Prehľad trhov: Predaje Tesly stagnujú. Musk si však zatiaľ udržuje auru víťaza
Na čínskych akciách sa čoraz viac prejavuje efekt FOMO – investori si nechcú nechať odísť čínsky akciový vlak. Vzhľadom na to, ako dlho ho zanedbávali, je vo vlaku stále veľa voľných miest, a boom čínskych akcií tak môže trvať ešte dlho.

Paradoxne môže Číne pomôcť vystupňovanie konfliktu na Blízkom východe, pretože vysoká cena ropy by ešte viac spomalila čínsku konkurenciu. Nie je žiadnym tajomstvom, že krajina draka odoberá veľké množstvo ropy a zemného plynu z Ruska. V roku 2023 predstihlo Rusko Saudskú Arábiu na pozícii najväčšieho dodávateľa ropy do Číny.
Peking doviezol z Ruska viac ako 107 miliónov ton ropy v minulom roku, čo predstavovalo nárast o 24 percent. Tento podiel tento rok ešte vzrástol. Rusko dodáva Číne ropu pod oficiálnou cenou. Načasovanie rozhodnutí čínskej centrálnej banky treba vnímať v širšom kontexte.
Rast cien čínskych akcií nie je spôsobený len aktuálnym stimulom, ale špekuláciou na to, že čínska centrálna banka bude pokračovať v podpore čínskej ekonomiky aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Analytici teraz počítajú so sumou 10 biliónov čínskych jüanov.
Samozrejme, ak by konečná suma bola výrazne nižšia, mohli by sme sa dočkať výpredaja čínskych akcií. To však platí aj opačne. Štedrejšie stimuly by mohli čínske akcie vystreliť ešte vyššie. Staré burzové pravidlo hovorí, že sa neoplatí ísť proti rozhodnutiam centrálnych bánk, pretože majú v konečnom dôsledku viac peňazí ako tí najbohatší investori.
Ako je na tom americký pracovný trh
Americká centrálna banka má dva mandáty: stabilitu cien a podporu pracovného trhu. Inflácia podľa Powella smeruje pomaly, ale iste k dvojpercentnému cieľu. Preto investori aj centrálni bankári obrátili svoju pozornosť k číslam z amerického pracovného trhu. V poslednom období sa totiž rozmohli špekulácie, že zhoršujúce sa podmienky pracovného trhu donútia Fed znížiť opäť sadzby minimálne o 50 bázických bodov.
Nič také sa však nedeje. Predzvesťou toho, že americký pracovný trh je v dobrej kondícii, bolo celkové číslo všetkých voľných pozícií v USA za august, takzvané JOLTS Job Openings. Počet voľných miest vzrástol zo 7,71 na 8,04 milióna.

Tento trend potom potvrdilo zverejnenie odhadu vytvorenia nových pracovných miest za september okrem sektora poľnohospodárstva. Trhy očakávali, že bolo vytvorených 140-tisíc pracovných miest, zverejnené čísla však predčili očakávania – nových pracovných miest sa vytvorilo 254-tisíc.
Pri pohľade na graf vidíme, že pracovný trh nespomaľuje, ale naopak vykazuje vzostupnú tendenciu. Vytvára sa čoraz viac pracovných miest. Nič na tom nemení ani fakt, že americké úrady pravidelne tieto odhady revidujú smerom nadol. Aj keby sa mýlili o desiatky tisíc pracovných miest, nezmení to nič na tom, že tieto čísla sú lepšie ako očakávania analytikov.

