Kto je Satoshi Nakamoto? Tvorcovia filmu sľubujú nové informácie o otcovi bitcoinu

Otázka, ako zmeniť politický a spoločenský systém, sa v posledných desaťročiach objavuje často. Klesajúca demografia a rastúce zadlženie naznačujú, že západná spoločnosť nie je modelom s dlhodobou perspektívou. Vytvorenie alternatívy sa stáva skôr nutnosťou. Ako prekabátiť aktuálnu politickú moc, ktorá stojí na peniazoch?

Bitcoin: cesta, ako uniknúť zo systému, alebo dômyselná pasca?

Jednou z teoretických možností, ako obísť systém, je využiť jeho vlastný nervový systém. Alternatíva začína vytvorením decentralizovanej kryptomeny, ktorá nahradí fiat meny. Túto digitálnu menu nebudú riadiť centrálne banky, ktoré sú pod vplyvom politikov, a tí následne využívajú menovú politiku k volebnému klientelizmu.

Kryptomeny riadia neovplyvniteľné a transparentné algoritmy – teda, ak máme dostatočné intelektuálne kapacity ich pochopiť. Od svojho vzniku sa bitcoin a ďalšie kryptomeny vyhľadávali ako alternatíva k súčasnému systému.

To sa však postupom času začalo meniť. Bitcoin a ďalšie kryptomeny po veľkom raste cien získali širšie povedomie verejnosti, čo spustilo záujem o ne. Tento pohyb zavŕšil vznik spotových ETF na bitcoin a ethereum, ktoré spravujú najväčšie fondy na svete. Mimochodom, budúci rok už 70 percent finančných poradcov v USA plánuje ponúkať investície do kryptomien, ako dobrú formu riešenia osobných financií. Cesta kryptomien k tomu, aby sa stali oficiálnymi, je vydláždená.

Lenže naratív okolo kryptomien sa otočil o 180 stupňov. Konšpirátori sa chopili myšlienky, že relatívne veľmi rýchlo sa bitcoin stal mainstreamovou záležitosťou. A že od začiatku nebol alternatívou k súčasnému systému, ale dobre pripravenou falošnou opozíciou. Najčastejšie sa skloňujú americké tajné služby alebo len skrátene „deep state“, ktorý má od začiatku v tomto pláne prsty.

Títo ľudia sa nenechajú presvedčiť ani faktom, že po dlhé obdobie propagátorov bitcoinu, kryptomien alebo kryptoťažby oficiálne úrady perzekvovali. To všetko sa údajne dialo len preto, aby svet okolo kryptomien vyzeral autenticky a skryl súčasný „diabolský“ plán.

Film možno prinesie nové informácie a hypotézy

Možno sa pýtate, aký je hlavný argument tých, ktorí tvrdia, že bitcoin a ostatné kryptomeny sú v skutočnosti výtvorom oficiálneho systému. Identita tvorcu bitcoinu je utajovaná. Nikto nevie, kto bol legendárny Satoshi Nakamoto. S istotou sa o ňom vedia jediné dve veci, že na jeho účte je viac ako 1,1 milióna bitcoinov, čo zodpovedá zhruba 69 miliardám dolárov, a že sa odmlčal v apríli 2011.

Prečo sme vo svojom prehľade venovali taký dlhý úvod bitcoinu, konšpiráciám a Satoshimu Nakamotovi? Odpoveď je jednoduchá. Stanica HBO uviedla v utorok neskoro večer dokument o Satoshim Nakamotovi nazvaný Money Electric: The Bitcoin Mystery. Tvorcovia sľubujú nové informácie o jeho identite.

Vzhľadom na časový posun a dobu písania článku nemôžem vedieť, aké sú sľubované exkluzívne informácie od renomovaného dokumentaristu Cullena Hobacka, ale jedno je isté. Dokument možno prinesie nové informácie a hypotézy o tom, kto bol Satoshi Nakamoto, ale dôkazov sa pravdepodobne nedočkáme.

V minulosti bolo niekoľko pokusov o jeho odhalenie. Najznámejším prípadom je počítačový vedec Craig Wright. Jeho príbeh sa však postupom času ukázal ako nepravdivý a Wright neuspel ani na súde. Presvedčivý dôkaz pre svoje tvrdenia súdu nepredložil.

Aj keby hypoteticky podal silný dôkaz, že napríklad Len Sassaman bol Satoshi Nakamoto, táto informácia by nemala zásadný vplyv na cenu bitcoinu. Tento programátor spáchal samovraždu v roku 2011, čo zodpovedá dobe, keď sa Satoshi odmlčal. A aj keby to bol niekto úplne iný, odhalenie by malo iba krátkodobý vplyv na cenu bitcoinu. Rozhodnutie predať všetky Satoshiho bitcoiny by síce cenu dočasne znížilo, ale niektorí investori by to naopak využili na ich nákup.

Jediným skutočným dôsledkom odhalenia identity Satoshiho Nakamota by bolo skomplikovanie práce pre konšpirátorov. Tí by museli prísť s novými tvrdeniami a novou teóriou o tom, ako bol tento plán zostavený. Základný charakter pravých dezinformácií totiž spočíva v tom, že sú nefalzifikovateľné. A to by mali pochopiť aj bojovníci proti dezinformáciám.

Technická analýza: Ako sa vyvíjala cena bitcoinu?

Cena bitcoinu bola pod tlakom na konci minulého týždňa, keď sme sa dozvedeli údaje o americkej nezamestnanosti. Tá bola v septembri prekvapivo nízka a druhý mesiac za sebou klesla, keď dosiahla úroveň 4,1 percenta. Nízka nezamestnanosť tak výrazne znižuje pravdepodobnosť, že by Fed musel znovu znížiť svoje sadzby o 50 bázických bodov. Na ďalšom zasadnutí to pravdepodobne urobí iba o štandardných 25 bodov. Vízia nižších sadzieb tlačí cenu bitcoinu nadol.

Vývoj ceny bitcoinu za posledné štyri mesiace.

Dobrou správou je, že bitcoin tento tlak ustál a neprepadol sa pod psychologickú úroveň 60-tisíc dolárov. Kryptomena má teda dobrú základňu pre ďalší rast. Udržanie si spomínanej hranice je silne pozitívnym signálom pre budúcu cenu.

Vo štvrtok 10. októbra sa dozvieme údaje o jadrovej inflácii za september v USA. Pokiaľ sa potvrdia očakávania trhov, že táto inflácia bude ďalej klesať, mohlo by to pre bitcoin znamenať novú vzpruhu, a mohli by sme byť svedkami pokusu o prekonanie hranice 65-tisíc dolárov.