorá sa odvoláva na Európsku komisiu. Tej sa vraj nepozdáva 5-percentná DPH, ktorou chcel štát nalákať potenciálnych investorov.

Mohlo by Vás zaujímaťV koalícii už každý na vlastné tričko

Výsledkom prenášania zodpovednosti z jedného na druhého je, že dostupnosť bývania na Slovensku je jedna z najhorších v rámci Únie a doplácajú na to tí najzraniteľnejší – seniori, jednorodičia, viacdetné rodiny, ale aj Rómovia či ľudia bez domova. 

V Banskej Bystrici v súčasnosti žije viac ako 73-tisíc obyvateľov, pričom za takmer 10 rokov ubudlo zhruba 6-tisíc obyvateľov. Viac ľudí tu zomrie, ako sa narodí. Viac sa ich odsťahuje, ako prisťahuje. 

Podľa organizátorov občianskej kampane Dostupné a dôstojné bývanie je jedným z dôvodov aj nedostatok nájomných bytov. Opakovane preto prišli vyzvať zástupcov mesta, aby to riešili.

Tí na zastupiteľstve deklarovali, že samospráva pracuje na tvorbe strategického dokumentu, ktorý sa touto problematikou zaoberá výhľadovo na nasledujúcich desať rokov. Ak všetko pôjde podľa plánu, nový komplexný dokument by mohol byť hotový o rok.

Záverečný verdikt teda pre Banskobystričanov znie: Na Programe rozvoja bývania od roku 2025 do roku 2035 sa na banskobystrickom mestskom úrade pracuje. Problém bol teda spomenutý, oprášený, odfajknutý a riešenie prisľúbili. Kedy a či sa nakoniec nájomné bývanie reálne vyrieši, sa však obyvatelia nedozvedeli.