Zlatým klincom potom bolo číslo celkovej americkej nezamestnanosti, ktorá klesla z 4,2 na 4,1 percenta. Opäť z grafu vyplýva, že nezamestnanosť klesá. Tento pokles sa týkal aj dlhodobo nezamestnaných a ľudí, ktorí vypadli zo systému. V septembri sme sa dočkali poklesu miery nezamestnanosti U-6 zo 7,9 na 7,7 percenta.
V USA sa okamžite vyrojilo mnoho špekulácií často spojených s predvolebným bojom. Dobré čísla nezamestnanosti nahrávajú demokratickej kandidátke Kamale Harrisovej, ktorá neváhala využiť tieto dáta vo svojej kampani. Trumpov tím však upozornil, že aj keď sú čísla dobré, pri podrobnejšom pohľade zistíme, že nezamestnanosť klesá na úkor ľudí narodených v Amerike.
Demokrati nastavujú pravidlá, ktoré sú výhodné pre chudobných ľudí narodených v zahraničí. Pravda je taká, že aj dobré čísla nezamestnanosti za mesiac september príliš nezmenia celkové vnímanie amerických voličov ohľadom ich ekonomickej situácie.
Podľa prieskumu verejnej mienky realizovaného NBC News vyplýva, že 65 percent voličov považuje aktuálny ekonomický vývoj za zlý. Iba 28 percent voličov si myslí, že americká ekonomika je na správnej ceste. Nikoho asi neprekvapí, že 92 percent republikánov verí, že krajina je na zlej ceste. Tento negatívny pohľad zdieľa aj 36 percent voličov demokratov a 70 percent nezávislých voličov.
Aj keď pominieme teóriu manipulácie s číslami, vynára sa iný problém, možno ešte závažnejší. Prečo Fed tak dramatizoval otázku pracovného trhu? Ak sú čísla správne, nebol dôvod spomínať americký pracovný trh ako problematický. Vzhľadom na to, že na konci roka mnoho firiem naberá ľudí do e-shopov a na vianočné predaje, nedá sa očakávať masívny nárast nezamestnanosti. Ak problémy s nezamestnanosťou prídu, tak až po Novom roku.
Čo čakať od akcií Tesly?
Čoraz viac investorov sa zameriava na akcie Tesly. Dôvodom nie je len to, že Elon Musk sa okrem finančnej podpory osobne zúčastnil stretnutia s Donaldom Trumpom v meste Butler v Pensylvánii, ale aj zverejnenie čísel predajov Tesly a nadchádzajúca konferencia Robotaxi, ktorá sa uskutoční 10. októbra.
Počas týždňa Tesla zverejnila počty dodaných a vyrobených elektromobilov za tretí štvrťrok 2024. Tesla dodala 462 890 elektromobilov a vyrobila 469 796 nových vozidiel. Zaujímavý bol spôsob prezentovania týchto výsledkov. Väčšina analytikov očakávala podľa FactSet StreetAccount, že Tesla za tretí štvrťrok 2024 dodá 463 310 vozidiel.
Ak by sme sa držali tohto odhadu, výsledky Tesly by boli sklamaním, pretože by nedosiahli očakávania analytikov. Automobilka však vo svojej prezentácii uviedla, že 30 popredných analytikov očakávalo, že Tesla dodá 461 978 vozidiel. Z tohto pohľadu sú teda výsledky Tesly pozitívne, pretože prekonali očakávania. Tento podcenený odhad však trhy nezmiatol a po zverejnení výsledkov akcie Tesly oslabili o 3,5 percenta.
Nešlo však iba o súboj čísel a odhadov, ktorý vyvolal debatu o budúcnosti Tesly. Prvým dôvodom obáv je čínska konkurencia. Čínske automobilky ako BYD, Geely, Li Auto a Nio začínajú Teslu valcovať na dôležitom čínskom trhu. Na americkom trhu však Tesla stále dominuje, a to s veľkým náskokom pred automobilkou Hyundai. Musk si uvedomuje, že zvolenie Donalda Trumpa bude kľúčové pre udržanie amerického trhu, pretože Trump sľúbil uvalenie ciel na čínsky tovar, vrátane elektromobilov.
Druhým faktorom je stagnácia predajov Tesly. Celý sektor elektromobilov bude mať v nasledujúcich rokoch problém udržať predaje na súčasnej úrovni. Možno sa dočkáme mierneho rastu, ale rozhodne sa nedá očakávať, že predaje elektromobilov vo svete porastú o 20 percent alebo aj rýchlejšie.
Tento rast je pritom minimálnou úrovňou, ktorú technologické firmy potrebujú. A tu môže očakávať Tesla veľký problém. Vzhľadom na svoje fundamenty je spoločnosť silne nadhodnotená. Očakávania rastu sú nastavené podobne ako pri agresívnych rastových tituloch, ako sú akcie Palantiru alebo Snowflake.
Musk rieši problém po svojom. Nezameriava sa príliš na problémy celého sektora elektromobilov, ale láka investorov na technické pokroky a objavy, ktoré Tesla chystá. Práve jedno z týchto odhalení má prísť 10. októbra na konferencii Robotaxi, kde Tesla predstaví integráciu umelej inteligencie do svojho systému.
Musk dobre vie, že slová „umelá inteligencia“ majú na investorov magický efekt. Táto téma má zatieniť fakt, že sa Tesle nedarí tak dobre v oblasti autonómneho riadenia vozidiel v porovnaní s konkurenciou, ako je Waymo.
Musk musí na konferencii Robotaxi zažiariť, pretože investori môžu rýchlo stratiť trpezlivosť. Podľa Wards Automotive sa americký predaj Tesly prepadol o 10 percent, zatiaľ čo segment elektromobilov v USA vzrástol o 7 percent.

Novinár Al Root sa domnieva, že ak sa Tesle podarí udržať pozíciu jednotky v predaji elektromobilov v nasledujúcich rokoch a čoskoro spustí službu Robotaxi, môžeme odhadnúť cenu akcií Tesly na 200 dolárov za kus. Všetko nad touto cenou je stávka na Elona Muska. Keďže si Musk zatiaľ udržuje auru víťaza a toho, kto sa vždy dokázal dostať z bezvýchodiskovej situácie, je vysoká pravdepodobnosť, že sa mu to podarí aj tentoraz.
Kto kupuje akcie Tesly dnes, mal by si byť vedomý, že dôležitejšia ako fundamenty spoločnosti a značka Tesla je úloha Elona Muska. Miliardár musí 10. októbra uspieť a znovu investorom ukázať, že je stále lídrom v technologických inováciách.
Záver: Aká bude izraelská odplata?
Prvá polovica tohto týždňa by mala byť pokojná, aspoň čo sa týka makroekonomických údajov. Čísla jadrovej inflácie za september sa dozvieme vo štvrtok 10. októbra. Na konci týždňa potom zverejnia výsledky prvej americkej banky, čím odštartujú výsledkovú sezónu za tretí štvrťrok 2024.
Trhy budú však s napätím sledovať, aká bude izraelská odplata za iránsky útok. Špekulovalo sa, že útok sa uskutoční v piatok, deň pred šabatom, ale to sa nestalo. Útok cez víkend by mal výhodu v tom, že burzy sú väčšinou zatvorené, čo by investorom poskytlo čas na vstrebanie tejto informácie. Nič sa však nejaví také horúce, ako sa to spočiatku zdá. V každom prípade, ak by cena ropy naďalej rástla, mohlo by to predstavovať problém pre centrálne banky, pretože by to znamenalo návrat inflácie.