Prehľad trhov: Francúzska vláda si posvieti na peniaze veľkých firiem a bohatých rodín
A to aj napriek tomu, že Nemecko je na pokraji recesie a jeho tradičné sektory, ako automobilový či chemický, zažívajú najhoršie časy od zjednotenia krajiny, burza vo Frankfurte sa nachádza blízko historických maxím. Ako to vysvetliť?

Indexy dnes vykazujú obrovskú odolnosť voči zlým správam. Je ťažké si predstaviť, aká správa by mohla zmeniť súčasný trend na trhu. Aj keď sa niekedy objavia negatívne informácie, trhy sa na chvíľu zastavia a potom opäť rastú ďalej. Bohužiaľ, história ukazuje, že takéto situácie často nekončia dobre, pretože vývoj na trhu so zlatom a na dlhopisovom trhu nenaznačuje, že by všetko bolo v poriadku, aby akcie mohli rásť na historické maximá.
Budú škrty francúzskej vlády dostatočné?
Podobná situácia panuje vo Francúzsku. Index CAC 40 má pred sebou ešte zhruba 500 bodov na dosiahnutie historických maxím, ale vzhľadom na to, že Francúzsko bojuje s obrovským štátnym deficitom, si indexy vedú relatívne dobre. Nový premiér Michel Barnier tento týždeň predstavil rozpočet, ktorý má ambíciu znížiť výdavky a zvýšiť príjmy celkovo o 60 miliárd eur. To je obrovská suma.
Vláda chce získať peniaze od najväčších francúzskych firiem a najbohatších rodín. Tieto zámery majú upokojiť ľavicu. Historicky sa však ukazuje, že práve tieto subjekty sú najmenej ochotné platiť, pretože majú možnosť premiestniť svoje sídlo alebo využiť rozsiahly systém daňových úľav. Tradične vláda vyberie menej, než očakáva.
V hľadáčiku sú domácnosti s ročným príjmom vyšším ako 250-tisíc eur. Takých domácností je vo Francúzsku 24 300. Už teraz sa objavujú špekulácie, že tieto rodiny by sa mohli pomerne ľahko presťahovať do daňovo výhodnejšieho a kultúrne blízkeho Talianska.
Výsledok bude pravdepodobne taký, ako premiér uviedol: „Opasky si budú musieť utiahnuť všetci.“ Oveľa väčšiu šancu na úspech majú opatrenia, ktoré zasiahnu všetkých. Francúzska vláda odložila valorizáciu dôchodkov z januára na júl. Ďalej plánuje výrazne obmedziť podporu v nezamestnanosti. Nakoniec sa má zvýšiť spoluúčasť za konzultácie u lekára.
Aj napriek tomu sa ekonómovia sporia, či tieto opatrenia, pokiaľ budú účinné, znížia HDP o zhruba jedno percento v budúcom roku. Vzhľadom na to, že Francúzsko už teraz neprežíva žiadne veľké rastové obdobie, očakáva sa, že na budúci rok by mohla prísť recesia. Vláda si to však nepripúšťa a vo svojich odhadoch hovorí o miernom raste HDP. Ako k nemu dôjde, nie je jasné. Problém je tiež v tom, že ak sa Francúzsku podarí budúci rok uspieť, situácia sa iba vráti o dva roky späť. Inými slovami, krajina Galského kohúta v najlepšom prípade situáciu stabilizuje, ale nezaistí ekonomický rast ani prebytok štátneho rozpočtu.

Je len otázkou času, kedy sa na Francúzsko zamerajú ratingové agentúry. V piatok agentúra Fitch síce potvrdila rating AA-, ale znížila výhľad na negatívny. Je evidentné, že trhy už teraz vytvárajú tlak na francúzsky parlament, ktorý má začať hlasovať a prerokúvať rozpočet 21. októbra. Vzhľadom na to, že kabinet v ňom nemá väčšinu, môže sa stať prakticky čokoľvek. Je logické, že trhy budú na dianie vo Francúzsku reagovať.
Inflácia v USA stagnuje
Veľmi očakávané dáta o nominálnej a jadrovej inflácii v USA mierne sklamali investorov. Výsledné čísla boli o niečo horšie, než trhy očakávali. Jadrová inflácia za mesiac september dosiahla 3,3 percenta, očakávalo sa 3,2 percenta. Nominálna inflácia predstavovala 2,4 percenta oproti očakávaným 2,3 percenta. Jadrová inflácia sa počíta bez dvoch najvolatilnejších zložiek – energií a potravín. Jadrová inflácia tak stagnuje prakticky štyri mesiace, čo ukazuje, že americký pracovný trh je stále silný, pretože infláciu ťahajú služby.

Pri nominálnej inflácii môže byť problém ešte závažnejší, pretože zahŕňa ceny ropy. Na výpočet medziročnej inflácie sa používajú ceny z predchádzajúcich rokov. V septembri 2023 bola ropa drahšia ako dnes, a to aj napriek nedávnemu rastu cien, ktoré spôsobilo napätie na Blízkom východe.
Problém však spočíva v tom, že od októbra 2023 do konca roka ropa prudko zlacnila. V nasledujúcich mesiacoch tak porovnávacia základňa klesne, a vzhľadom na to, že cena ropy môže kedykoľvek opäť výrazne vzrásť, hrozí riziko, že nominálna inflácia na konci roka bude o niečo vyššia ako teraz.

