Do Európy môže prísť až 800 miliónov migrantov, varoval prezident Svetovej banky

Ajay Banga v pondelok vystúpil na konferencii o udržateľnosti v Hamburgu, kde upozornil na nedostatok pracovných miest v rámci globálneho Juhu. To by podľa neho viedlo k masívnym migračným vlnám, píše denník Bild.

Migranti na Regrútskej ulici v Bratislave MIgranti. Foto: Jaroslav Novák/TASR

„V rozvojových krajinách globálneho Juhu bude v priebehu nasledujúcich 15 rokov 1,2 miliardy mladých ľudí hľadať prácu. V týchto krajinách je však len asi 400 miliónov pracovných miest, čo znamená, že 800 miliónov ľudí zostane bez práce, bez perspektívy,“ povedal Banga v prejave.

Indicko-americký finančník tiež varoval, že tento nedostatok pracovných miest môže viesť k novým migračným vlnám do bohatších svetových regiónov – napríklad do Európy. „Vzhľadom k tomuto vývoju sa naše dnešné problémy zdajú byť ľahko riešiteľné,“ doplnil.

Na konferencii, ktorú každoročne organizuje OSN a spolková vláda, vystúpila aj premiérka Barbadosu Mia Mottleyová. Tá vyzvala na „zmenu globálneho finančného systému“ s cieľom pomôcť zadlženým štátom. „Pokiaľ sa tak nestane, môže sa migrácia z týchto krajín zvýšiť, čo predstavuje ďalší problém, ktorý už dnes v Európe vidíme,“ povedala.

Ako hostiteľ tiež vystúpil nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz (SPD), ktorý vyhlásil, že je potrebné zapojiť globálny Juh „do rastu a prosperity“. „Nemôžeme sa rozhodnúť, že v Afrike, Južnej Amerike a Ázii má byť menej áut, než máme v súčasnosti v Severnej Amerike či Európe. Tieto krajiny chcú mať rovnakú životnú úroveň ako my,“ ozrejmil.

Ako cieľ predostrel „vyvinúť technológie, ktoré umožnia (ekonomický) rast na celom svete, bez toho, aby poškodzovali životné prostredie“.

(sab)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok