V relácii Rádia Slovensko Sobotné dialógy sa slovenský premiér vyjadril k aktuálnym témam domácej aj zahraničnej politiky.
Hoci sa premiérovi „nepáči“ spor medzi koaličnými stranami Hlas a SNS, na koaličnej rade sa podarilo problém vyriešiť. Podľa Fica je za sporom aj celkové napätie, keďže doteraz nebolo zodpovedané, „kto a čo bol za atentátom“.
„Po atentáte z 15. mája je ešte veľa vecí nevysvetlených.“ Fico tvrdí, že atentátnik nebol nijaký „pojašenec“ – podľa premiéra bol napojený na opozíciu, „dokonca ešte ďalej ako na opozičné strany“.
Voľba predsedu parlamentu je podľa premiéra „minoritný problém“, a stabilita vlády preň nie je ohrozená.
Na skutočnosti, že konsolidácia verejných financií je nevyhnutná, sa zhodla koalícia aj opozícia, „konsolidácia musela byť, lebo nám (predstavitelia predošlej vlády – pozn. red.) odovzdali najhoršie verejné financie v EÚ“.
Podľa Fica bolo na stole spojenie hlasovania o konsolidácii verejných financií s hlasovaním o dôvere vlády. ,,Ako vidíte, vládna koalícia zabrala, pokiaľ išlo o dôležitý zákon,“ uzavrel premiér otázku vládnej krízy.
Ľudia by podľa jeho slov nemali výrazne pocítiť dopady konsolidácie, pomôcť by mala znížená daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny.
Vo veci ministerky Dolinkovej sa premiér vyjadril, že „nebude komentovať jej dôvody pre podanie demisie“.
Na poste šéfa rezortu zdravotníctva by rád videl Tomáša Druckera, ktorý je podľa neho „veľmi skúsený manažér“ – avšak závisí od strany Hlas, koho navrhne.
Napokon povedal, že hoci „nie je absolutistický panovník“ a o novom ministrovi nerozhoduje samostatne, „meno nového ministra budeme vedieť v priebehu najbližších hodín, možno dní“.
Fico sa vyjadril proti návrhu Bruselu o dodatočnom cle z elektromobilov, keďže podľa neho „Čína nás predbehla o 20 rokov v elektromobilite“, a zavedením cla by sa začal proces, neumožňujúci tento náskok v budúcnosti dobehnúť, keďže už teraz „nie sme schopní držať tempo s Čínou“.
O slovenský automobilový priemysel premiér napriek obavám súvisiacim s dopadom konsolidačného balíka na zahraničných investorov na Slovensku obavy nemá, keďže prichádzajú ďalší investori a „výroba áut zaznamenala na Slovensku ďalší nárast“.
Zatiaľ čo vojna na Blízkom východe by podľa premiéra eskalovať nemusela, pri vojne na Ukrajine rozšírenie konfliktu reálne hrozí. Bude preto na najbližšom stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom hovoriť o možnostiach ukončenia vojny.
Oproti tomu však podporuje vstup Ukrajiny do Európskej únie, rovnako ako obnovenie štandardných vzťahov s Ruskou federáciou a tranzit jej ropy cez Ukrajinu a Slovensko, keďže obe krajiny z neho profitujú.
Premiér sa tiež vyjadril, že tak ako každá iná vojna, aj vojna na Ukrajine skončí za rokovacím stolom. Takáto možnosť sa napriek ruským územným ziskom na Ukrajine zatiaľ nepovažuje za schodnú a čaká sa na výsledok prezidentských volieb v USA.
V prípade víťazstva bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa je podľa Fica väčšia pravdepodobnosť ukončenia vojny ako v prípade víťazstva súčasnej viceprezidentky Kamaly Harrisovej.
Premiér kladne hodnotil nadstraníckosť prezidenta Pellegriniho, ktorý kritizoval niektorých vládnych poslancov, a pripustil, že Peter Pellegrini sa bude o post prezidenta Slovenskej republiky uchádzať aj v najbližších prezidentských voľbách.
(laj, tasr)