Rada v grófstve Denbigshire na severe Walesu zahrnula mýtického kráľa do vzdelávacích materiálov o „sexuálnej orientácii a genderovej identite“, pretože si v jednom príbehu obliekol ženské šaty.
Do „časovej osi LGBTQ+ histórie“ zaradili miestni jednu legendu, podľa ktorej sa Artuš snažil preniknúť na slávnosť v meste Rhuthun, kde žila dievčina, po ktorej túžil. „Pri jednej z ďalších príležitostí sa Artuš obliekol do ženských šiat, aby navštívil dievča v Rhuthun,“ súčasnom sídle rady Denbighshire.
V ďalšej povesti Artuš na tom istom mieste popravil svojho soka menom Hueil mab Caw za to, že sa vysmieval kráľovmu krívaniu.
Artušove ženské prestrojenie bolo napriek tomu zachytené na „časovej osi LGBTQ+ pre Denbighshire“, ktorá bola vytvorená s cieľom sprístupniť údajné historické materiály verejnosti.
Vytvorili ju preto, aby sa „mohli oslavovať miestni ľudia, (LGBTQ+) spojenci a udalosti“ namiesto materiálov „opakujúcich mainstreamové rozprávania a celebrity“.
Historický základ časovej osi je prevzatý z práce „LGBT historičky“ Noreny Shoplandovej, ktorej výskum „waleskej LGBTQ+ histórie“ podporila univerzita v Swansea.
O legendárnom panovníkovi post-rímskej Británie, ktorého predlohou je pravdepodobne vládca Owain Danwyn, sa pritom rozprávajú predovšetkým príbehy o hľadaní Svätého grálu či o láske ku kráľovnej Guinevere.
(sab)