Inflačné dáta už prakticky pochovali nádeje na to, že by Fed v novembri znížil sadzby o 50 bázických bodov. Objavujú sa dokonca hlasy, že Fed svoje sadzby na budúcom zasadnutí vôbec meniť nebude. Tento názor vyjadril aj vplyvný guvernér Federálnej rezervnej banky z Atlanty Raphael Bostic. Uvidíme, ako na túto možnosť trh zareaguje.
Je to opäť veľká zmena, pretože ešte pred dvoma týždňami sa špekulovalo o tom, že by Fed mohol znížiť sadzby dokonca o 75 bázických bodov. Kto chce na burze uspieť, nemôže sa riadiť týmito názormi a špekuláciami. Dôležité je mať dlhodobejšiu víziu, ktorá presahuje nasledujúce zasadnutie Fedu.
Najväčšia americká banka predstavila výborné výsledky
Výsledkovú sezónu za tretí štvrťrok 2024 tradične odštartovali americké banky. Je dobre, že práve finančné domy začínajú výsledkovú sezónu, pretože sú jadrom súčasného finančného systému. Pokiaľ sa darí bankám, znamená to, že systém stále funguje. Samozrejme, platí aj opak – problémy bánk sú vždy nebezpečné, pretože sa môžu rýchlo zmeniť na záležitosti ohrozujúce celý systém.
Najväčšia americká banka JP Morgan zverejnila veľmi dobré výsledky, ktoré prekonali očakávania analytikov. Banka dosiahla zisk 12,9 miliardy dolárov pri tržbách 43,32 miliardy dolárov. Hoci nezopakovala rekordné tržby z minulého štvrťroka, keď dosiahli vyše 50 miliárd dolárov, americké banky ťažia z prostredia vysokých úrokových sadzieb.
Veľké banky, napríklad JP Morgan, profitujú z poskytovania úverov s vysokým úročením, zatiaľ čo klientom ponúkajú nízke zúročenie vkladov. Posledný rok bol pre americké banky veľmi priaznivý, a vďaka tomu, že americká ekonomika zostáva silná, banky zatiaľ nemusia výrazne zvyšovať opravné položky na nesplatené úvery. Hoci táto položka vzrástla na 3,1 miliardy dolárov oproti očakávaným 2,91 miliardám, nejde o sumy, ktoré by ohrozili fungovanie banky.
Investori pozorne sledovali tlačovú konferenciu, na ktorej vystúpil výkonný šéf spoločnosti Jamie Dimon. Ten je jednou z najvýraznejších osobností amerického finančného trhu a je známy svojou opatrnosťou a skeptickým prístupom.
Trhy potešil predovšetkým jeho výrok, že americká ekonomika je stále v dobrom stave. Za hlavné riziká označil predovšetkým geopolitické faktory. Trhy a firmy zatiaľ dostatočne nezohľadnili dôsledky prebiehajúcich konfliktov v cenách aktív. Medzi ďalšie dlhodobé riziká zaradil americký štátny deficit.

Akcie JP Morgan po zverejnení výsledkov vzrástli o 5 percent. Rovnako pozitívne investori prijali aj hospodárske výsledky banky Wells Fargo, ktoré tiež dopadli dobre. Tieto dve banky vytiahli celý americký bankový sektor nahor. Hlavným dôvodom rastu bolo, že vplyv znižovania sadzieb sa zatiaľ negatívne neprejavuje na ziskovosti bánk.
Otvára sa tak priestor na špekulácie. Kto verí, že Fed bude znižovať sadzby pomalšie, než sa očakáva, a zároveň, že dôvodom bude dobrý stav americkej ekonomiky, môže uvažovať o investícii do amerických bánk. Naopak, v prípade recesie, zhoršenia trhu práce alebo rýchleho zníženia sadzieb budú americké banky prvé na rane.
Záver: Čo sledovať v ďalšom týždni?
Investorov čaká nabitý týždeň prakticky vo všetkých oblastiach. Geopolitická situácia môže kedykoľvek ovplyvniť dianie na finančných trhoch. Izraelská odveta je stále „Damoklovým mečom“, ktorý visí nad trhmi, najmä nad trhom s ropou.
Americké voľby sa pomaly, ale určite blížia do finále. Prieskumy sa zatiaľ nezhodujú na tom, kto má väčšiu šancu zasadnúť v Bielom dome. Čo je však jasné, je to, že nech už vyhrá ktokoľvek, Amerika bude viac rozdelená ako zjednotená.
Výsledková sezóna bude v USA pokračovať. V prvej polovici týždňa sa dozvieme, ako si viedli firmy, ako UnitedHealth, Johnson a Johnson, Bank of America, Goldman Sachs, Citigroup a Morgan Stanley.
V stredu zverejní svoje výsledky holandská spoločnosť ASML. Táto firma má monopolné postavenie v oblasti výroby strojov na produkciu čipov a jej výsledky budú dôležité predovšetkým kvôli vývoju v sektore polovodičov, ktorý je v tejto chvíli jedným z najsledovanejších odvetví. ASML totiž stojí na začiatku celého výrobného procesu. Pokiaľ má firma stále veľa nových objednávok, znamená to, že boom umelej inteligencie len tak rýchlo neskončí.
Pre obyvateľov eurozóny bude veľmi dôležité zasadnutie Európskej centrálnej banky, kde sa rozhodne o výške úrokových sadzieb. Očakáva sa, že ECB zníži sadzby o 25 bázických bodov. Objavujú sa však hlasy, že ECB by mala znížiť sadzby radikálnejšie vzhľadom na ekonomické spomalenie Nemecka a Francúzska. Trhy by určite uvítali vyššie zníženie sadzieb, ale to by znamenalo priznanie, že situácia v Európe nie je ružová.