Kto sa zastane Grety, alebo o vojne dvoch nacionalizmov o jedno územie v Ázii

Greta Thunbergová by mala mať zakázaný vstup do Nemecka, navrhuje hovorca poslaneckej frakcie CDU pre vnútornú bezpečnosť Alexander Throm. Dôvodom nie je jej agitácia pred piatimi rokmi za „klímu“.

Italy Climate Protest Greta Thunbergová. Foto: TASR/AP

Napriek tomu ju vtedy v Berlíne, samozrejme po tom, čo sa vyšantila na ulici, prijímali vládni politici vrátane Angely Merkelovej. Berlínsky katolícky arcibiskup Heiner Koch sa dokonca nechal strhnúť k výroku, že Gretou podnietení piatkoví záškoláci za klímu „mu tak trochu pripomínajú príchod Ježiša do Jeruzalema“.

Greta narazila až so svojím ďalším angažmánom, za Palestínčanov, ktorých už rok naháňa, drví a strieľa ako králiky izraelská armáda. A popudila tým aj arcibiskupa Kocha (na rozdiel od neho boli aspoň niektorí českí biskupi tvrdým postupom Izraela v Gaze osobne zaskočení).

Naspäť k nápadu zakázať jej vstup do Nemecka. Povedalo by sa: Throm nie je predseda strany, ktorá dokonca ani nie je vo vláde, čiže je to od neho rétorický mráčik, z ktorého nezaprší. Ale Throm je zhmotnením nejakých nálad.

Minulý týždeň mala mladá Švédka vystupovať na „propalestínskom kempe“ v Dortmunde, čo bol akýsi zhluk stanov a kempingových stolíkov blízko univerzity. Polícia kemp, ktorý tolerovala od leta, preventívne urýchlene zatvorila – s rovnakým zdôvodnením, po akom siahol aj poslanec Throm: Greta je „násilnícka“.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.