Špeciálna demografická operácia. Keď Rusi podporujú štát nielen na bojisku

To, čo Kremeľ od Rusov chce, sú v súčasnosti dve veci:

Muži by mali vstúpiť do armády.

Ženy by mali mať viac detí.

V posledných mesiacoch ruská vláda zdvojnásobila vstupné bonusy pre kontraktných vojakov a zaplavila éter, sociálne médiá a ulice miest náborovými reklamami. Nový zákon umožňuje podozrivým z trestných činov vyhnúť sa súdnemu procesu, ak sa prihlásia do boja.

Prezident Vladimír Putin zároveň nariadil, že zvyšovanie pôrodnosti je národnou prioritou, pričom toto úsilie vstúpilo minulý týždeň do novej represívnej fázy prijatím zákona, ktorý by zakázal akékoľvek presadzovanie bezdetného životného štýlu.

Tieto dve kampane sú oddelené, ale vo vojnovom Rusku sú zároveň dvoma stranami tej istej mince: čoraz agresívnejšej snahy Kremľa zapojiť bežných Rusov do premeny ich krajiny, aby zvíťazili nad Západom.

Z krátkodobého hľadiska potrebuje Putinova armáda viac vojakov. V opotrebovacej vojne na Ukrajine, ktorá nemá konca, utrpí podľa odhadov Západu tisíc obetí denne.

Z dlhodobého hľadiska potrebuje Rusko podľa Putina viac ľudí, aby podporilo ekonomiku, ktorá je čoraz viac izolovaná od Západu, aby znížilo závislosť krajiny od imigrácie a, samozrejme, aby zabezpečilo nábor pre prípadné budúce vojny.

„Telo sa v Rusku mení na verejný statok,“ povedal Andrej Makaryčev, profesor na Tartuskej univerzite v Estónsku, ktorý sa zaoberá vzťahom medzi štátom a ľudským telom. „Ženské telo je producentom detí a mužské telo je schopnosťou stlačiť spúšť a nakoniec zabiť.“

Minulý mesiac Putin nariadil zvýšiť počet príslušníkov ruskej armády o 180-tisíc na 1,5 milióna – čo je číslo, ktoré by z nej urobilo druhú najväčšiu armádu na svete po Číne. Kremeľ toto zvýšenie vysvetlil „množstvom hrozieb, ktoré existujú pre ich krajinu“.

Analytici však tvrdia, že vytvoriť 1,5-miliónovú armádu je nereálne – hlavne vzhľadom na klesajúci počet obyvateľov Ruska. Dara Massicot, expertka na ruskú armádu z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier (CEIP), tvrdí, že problémom Ruska bude nielen nábor nových vojakov, ale aj dostatok pracovnej sily na výrobu zbraní a vybavenia, ktoré by takáto obrovská armáda potrebovala.

Putin na túto záležitosť zjavne myslí. Na konferencii v meste Vladivostok na pobreží Tichého oceánu minulý mesiac Putin pochválil „našich mužov“ za to, že sa podľa neho „exponenciálne“ zvyšujú počty prihlásených do armády. Pokiaľ však ide o pôrodnosť, ruský líder videl priestor na zlepšenie.

Deti z Národného hnutia mladých armádnych kadetov počas májových osláv Dňa víťazstva v Moskve. Foto: Nanna Heitmann pre New York Times

„Je potrebné postarať sa o populáciu, zvýšiť pôrodnosť,“ povedal, „aby bolo v móde mať veľa detí, ako to bolo v Rusku v minulosti – sedem, deväť, desať ľudí v rodinách.“

Ekonómovia a demografi už dlho označujú klesajúci počet obyvateľov Ruska za významný problém. Z veľkej časti je to dedičstvo prepadu pôrodnosti v chaose a chudobe, ktoré sprevádzali pád Sovietskeho zväzu; o generáciu neskôr je oveľa menej žien v plodnom veku.

Putin už dlho hovorí o potrebe riešiť tento problém, no zdá sa, že po jeho invázii na Ukrajinu a najmä v poslednom roku je Putin touto otázkou priam posadnutý.

Na jednom televíznom stretnutí vyčítal gubernátorovi Volgogradu na juhozápade krajiny, že tamojšia pôrodnosť „klesla dvakrát viac, ako je celoštátny priemer“.

„Dvakrát je naozaj trochu veľa,“ povedal Putin.

„Pracujeme na tom, Vladimir Vladimirovič,“ odpovedal guvernér Andrej Bočarov, pričom prezidenta oslovil jeho patronymom.

V máji Putin vyhlásil za kľúčový vládny cieľ zvýšenie úhrnnej plodnosti v Rusku, čo je ukazovateľ počtu detí, ktoré by mala mať priemerná žena počas svojho života, a stanovil ciele 1,6 v roku 2030 a 1,8 v roku 2036. V minulom roku bola v Rusku úhrnná plodnosť 1,41 v porovnaní s 1,62 v Spojených štátoch.

