Svidníckym študentom chcú vziať gymnázium. Prišli protestovať pred krajský úrad
Zlúčenie by malo nastať v rámci optimalizačných opatrení, ktoré pripravuje Prešovský samosprávny kraj (PSK) v spolupráci s ministerstvom školstva. Iniciatíva týchto zmien vyšla z rezortu školstva z dôvodu, že v súčasnosti je veľa stredných škôl a málo žiakov.
Svidník bez gymnázia = Svidník bez duše. Čísla nie sú všetko, dôležitý je rozvoj regiónu. Svidník bez pôrodnice, bez železnice, bez kvalitnej infraštruktúry a už aj bez kvalitného vzdelania? Takto zneli transparenty študentov gymnázia vo Svidníku, ktoré má prísť o vlastnú historickú budovu v centre mesta.

S volaním o pomoc a s nádejou na zmenu zámeru prišli protestovať pred úrad PSK. Stalo sa tak v pondelok počas zasadnutia krajského zastupiteľstva. Dnes síce gymnázium nebolo súčasťou rokovania, no svoj názor na zlúčenie chceli jeho žiaci vyjadriť v predstihu.
Strácajú motiváciu
Študentka druhého ročníka Angelika Gmitterová uviedla, že po spojení škôl už mnohí mladí stratia motiváciu zotrvať v tomto meste na východe Slovenska.
„Môže sa stať aj to, že po presťahovaní môžeme ako gymnázium úplne padnúť. Myslím si, že študenti z nášho mesta sú už dosť ukrátení o to, že do nášho regiónu nevedie železnica, nie je tu ani pôrodnica, ktorá bola zrušená. Kvalitné vzdelanie je základ,“ povedala s tým, že neverí, že situácia ostane len pri sťahovaní do iných priestorov.
Medzi protestujúcimi sa objavili aj žiaci z Medzilaboriec, ktorí v súčasnosti študujú v danej vzdelávacej inštitúcii vo Svidníku. Po skončení základnej školy išli práve tam, pretože v Medzilaborciach tiež došlo k spojeniu miestneho gymnázia s umeleckou školou.

„Zažívame teda podobný stav druhýkrát. Vtedajšie zlúčenie nás odradilo od štúdia na takejto spojenej škole a ani terajšia situácia nás vôbec neteší. Ja sa už sťahovať neplánujem, no viacerí už uvažujú o odchode do iných miest,“ skonštatoval žiak prvého ročníka Michal Antoňák.
Spojenie dvoch škôl rôzneho charakteru nie je dobrý nápad
Pre predsedníčku rodičovskej rady školy Janu Micenkovú je nepochopiteľné, prečo sa majú spojiť inštitúcie rôzneho charakteru. „Všetci rozumieme, že reforma je dôležitá. No spájať gymnázium so strednými odbornými školami nie je dobrý nápad,“ myslí si. Vraví, že podľa jej informácií so zrekonštruovanou historickou budovou Prešovský samosprávny kraj nemá zatiaľ žiadny zámer.

Rodičia študentov svidníckeho gymnázia ostali správou o zlučovaní škôl zaskočení. Situáciu s nimi vraj nik vopred nekonzultoval, rovnako ani so žiakmi.
„Už sme sa raz dívali na spájanie vzdelávacích inštitúcií inde a bol to len krok k tomu, aby škola zanikla. Každé okresné mesto by malo mať nejaký štandard. A medzi tým by malo byť aj gymnázium, ktoré by zabezpečovalo aj vyššie ambície ďalšieho vzdelávania. Zrušenie vo Svidníku by znamenalo, že naše deti od nás odídu a už ich budeme vychovávať k tomu, aby sa cítili doma inde,“ hovorí sklamane Radovan Olejár.
Protestujúcich študentov prišlo podporiť zopár poslancov
Protestujúcich študentov prišlo pred budovu kraja podporiť zopár krajských poslancov. Sľúbili im boj za zachovanie ich gymnázia v poslaneckých laviciach. „Nemáme podrobné informácie, nevidím však nejaký dôvod, aby sme pri takýchto silných školách hľadali argumenty na spájanie,“ vyjadril sa Vladimír Jánošík, primátor mesta Lipany.
Poslanec Juraj Bochňa zapochyboval o postupe, akým dochádza ku zlučovaniu škôl. „Vidím za tým zámer spochybniť tie dobré, aby sa na ne prihlásilo v budúcom roku ešte menej žiakov. Následne povedia, že ju treba zrušiť alebo spojiť,“ dôvodil.

Okresný poslanec za Svidník Ján Vook vníma ako neprávosť to, že ministerstvo školstva nereflektuje na to, že Prešovský kraj má najnižšie normatívy na žiakov.
„Bratislavčanom poskytujú platy prispôsobené vyššej životnej úrovni. Bol by som rád, aby nám dávali viac peňazí na žiaka, aby sme mohli prežiť. Gymnázium musí ostať tam, kde je, v centre mesta,“ vyjadril presvedčenie.
Ak bude žiakov málo, zlučovať musíme
Prešovský samosprávny kraj zdôrazňuje, že ide zatiaľ iba o návrh. V súčasnosti je na odbornom posudzovaní na Ministerstve školstva SR a priestor na diskusiu s jednotlivými okresmi bude ešte od novembra do februára.

„Počet študentov tejto školy bol ešte pred desiatimi rokmi 400 žiakov a dnes je ich 135 v tej istej budove, s tým istým vykurovaním. Znížil sa počet pedagógov. Sú kvalitní, snažia sa, no väčšina z nich fungovala na znížených úväzkoch a so základnými platmi,“ dôvodí padnutie voľby na svidnícke gymnázium Ján Furman, vedúci odboru školstva PSK.
Dodal, že gymnázium by zlúčením o nič neprišlo, pretože pedagógovia by odišli do nových priestorov spoločne so študentmi, nemenil by sa ani názov inštitúcie. Ako zdôraznil predseda kraja Milan Majerský, málo žiakov bude vždy znamenať konsolidáciu, pretože školstvo je financované nie na stoličky, ale na osoby v školách.
„My sme si nevymysleli racionalizáciu, plníme výzvu ministerstva školstva. Počet žiakov klesá, my si ich nenavymýšľame. Keď neprídu, musíme vzdelávacie inštitúcie spájať. Nemám krvavé oči voči Svidníku, Medzilaborciam alebo iným. Ale naozaj si musíme zrátať realitu,“ uviedol na zasadnutí.
Školy by po optimalizácii mali začať v novom režime fungovať od 1. septembra 2025.