Umelá inteligencia už dokáže spoľahlivo „oklamať“ kontrolu človeka a automatu
Výskumníci zo švajčiarskeho ETH v Zürichu vyvinuli metódu na „oklamanie“ mechanizmu CAPTCHA s pomocou umelej inteligencie. Na rozdiel od predchádzajúcich pokusov, ktoré mali len 68- až 71-percentnú úspešnosť, sa im podarilo „obísť“ rozlišovací systém vo všetkých prípadoch.
Andreas Plesner, Tobias Vontobel a Roger Wattenhofer ukázali svoj postup, týkajúci sa reCAPTCHA v2 od Google, v štúdii zverejnenej na portáli arXiv.
Vedci použili na detekciu objektov v CAPTCHA model YOLOv8 od firmy Ultralytics, ktorý je k dispozícii s otvoreným zdrojovým kódom. Aby zvýšili úspešnosť detekcie „dotrénovali“ model na typických objektoch, ktoré sa v tomto type CAPTCHA využívajú. Tie si dopredu „pozbierali“ zo zobrazovaných CAPTCHA.
Na to, aby obišli limitáciu počtu pokusov z jednej IP adresy, využili výskumníci virtuálnu privátnu sieť (VPN), ktorá adresy po každom pokuse dynamicky menila. Úspešnosti pomohla aj simulácia pohybov myši a história aj „cookie“ od „ľudského“ používateľa.
Človek alebo počítač?
So zvyšujúcou sa dostupnosťou počítačov a rastu ich využívaniu na kriminálne aktivity sa objavila potreba odlíšiť reálneho človeka od automatizovaných mechanizmov.
Dôvodom je obrana proti programom nazývaným „bot“. Tie sa tvária ako ľudia a vykonávajú činnosti typické pre ľudí. Hromadne si registrujú e-mailové adresy, prispievajú do internetových diskusií, cez e-mailové správy či fóra komunikujú s ľuďmi. Častokrát ide o nelegálnu činnosť.
Na automatizované odlíšenie ľudí a počítačov vznikol mechanizmus CAPTCHA. Jednou z jeho implementácií je reCAPTCHA, ktorú vlastní Google.
Vo svojej prvej verzii používala skenované obrázky zo starých kníh a „vyriešená“ CAPTCHA zároveň pomáhala digitalizovať takéto texty. Jej používanie skončilo v marci 2018.
Druhá verzia, ktorej sa týka aj vedecká štúdia popisovaná v článku, zobrazuje obrázky z Google Streetview, pričom úlohou testovaného subjektu je identifikovať zobrazené objekty. Predpokladá sa, že slúži aj na vývoj algoritmov pre autonómne automobily.
Najnovšia verzia pôsobí na pozadí, človek sa s ňou vo väčšine prípadov nestretne. Rozlíšenie človek -počítač vykonáva na základe sledovania používateľských interakcií.
Turingov test
Hoci sa slovo CAPTCHA dnes používa samostatne, pôvodný význam tohto akronymu je „Kompletne automatizovaný verejný Turingov test na rozlíšenie počítačov a ľudí“ (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart).
Dostávame sa tak k britskému matematikovi a jednému zo zakladateľov informačných technológií Alanovi Turingovi.
Počas druhej svetovej vojny skonštruoval elektromechanické dešifrovacie zariadenie Bombe. Spolupracoval aj na vývoji jedného z prvých počítačov Colossus. Obidve zariadenia sa používali na lúštenie nemeckých šifier.
Po vojne navrhol ďalší model počítača, nazval ho Automatic Computing Engine. Do vedy prispel abstraktným modelom počítača, ktorý je dnes známy pod označením „Turingov stroj“.
Jeho meno „Turingov test“ nesie aj skúška, ktorej cieľom je rozlíšiť človeka a počítač na základe reakcií na otázky.