Počet detí narodených v Rusku v prvom polroku tohto roka, 599 630, bol najnižší za posledné štvrťstoročie; celkovo, vrátane okupovaného Krymu, sa počet obyvateľov od roku 2020 znížil o 1,8 milióna na 146,1 milióna.

Podobne ako pri nábore do armády, aj v prípade pôrodov Kremeľ využíva finančné odmeny. Ruské ženy, ktorým sa narodí prvé dieťa, dostanú jednorazový príspevok vo výške 6 700 dolárov. V pondelok, keď ruská vláda oznámila svoj rozpočet na nasledujúce tri roky, uviedla, že na podporu tehotných žien a rodín s deťmi plánuje vynaložiť viac ako 60 miliárd dolárov.

Vládne opatrenia na zvýšenie počtu obyvateľov nie sú vo svete, v ktorom mnohé krajiny bojujú s poklesom pôrodnosti, ničím výnimočným. Úhrnná pôrodnosť v Rusku je na úrovni európskych krajín, ako sú Portugalsko a Grécko.

Ruskí predstavitelia však tieto snahy čoraz viac spájajú so svojím konfliktom so Západom a vykresľovaním Ruska ako konzervatívnej bašty. Niektorí vyzývajú na „špeciálnu demografickú operáciu“ na zvýšenie pôrodnosti, čo je reakcia na eufemizmus Kremľa pre jeho inváziu na Ukrajinu, „špeciálnu vojenskú operáciu“.

Valentina Matvijenková, predsedníčka hornej komory ruského parlamentu a pravdepodobne najmocnejšia žena v ruskej vládnucej triede, v ktorej vládnu takmer výlučne muži, povedala, že západný feminizmus sa stal „hnutím proti mužom, proti tradičným hodnotám“.

Minulý týždeň zákonodarcovia predložili návrh zákona, ktorý by „zakázal propagáciu vedomého odmietania mať deti“ s pokutami až do výšky 50-tisíc dolárov. Právnici varovali, že návrh zákona je taký nejednoznačný, že príspevky na sociálnych sieťach o popôrodnej depresii by sa mohli stať nezákonnými. Kremeľ však signalizoval svoj súhlas.

„Jednotná a veľká rodina je základom silného štátu,“ napísal predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin na Telegrame.

Význam počtu obyvateľov pre Putinovu geopolitiku sa jasne ukázal v jeho vojne proti Ukrajine, ktorá má približne trikrát menej obyvateľov ako Rusko. Analytici sa domnievajú, že Rusku sa do veľkej miery podarilo nahradiť svojich mŕtvych a zranených – ktorých počet západní predstavitelia odhadujú na stovky tisíc – novými regrútmi, zatiaľ čo ukrajinské sily rozdrvilo pomocou početnej prevahy.

Napriek tomu, že väčšina ochotných dobrovoľníkov už odišla do vojny, zdá sa, že Kremeľ sa stále chce vyhnúť nútenej mobilizácii civilistov, ktorá podnietila odchod mladých mužov na jeseň 2022.

V júli Putin podpísal dekrét, ktorým zdvojnásobil vstupné bonusy na viac ako 4 500 dolárov, čo je takmer polovica priemerného ročného platu Rusov. V Moskve, kde náborovú kampaň dlho utlmovali, aby ochránili mestskú strednú triedu pred obeťami vojny, zaviedli k tomu ešte vlastný bonus vo výške viac ako 20-tisíc dolárov.

Podľa Moskovčanov a príspevkov na sociálnych sieťach sa v moskovskom metre objavili náborové stánky. Inzeráty propagujú daňové úľavy, dotácie na vysokoškolské štúdium a zľavy na platby za komunálne služby pre kontraktných vojakov.

Moskva, ilustračný záber. Foto: Pixabay

V stredu Putin podpísal zákon, ktorý vytvára ďalší stimul: ľudia obvinení z trestného činu sa budú môcť vyhnúť súdnemu procesu a prípadnému trestu, ak sa prihlásia na vojenskú službu.

Vojenská analytička Massicotová uviedla, že napriek všetkým demografickým problémom Ruska je krajina vďaka svojej veľkosti „v lepšej pozícii ako Ukrajinci“, pokiaľ ide o obsadenie frontovej línie.

V súčasnosti sa zdá, že prioritou vlády, pokiaľ ide o získavanie bežných Rusov pre Putinove ciele, je snaha získať viac vojakov. Ženy po celej krajine v rozhovoroch a textových správach uviedli, že si v poslednom čase všimli viac reklám a náborových stánkov do armády, ale boli skeptické voči štátnemu úsiliu o väčšie rodiny.

Moskovskí úradníci „žijú vo svojom vlastnom vesmíre a myslia si, že tradičné rodiny sú ako elfovia alebo niečo podobné,“ povedala 33-ročná Arina, ktorá práve porodila svoje druhé dieťa v Severnom Osetsku. Zo strachu z represií uviedla len svoje krstné meno a dodala: „My – bežné tradičné rodiny – jednoducho žijeme v inej realite.“

Článok pôvodne vyšiel v denníku New York Times. Všetky práva vyhradené.