Na východ Slovenska prichádza nový investor. Vybuduje najväčší závod svojho druhu na svete
Holandská spoločnosť je súčasťou americko-japonskej skupiny Rheem Global Wather. Dejong si pre svoj nový závod vybral priemyselný park Grófske na Vranovskej ceste pri Prešove. Na pozemku s rozlohou 43,5 hektára a celkovou prenajímateľnou plochou 200-tisíc štvorcových metrov už odštartovali výstavbu.
Dejong začínal svoje pôsobenie pred 165 rokmi ako rodinná firma, ktorá dodávala pre miestnych farmárov antikorové nádoby na mlieko. Keď pred 50 rokmi čelila poklesu dopytu, preorientovala sa na výrobu antikorových zásobníkov teplej vody.
Postupne sa z malej rodinnej firmy vypracovala na popredného nezávislého výrobcu v Európe a expandovala do Severnej Ameriky a Austrálie.
Najväčší a najmodernejší na svete
Vo svete vlastní približne 25 podnikov. V Prešove postaví svoj najväčší svetový závod, ktorý má byť najmodernejší a najinovatívnejší. Metropolu Šariša si zástupcovia spoločnosti vybrali pre lokalitu, ale aj preto, že v ňom našli kvalifikovanú a viacjazyčnú pracovnú silu.
„Ďalším dôvodom bol pocit, ktorý sme tu mali hneď pri prvej návšteve. To prijatie, ktorého sa nám dostalo od prvého momentu, keď sme sem prišli, bolo neskutočné. Vynikajúca bola a je komunikácia a spolupráca so samosprávou, mestom aj regiónom,“ vymenoval dôvody voľby výrobný riaditeľ Rheem Europe Arno La Haye na slávnostnom spustení výstavby v Prešove vo štvrtok 3. októbra.
Dodal, že produkcia na východe Slovenska bude predstavovať zhruba jeden milión zásobníkov ročne.
Dejong vytvorí v prvej fáze približne 150 až 200 pracovných miest. Závod v priemyselnom parku bude fungovať v už postavených výrobných priestoroch spoločnosti CTPark Prešov Sever, pričom výstavba novej haly sa uskutoční v jeho susedstve. Dokončená by mala byť do dvanástich mesiacov. Výrobu plánujú spustiť začiatkom roka 2026.

Prešovské zásobníky majú byť ekologickejšie
Špecifikom prešovskej výroby budú ekologickejšie produkty. „A to antikorové zásobníky na teplú vodu, ktoré sú v porovnaní s kovovými, respektíve železnými, kvalitatívne lepšie a environmentálne udržateľnejšie. V antikorových nádobách je uhlíková stopa až o 80 percent nižšia,“ vysvetlil ďalej La Haye.
Presnú výšku investície neprezradil, no pred niekoľkými mesiacmi prebehla médiami informácia o sume 60 miliónov eur.

„Môžem povedať, že bude vyššia. Výroba bude automatizovaná, chceme čo najviac využívať robotiku. Už teraz sa na rôznych miestach Európy stavajú technológie a prístroje, ktoré použijeme a nainštalujeme v priebehu roka,“ objasnil manažér, ktorý dodal, že zásobníky na teplú vodu budú z Prešova vyvážané do celého sveta.
Ako uviedol riaditeľ prešovského závodu Dejong Lee Fletcher, spoločnosť plánuje zamestnať stovky odborníkov, robotníkov, zváračov či staviteľov. Stavba v Prešove podľa neho predstavuje významný míľnik na ceste, ktorá spojí priemyselné inovácie s úctou k slovenským hodnotám a tradíciám.
Dejong odštartuje rozvoj priemyselného parku Grófske
V prípade mesta Prešov pôjde o historicky prvý priemyselný park v jeho katastri. Primátor František Oľha vníma investíciu ako mimoriadne dôležitú. Zdôraznil, že prinesie do oblasti pracovné príležitosti, ale aj užitočný produkt. So spoločnosťou Dejong o výstavbe závodu jednali už rok.
„Rozhodovalo sa medzi Rumunskom, Poľskom aj Maďarskom. Teším sa, že si vybrali práve nás. Viedli sme diskusie od prvých povoľovacích procesov, plánovali sme dopravné napojenia, linky MHD. Reagovali sme vždy na ich požiadavky rýchlejšie ako ostatné krajiny. Manažment firmy je trochu spätý s prešovským regiónom, možno rozhodlo aj to,“ vysvetlil pri príležitosti začiatku výstavby primátor.

Ako doplnil, v priemyselnom parku Grófske ide o prvého investora, ktorý odštartoval jeho rozvoj. V areáli je priestor ešte na šesť alebo sedem ďalších investujúcich, s niektorými vedenie mesta v súčasnosti už aj rokuje.


