Prehľad trhov: V Amerike vidia v slabosti čínskych akcií príležitosť, Európa má obavy

Dôvod je jednoduchý – rýchle vyberanie ziskov je lákavé, najmä v krajinách, ako je Čína. Čínsky trh tak pripomínal natiahnutú gumu, ktorá sa práve uvoľnila.

Vývoj indexu Hang Seng od začiatku tohto roka.


Efekt elastickej gumy je jasne viditeľný na vývoji hongkonského indexu Hang Seng. Po prekvapivom raste o viac ako 30 percent počas dvoch týždňov teraz v posledných dňoch koriguje poklesom o 12 percent. Investori, ktorí vstúpili na trh na začiatku tohto pohybu, sú však stále v zisku.

V predchádzajúcich prehľadoch som písal, že ide o výraznú zmenu filozofie čínskej centrálnej banky. Takáto veľká otočka je pre Čínu prekvapením, pretože čínske myslenie preferuje predovšetkým stabilitu a malé zmeny. Investori rýchlo stavili na to, že táto zmena v menovej politike nebude mať žiadne hranice. Tento predpoklad sa však ukázal ako chybný.

Napriek dramatickému poklesu čínskych trhov sa situácia v krajine draka zlepšuje. Kontinentálna Čína mala tradične prvý októbrový týždeň prázdniny pre oslavy založenia Čínskej komunistickej strany. Banka HSBC oznámila, že počas týchto týždenných prázdnin vzrástol počet zahraničných ciest Číňanov o 40 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Analytici tiež zaznamenali nárast dopytu po letenkách na dlhé vzdialenosti, najmä do Európy.

Ekonomické stimuly určite podporia oživenie čínskej ekonomiky, ale investori očakávajú viac podrobností a konkrétnejšie plány. Zatiaľ je isté len to, že čínska centrálna banka prisľúbila finančnú injekciu vo výške 200 miliárd jüanov do konca roka 2024. Ako bude pokračovať s ďalšími stimulmi v budúcom roku, nie je jasné.

Investori boli tiež sklamaní tým, že čínska vláda neoznámila ďalšie stimuly a úpravy fiškálnej politiky. Čínska ekonomika sa pomaly, ale určite transformuje na systém, kde zohráva kľúčovú úlohu domáca spotreba.

Ak čínska vláda neupraví fiškálnu politiku v prospech domácností, hrozí, že z ekonomických stimulov budú profitovať predovšetkým finančné inštitúcie, nie bežní občania. Na dosiahnutie päťpercentného rastu HDP je však kľúčové, aby rástla dôvera a ochota ľudí spotrebovávať. To je dôvod, prečo investori začali húfne vyberať zisky z čínskych akcií.

Závislosť na sektore luxusného tovaru

Zaujímavé bolo sledovať rozdiely medzi európskymi a zámorskými trhmi ohľadom Číny. Zatiaľ čo zámorské trhy dokázali vytvoriť pozitívny naratív okolo čínskych trhov, európske trhy mali obavy, že nádeje na obrat vo forme čínskeho rastu rýchlo pohasnú.

Európska reakcia je logická, pretože značná časť parížskej burzy je teraz závislá na sektore luxusného tovaru, ktorý je silne orientovaný na čínskych spotrebiteľov. Práve tamojší zákazníci sú ochotní platiť za luxusný tovar bez toho, aby sa pozerali na cenovky. Hoci aj v Európe existujú bohatí ľudia s chuťou a prostriedkami na nákup luxusného tovaru, ich počet je oveľa menší ako v Číne.

Závislosť na čínskom trhu možno dobre pozorovať na príklade spoločnosti Kering. Tento konglomerát, ktorý stojí za značkami ako Gucci, Yves Saint Laurent, Bottega Veneta a ďalšími, realizuje v Ázii 42 percent svojich tržieb. V západnej Európe sú tržby 27 percent, pričom veľkú časť tvoria čínski turisti. Viac ako 50 percent obratu spoločnosti Kering tak závisí od situácie v Číne.

Vývoj akcií spoločnosti Kering od začiatku tohto roka.


Akcie Keringu od začiatku roka stratili vyše 38 percent. Vďaka tomu sa z fundamentálneho hľadiska dostali na zaujímavú úroveň. Ukazovateľ P/E (price to earnings) je na hodnote 13,95, čo je atraktívna cena, pokiaľ sa firme podarí udržať tržby na súčasných úrovniach.

Dividenda ponúka zhodnotenie 5,92 percenta, je však tu otázka, či sa podarí dividendu udržať aj v nasledujúcich rokoch, pretože výplatný pomer zisku je teraz na 82 percentách. Ak zisk spoločnosti klesne, vysoká dividenda bude neudržateľná.

Nádej na zvrat prišla s čínskymi ekonomickými stimulmi, čo je jasne viditeľné na grafe. No obrat sa nekoná. Akcie silne zareagovali na pokles čínskeho trhu. Pokiaľ sa cena akcie rýchlo nevráti na 260 eur, môžeme očakávať ďalší prepad. Akcie spoločnosti Kering tak investorom umožňujú staviť na rast čínskej ekonomiky a účinnosť stimulov bez toho, aby museli nakupovať priamo čínske akcie.

