Slovensko a Kazachstan chcú rozšíriť spoluprácu

Posilnenie bilaterálnych vzťahov v oblasti priemyslu, obchodu, energetiky a obranného priemyslu bolo cieľom desiateho zasadnutia Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Kazašskou republikou.

Vladimír Šimoňák, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vladimír Šimoňák, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR. Foto: Facebook.com/Ministerstvo hospodárstva SR

Posilnenie bilaterálnych vzťahov v oblasti priemyslu, obchodu, energetiky a obranného priemyslu bolo cieľom desiateho zasadnutia Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi SR a Kazašskou republikou.

Slovenskú delegáciu na podujatí v Kazachstane viedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Vladimír Šimoňák. Informovala o tom hovorkyňa MH SR Mária Pavlusík.

Hlavnou témou oficiálnych rokovaní bola spolupráca v oblasti jadrovej energetiky. Podľa rezortu hospodárstva Slovensko prišlo do Astany s ponukou projektov zameraných na výmenu skúsenosti pri výstavbe a prevádzke jadrových elektrární i budovanie technickej infraštruktúry pre jadrový priemysel.

„Slovensko a Kazachstan majú dlhoročnú spoluprácu v sektoroch, akými sú energetika a priemysel. Našou ambíciou je túto spoluprácu prehĺbiť a rozšíriť o nové oblasti,“ uviedol Šimoňák v rámci plenárneho zasadnutia, ktorému predsedal za slovenskú stranu spolu s námestníkom ministra pre ekológiu a prírodné zdroje Kazašskej republiky Sharbievom Nurkenom.

Súčasťou slovenskej delegácie bolo aj 37 podnikateľských subjektov z rôznych odvetví, ktoré počas podnikateľského fóra absolvovali stretnutia s kazašskými partnermi. „Teší ma záujem slovenských firiem o spoluprácu s Kazachstanom a môžem konštatovať, že ide o najväčšiu obchodnú delegáciu, ktorá sprevádzala politického predstaviteľa,“ doplnil Šimoňák.

Vzájomný obchod medzi SR a Kazachstanom za posledných sedem rokov rástol, v roku 2023 bol obrat viac ako 175 miliónov eur s medziročným rastom 6,1 percenta. Slovensko do Kazachstanu vyváža najmä osobné autá (40 percent), kotly na ústredné kúrenie (8,4 percenta) či traktory (4,2 percenta).

Obidve krajiny v závere stretnutia podpísali Protokol o spolupráci, ktorý definuje nové kroky a ciele pre ďalšiu hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu. Ďalšie zasadnutie by sa malo konať v roku 2026 na Slovensku, informovalo MH SR.

(tasr)


Bývalý prezident Andrej Kiska bol právoplatne odsúdený za pokračujúci daňový podvod ako jeho organizátor a súd jasne vysvetlil absurdnosť jeho obhajobných argumentov. Viac v článku.
Prejsť na článok