Čo znamená sľub Ukrajine, že sa stane členom EÚ
Robert Fico hovorí, že Slovensko bezpodmienečne podporuje vstup Ukrajiny do EÚ. Na tomto názore je široký súhlas v celej EÚ, podobne u nás na politickej scéne. Je to však realistická úvaha? Alebo inak, čo by znamenalo, keby sa Ukrajina stala členom EÚ?
Začnime príkladom s inou integráciou. V prípade NATO sa totiž postupne odhaľuje podstata problému.
Ak by sa Ukrajina stala členom Aliancie, ako jej to sľubujú samity NATO od roku 2008, znamenalo by to priamu vojnu NATO s Ruskom. Rusi boli ochotní ísť do vojny po uzavretí dohody o vojenskej spolupráci USA s Ukrajinou v roku 2021, tému neutrality otvárajú od januára 2022 až podnes, bola súčasťou aj takmer uzavretej mierovej dohody Ruska s Ukrajinou na jar 2022.
Podstatu problému chápe Trump, chápe ju Orbán, Fico a aj viacerí opoziční politici v západných štátoch. Jednoducho, Ukrajina v NATO znamená vojnu s Ruskom, a to nechceme.
S EÚ by to mohlo byť inak. Ale aj to inak predstavuje problém. Ukrajina je totiž veľké sústo aj pre EÚ.
Znamenalo by to iks vecí, od veľkej chudobnej a skorumpovanej krajiny možno očakávať iba nastrčenú ruku. EÚ však môže podporovať Ukrajinu aj bez členstva, to netreba absolútne stavať proti sebe.
Znamenalo by to dlhú a citlivú hranicu s Ruskom, to je značný balík problémov sám osebe.
Ukrajina sa navyše stáva autoritárskym štátom, kde sa nedodržiava náboženská sloboda pre všetkých (Moskovský patriarchát) a ani menšinové práva pre všetkých (Rusi, Maďari). Po vojne, ktorú Ukrajina prehráva, budú nálady v spoločnosti ešte viac radikálne, je to tak vždy a všade. Navyše medzi ľuďmi bude veľké množstvo zbraní. Už dnes z prostredia slovenských bezpečnostných zložiek počuť, že ukrajinská mafia začína byť témou aj u nás. Môže to byť len horšie.
A napokon to najvážnejšie. Peniaze.
Štáty EÚ dali Ukrajine od začiatku vojny pomoc vo výške 140 miliárd eur, z toho 80 miliárd išlo priamo z rozpočtov EÚ. Najnovšie nový úver vo výške 35 miliárd eur oznámila von der Leyenová (ani nevieme, či to konzultovala so štátmi).
Ako vieme, štáty postupne plánujú znižovať podporu Ukrajiny (Nemecko). Znamená to, že záťaž by zrejme mala prebrať EÚ.
Ak spočítate sumy vyššie, tak za dva roky sme Ukrajine pomohli takým objemom peňazí, ako predstavuje ročný rozpočet EÚ.
Naozaj si niekto myslí, že dokáže EÚ financovať Ukrajinu?
A ak áno, mal by hovoriť aj bé. Ak sa to stane, peniaze budú chýbať všade inde, viacero členských štátov, ktoré dnes viac dostanú, ako zaplatia do EÚ, sa zrejme stanú čistými platcami. A to jednoducho zmení vnímanie EÚ, nálady spoločnosti, akceptáciu takéhoto modelu fungovania Únie.
Obávam sa, že EÚ by členstvo Ukrajiny s jej masívnymi problémami jednoducho neprežila.
Ukrajina nielenže nemá miesto v NATO, ak nechceme vojnu s Ruskom, ale zrejme ani v EÚ, ak chceme, aby Únia v nejakej zmysluplnej podobe prežila.
Politici, ktorí dnes hovoria opak, zakladajú veľký problém pre svojich nástupcov a nehrajú čistú hru doma, ale najmä s Ukrajincami.
Na konci je to totiž nepríjemne binárna voľba: my alebo oni. A to predstavuje pre budúcnosť značne výbušný kokteil.