Americké trhy vidia v slabosti čínskych akcií príležitosť

Úplne iný príbeh sa odohrával na druhej strane Atlantiku. Tu bola hlavná pozornosť zameraná na cenu ropy. Vzhľadom na to, že Izrael nevykonal útok na Irán počas víkendu a ani na začiatku tohto týždňa, nezaznela žiadna konkrétna hrozba. Investori vyhodnotili celú situáciu ako menej rizikovú.

Celková eskalácia konfliktu v podobe rýchleho sledu udalostí, keď by reakcia viedla k ďalšiemu stupňovaniu výbušnej situácie, nehrozí. Odloženie izraelskej odplaty tak prispieva k tomu, že sa situácia emocionálne upokojí.

To však neznamená, že Izrael nezaútočí, ale skôr si možno dá záležať, aby útokom nedal zámienku na ďalšie vyhrotenie konfliktu. Nech už situácia dopadne akokoľvek, a hoci sa táto špekulácia môže časom ukázať ako chybná a naivná, dôsledkom bol pokles ceny ropy.

Vývoj americkej ľahkej ropy za posledný rok.

Americká ľahká ropa veľmi rýchlo spadla zo 77 dolárov za barel na 73 dolárov. Práve tu sa do hry dostáva Čína. Pád čínskej burzy pomohol k poklesu ceny ropy. Ak čínsky plán na oživenie ekonomiky nebude účinný, dopyt po rope nebude rásť. A pokiaľ nebude rásť dopyt po rope, nie je potrebné sa obávať ani inflácie.

Keď je inflácia pod kontrolou, Fed by mohol znížiť úrokové sadzby. A ktoré akcie budú najviac profitovať zo znížených sadzieb? Technologické. A tak sme sa dočkali veľkého návratu akcií Nvidie. Tie od začiatku týždňa vzrástli o viac ako 10 percent. Ich hodnota je teraz okolo 132 dolárov a k novému historickému maximu 136 dolárov chýba prakticky len jedna silne rastová obchodná seansa. Nvidia sa tak znovu dostala na druhé miesto v rebríčku spoločností s najväčšou trhovou kapitalizáciou.

Vývoj akcií spoločnosti Nvidia od začiatku tohto roka.

Nebola to však len špekulácia na návrat záujmu o technologické akcie, ale aj správa spoločnosti Super Micro Computer. Táto firma je teraz predmetom vyšetrovania americkej justície vzhľadom na podozrenia z účtovných podvodov. Začatie vyšetrovania negatívne ovplyvnilo kurz jej akcií, no záujem o jej produkty zostáva vysoký. A to je pre firmu vždy veľmi dobrá správa.

V pondelok Super Micro oznámila, že nasadila viac ako 100-tisíc kvapalinou chladených procesorov pre niektoré z najväčších dátových centier zameraných na umelú inteligenciu, aké boli dosiaľ vybudované. Špekuluje sa, že ide o dátové centrum Tesly. Realizácia niekoľkých takýchto zákaziek bude znamenať nárast objednávok rádovo v miliardách dolárov.

Vývoj akcií spoločnosti Super Micro od začiatku tohto roka.


Keďže jedným z najdôležitejších klientov Super Micro Computer je práve Nvidia, možno ľahko odvodiť, že jej biznis okolo umelej inteligencie je stále na vzostupe. Investori sa tak rozhodli znovu investovať do technologických akcií napriek neistému makroekonomickému kontextu.

Záver: Jadrová inflácia, Tesla a JP Morgan

Na konci tohto týždňa sa trhy budú sústreďovať na čísla jadrovej inflácie v USA. Podľa analytikov by mala zostať na medziročnej úrovni 3,2 percenta. Ak by výsledné čísla boli vyššie, môžeme očakávať negatívnu reakciu trhov, pretože by zníženie sadzieb o 50 bázických bodov na ďalšom zasadnutí Fedu bolo nereálne.

Tomuto optimistickému scenáru na väčšie zníženie sadzieb nepriali ani nedávno zverejnené zápisy z posledného rokovania o výške sadzieb. Zo zápisnice jasne vyplýva, že zníženie o 50 bázických bodov bolo považované za ojedinelé. Fed by sa mal vrátiť k štandardnému kroku o 25 bázických bodov, samozrejme, za predpokladu, že americký pracovný trh zostane naďalej silný.

Záver tohto týždňa bude bohatý aj na správy zo života firiem. Dňa 10. októbra vystúpi Elon Musk na konferencii Robotaxi Day, a akýkoľvek konkrétny prísľub robotaxi by mohol vyvolať nadšenie jeho fanúšikov a rast cien akcií Tesly. Nikomu príliš neprekáža, že Musk pred niekoľkými mesiacmi sľúbil, že službu v USA spustia už v lete. Osobne sa domnievam, že to nestihne ani do konca roka.

Druhým významným momentom bude zverejnenie hospodárskych výsledkov investičnej banky JP Morgan. Táto najväčšia americká banka už v minulom štvrťroku naznačila, že v dôsledku uvoľňovania menovej politiky sa jej zisky budú znižovať. Kľúčovou informáciou bude, koľko si banka v ďalšom štvrťroku pripravila finančných rezerv na pokrytie strát. Tento údaj nám pomôže lepšie pochopiť zdravie reálnej americkej ekonomiky.