Nahradenie ruského plynu nás vyjde drahšie, zhodli sa Irena Bihariová a Roman Michelko
V relácii STVR Sobotné dialógy sa na tom zhodli poslanci Národnej rady (NR) SR Roman Michelko (Slovenská národná strana) a Irena Bihariová (Progresívne Slovensko).
„Teoreticky vieme cez tú rúru dávať azerbajdžanský plyn a máme nejaké diverzifikované zdroje, ale treba jasne povedať, že budú drahšie,“ skonštatoval Michelko.
Zastavenie tranzitu plynu považuje zo strany Ukrajiny za veľmi neempatické. „My im dávame muníciu a tak ďalej, a oni to neberú do úvahy. Pokladám to za neférové,“ dodal.
Plyn po zastavení tranzitu zdražie aj podľa Bihariovej. „Nie úplne bezprostredne, ale v dlhšom časovom horizonte áno. Slovenský plynárenský plyn má momentálne naplnené zásobníky, takže to nepríde skokovo a bezprostredne,“ podotkla poslankyňa.
Spolu s Michelkom sa zhodli aj v názore, že dotácie na energie by mali byť adresné a nie plošné, ako to bolo v minulých rokoch.
Tranzit ruského plynu cez svoje územie chce Ukrajina zastaviť od januára 2025. Slovensko s týmto krokom nesúhlasí a apeluje na ukrajinskú stranu, aby svoje rozhodnutie ešte prehodnotila.
Nový minister zdravotníctva bude mať ťažkú úlohu
Ďalšou témou bola výmena na poste ministra zdravotníctva, kde Zuzanu Dolinkovú nahradil Kamil Šaško (obaja nominanti strany Hlas). Podľa Michelka je výhodou, že je ekonóm, keďže problémy zdravotníctva sú podľa neho práve tohto rázu.
„Je to človek s obdivuhodným životopisom, čo sa týka vzdelania. Vyzerá, že je veľmi schopný manažér. Som presvedčený, že práve takýto typ politika je potrebný na tento rezort a verím, že to zvládne,“ poznamenal.
Podľa Bihariovej je zdravotníctvo rezort, ktorý má akútne problémy a je jeden z najťažšie manažovateľných. „Novému ministrovi držíme palce, pretože prevzal horúci gaštan zodpovednosti,“ doplnila.
Je presvedčená, že Šaško by sa v prvom rade mal stretnúť s premiérom Robertom Ficom (Smer) a dohodnúť si s ním garanciu podpory a prioritizácie.
Vyjadrenia o novinároch vnímajú rozdielne
Michelko a Bihariová vnímajú odlišne tvrdé vyjadrenia premiéra na adresu novinárov. Na tlačovej konferencii v Brezne o nich hovoril napríklad ako o „krvilačných bastardoch“.
„Aj politik má právo na emócie, právo povedať, ako to vidí svet. Aj novinári sú ľudia, ktorí pôsobia vo verejnom priestore, majú nejakú zodpovednosť a musia tiež zniesť istú mieru kritiky,“ vyjadril sa Michelko.
Bihariová hovorí, že podobné výroky škodia všetkým, primitivizujú a „buranizujú“ verejnú diskusiu. „Stáva sa to normou, lebo, ak ide o premiéra, tak on nastavuje nejakú úroveň tej diskusie,“ vyhlásila.
Výročie vraždy pred Teplárňou
Politička a politik sa vyjadrili aj k výročiu vraždy pred bratislavským barom Tepláreň. „Je to tragédia, ktorá zasiahla spoločnosť. Treba zdôrazniť, že ten osamelý šialenec, ktorý spáchal tento ohavný zločin, sa radikalizoval nie na Slovensku, ale na špeciálnych serveroch v Spojených štátoch. Jeho manifest bol priorite antisemitský, LGBT komunita bola až sekundárna,“ povedal Michelko.
Dodal, že v každej spoločnosti sa nájdu osoby, ktoré sú potenciálne nebezpečné a nemá rád, ak niekto túto tému politicky zneužíva.
Členka strany PS v reakcii uviedla, aby tieto slová povedal aj premiérovi Robertovi Ficovi v súvislosti s atentátom v Handlovej. „Ako spoločnosť sme sa nechali ešte viac kontaminovať tým toxickým diskurzom a stigmatizáciou ľudí, ktorí sú obete. Ak nás nepoučia takéto tragédie, tak naozaj neviem, kde sa to zastaví,“ uzavrela.
(bra)