Najpopulárnejší spravodajský web na Ukrajine, Ukrajinska pravda, sa v stredu posťažoval na systematický tlak z kancelárie tamojšieho prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Chceme upozorniť kolegov, partnerov a medzinárodné organizácie na dlhodobý a systematický tlak, ktorý Kancelária prezidenta vyvíja na redakciu a jednotlivých novinárov Ukrajinskej pravdy,“ napísal web v článku podpísanom redakciou ako takou.
Ohrozenie redakčnej práce podľa nej spočíva napríklad v blokovaní komunikácie hovorcov vlády s novinármi Ukrajinskej pravdy, v znemožňovaní ich účasti na rôznych podujatiach či vo vládnom nátlaku na súkromné firmy s cieľom obmedziť inzerciu a podobne.
Tieto a ďalšie neverejné signály podľa novinárov naznačujú pokusy ovplyvniť redakčnú politiku, čo je vraj obzvlášť poburujúce v čase rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu.
„Oficiálne vyhlasujeme, že každý pokus konkrétnych činiteľov z vedenia prezidentskej kancelárie ovplyvňovať novinárov Ukrajinskej pravdy bude verejne zaznamenaný a bude mať dôsledky na medzinárodnej úrovni. Každý takýto pokus len posilňuje našu motiváciu odhaľovať korupciu a neefektívne riadenie v najvyšších vrstvách vlády,“ napísalo médium.
Ukrajinska pravda – hoci je výrazne protiruská – od začiatku vojny publikovala viacero exkluzívnych článkov preukazujúcich korupciu v štátnej správe či sprostredkujúcich kritické stanoviská domácich aj zahraničných aktérov smerujúcich k vojenskému veleniu v Kyjeve.
Začiatkom mája roku 2022 dokonca denník exkluzívne informoval, že mierové rokovania medzi Vladimirom Putinom a Volodymyrom Zelenským dostali stopku po odhalení masakra v Buči a po nečakanej aprílovej návšteve vtedajšieho britského premiéra Borisa Johnsona na Ukrajine. Ide o jednu z najviac diskutovaných epizód konfliktu.
Podľa Ukrajinskej pravdy prišiel Johnson 9. apríla 2022 do Kyjeva takmer bez ohlásenia. Zdroje blízke prezidentovi Zelenskému pre denník vtedy uviedli, že priniesol dva hlavné odkazy: Po prvé, Putin je vojnový zločinec, s ktorým sa nerokuje, ale treba ho dostať pod tlak. Po druhé, ak je aj Ukrajina pripravená s Putinom podpísať dohody o bezpečnostných zárukách, „tak oni nie sú“.
Tri dni po tom, ako Johnson opustil Ukrajinu, sa Putin vyjadril, že sa rokovania s Ukrajinou „dostali do slepej uličky“.
Podľa tohtoročného prieskumu z dielne USAID/Internews o sledovaní ukrajinských médií je Ukrajinska pravda v roku 2024 vôbec najčítanejším spravodajským webom v krajine, pričom sa k jej sledovaniu prihlásilo 13 percent respondentov.
Ukrajinsku pravdu založil v roku 2000 gruzínsko-ukrajinský protikorupčný novinár Georgij Gongadze, ktorého v rovnakom roku uniesli a zavraždili neďaleko Kyjeva niekdajší predstavitelia ukrajinského rezortu vnútra. Noviny prostredníctvom spoločnosti Dragon Capital v súčasnosti vlastní český podnikateľ Tomáš Fiala dlhodobo žujúci na Ukrajine.
Od roku 2014 sa na Ukrajine uskutočňuje pomerne rozsiahle potlačovanie opozície, či už v politickom, alebo mediálnom prostredí. V takzvanom indexe demokracie je Ukrajina definovaná nie ako demokratický, ale ako hybridný režim. V globálnom rebríčku sa nachádza na 91. mieste pred Keňou a za Mexikom.