Ministerstvo kultúry neodkleplo Prešovu dotáciu. Iným mestám za podobný projekt áno

Približne 300-metrové stredoveké opevnenie mesta sa rozpadá. Je súčasťou areálu gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove. V jeho blízkosti je asfaltové ihrisko, na ktorom mávajú študenti hodiny telesnej výchovy.

Riaditeľ školy Stanislav Šanta tvrdí, že na žiakov musia neustále dohliadať, aby sa k rozpadnutej stene nepribližovali. Tá je opáskovaná, hrozí nebezpečenstvo padajúcich tehál a kameňov.  

Na betónovej ploche pri rozpadávajúcom sa múre žiaci cvičia. Foto: redakcia

Primátor mesta Prešov František Oľha zvolal v pondelok dopoludnia tlačový brífing, aby upozornil na fakt, že múr je v dezolátnom stave a ohrozuje ľudí. Priblížil, že zamestnanci úradu pripravili projekt, ktorým mesto žiadalo o dotáciu z Ministerstva kultúry SR na financovanie projektovej dokumentácie a archeologického výskumu v tejto oblasti.

Ten by bol podkladom pre budúcu renováciu spomínaného múru. Napriek tomu, že projekt ohodnotila odborná komisia rezortu kultúry bodovo vysoko, dotáciu Prešovu napokon neschválili.

Výsledok primátora mrzí. Ešte viac však nepravdivé argumenty ministerstva

Podľa Oľhu najvyšší správny úrad v kultúre odôvodnil svoje rozhodnutie nepravdivo.

„Oznámili nám, že pre nedostatočné ohodnotenie projektu alebo nedostatok financií náš zámer nebol podporený. Právo ministerstva na prideľovanie dotácií neuberám, ale odôvodnenie spôsobilo určité rozhorčenie u našich zamestnancov, ktorí plány pripravujú,“ vysvetlil s tým, že odpoveď bola podľa neho pre všetky neúspešné projekty univerzálna.

Mohlo by Vás zaujímaťZ prešovskej Záhrady umenia chcú spoločenský priestor, z Kmeťovho stromoradia promenádu

Na brífingu demonštroval, že Mesto Prešov získalo v bodovom hodnotení odbornej komisie 38 bodov a nemalo úspech, pričom napríklad mesto Trenčín dosiahlo hodnotenie 32 bodov a podporené bolo.

„Rovnako mesto Pezinok neuspelo so 41 bodmi, ale Žilina s 28 bodmi áno. Pomoc poskytli aj projektom so žiadosťou o vyššie sumy, ako bola naša. My sme ju vyčíslili na 52-tisíc eur,“ dodal Oľha s tým, že inštitúcia si selektívne vybrala, ktoré zámery podporí a ktoré nie.

Primátor Oľha hovoril o výsledkoch hodnotenia odbornej komisie na prideľovanie dotácií v rámci výzvy Obnov svoj dom. Foto: redakcia

„A preto by bolo možno z pozície ministerstva poctivejšie a čestnejšie, keby povedali, že: ,Budeme rozhodovať my, zrušíme odborné komisie, lebo na ich názor aj tak neprihliadame´. V odpovediach, ktoré posielajú samosprávam, by totiž nemali uvádzať nepravdivé alebo zavádzajúce argumenty,“ myslí si primátor, ktorý tento spôsob považuje za demotivujúci pre všetky mestá a obce, ktoré pripravujú projekty.

Ako dodal, rozhodnutiu nerozumie aj z dôvodu, že v minulosti na rovnaký účel, len v inej časti mesta, rezort dotáciu schválil.

„Ide o rekonštrukciu hradobného múru v Záhrade umenia, v ktorej už v súčasnosti máme odovzdané stavenisko a začíname s kompletnou obnovou. Aj preto je pre mňa nepochopiteľné, že keď v minulosti ministerstvo podporilo fázu jeden, prečo nám v tejto výzve neumožnilo pokračovať v druhej fáze?“ pýtal sa.

Mesto Prešov podalo voči rozhodnutiu odvolanie v nádeji, že sa im predsa len podarí získať podporu na obnovu hradieb.

Ministerka môže zasiahnuť v akomkoľvek rozsahu

Vedúca oddelenia komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská informovala, že hodnotenia komisie sú dôležitou súčasťou rozhodovacieho procesu, no nie sú jediným kritériom pre udeľovanie podpory.

„Ministerka kultúry môže zasiahnuť do rozhodovacieho procesu ohľadom prideľovania dotácií v akomkoľvek rozsahu. Všetky zmeny a korekcie boli zrealizované na základe transparentného procesu a zohľadňovali strategické ciele programu Obnovme si svoj dom. Zároveň pripomíname, že subvencie z tohto programu nie sú nárokovateľné. Je to dobrovoľný príspevok štátu a nikto naň nemá zákonný nárok,“ argumentovala Bačinská.

Hradobný múr mesto aj tak opraví

Gymnázium Konštantínova o opravu časti hradieb žiada roky. Je totiž prekážkou pre ďalší rozvoj areálu školy. „Akýkoľvek projekt obnovy vonkajšieho priestoru vždy stroskotá na múre. Mali sme ich už niekoľko, no boli zamietnuté. Najprv musíme opraviť stenu a následne môžeme zháňať peniaze na ďalšie projekty,“ vysvetľuje problém riaditeľ Šanta, ktorý by v budúcnosti chcel mať multifunkčný komplex.

Mohlo by Vás zaujímaťDni európskeho kultúrneho dedičstva nebudú, rezort kultúry nekomunikuje

Oľha zdôraznil, že aj napriek neposkytnutému finančnému príspevku od ministerstva kultúry sa do rekonštrukcie pustia.

„Vyčleníme v budúcom roku peniaze na projektovú dokumentáciu v rámci plánu investícií, aby sme aspoň odštartovali proces. Nejakú dobu sa budeme venovať práve archeologickému výskumu a dokumentácii na renováciu. Následne budeme hľadať zdroje obnovy,“ sľúbil primátor s tým, že odhadovaná výška investície bude predstavovať približne pol milióna až jeden milión eur.

Primátor mesta Prešov František Oľha (vľavo) a riaditeľ Gymnázia Konštantínova Stanislav Šanta. Foto: redakcia Symbolickým vyjadrením nesúhlasu bolo vyvesenie čiernej vlajky na hradobný múr, čo má zdôrazniť nespravodlivosť a neobjektívnosť pri rozdeľovaní štátnych financií na obnovu kultúrnych pamiatok. Foto: redakcia Za oplotením hradby pokračujú. Ide o prvú fázu rekonštrukcie stredovekého múru, ktorý začnú opravovať v priebehu niekoľkých mesiacov. Foto: redakcia