Sedemnásť európskych krajín, vrátane troch najväčších ekonomík Európskej únie, vyzýva Európsku komisiu, aby urýchlila proces reemigrácie migrantov, ktorí nemajú právo na pobyt v EÚ.
Spoločne žiadajú prísnejšie pravidlá týkajúce sa návratových politík a požadujú, aby migranti, ktorí nemajú právo zostať, boli zodpovední za svoje konanie, referuje server Politico.
Výzva prichádza v čase, keď viaceré krajiny EÚ zaznamenali posun smerom k protiimigračným postojom. Napríklad Rakúska Slobodná strana (FPÖ), ktorá má protimigračný program, získala minulý týždeň v parlamentných voľbách najviac hlasov.
Strany skeptické k migrácii získali výraznú podporu alebo vyhrali voľby aj v Nemecku, Holandsku, Taliansku a Francúzsku.
V liste adresovanom Európskej komisii krajiny žiadajú nové pravidlá, ktoré by umožnili zadržiavanie nelegálnych migrantov v prípade, že predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť, a zaviedli povinnosť spolupráce migrantov s úradmi. Okrem toho signatári požadujú, aby všetky krajiny EÚ používali jednotný softvér na správu prípadov.
Medzi signatármi výzvy sú aj Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Aj keď tieto štáty nie sú členmi EÚ, patria do bezhraničného Schengenského priestoru.
Ministri spravodlivosti EÚ budú o migrácii diskutovať budúci týždeň na stretnutí v Luxemburgu.
(mm)