Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) začal v pondelok popoludní rokovania so zdravotníckymi odborármi. Verí, že pri návrhu konsolidačných opatrení nájdu kompromis.
Šaško zatiaľ Lekárskemu odborovému združeniu (LOZ) nepredstavil žiadne návrhy kompromisov v súvislosti s konsolidačnými opatreniami. Vypočul si ich požiadavky a argumenty a rokovania majú pokračovať. Vyplýva to z vyjadrenia šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského po stretnutí s ministrom.
„Toto bolo prvé stretnutie s novým ministrom. Uvítali sme ho vo funkcii, ponúkli sme mu pomoc pri zlepšovaní slovenského zdravotníctva a potom sme sa mu snažili predostrieť našich osem požiadaviek, ktoré viedli slovenských lekárov v nemocniciach do výpovedí,“ povedal Visolajský.
Konštatoval tiež, že ak nedôjde k dohode s vládou, vyše 3 200 lekárov z nemocníc z celého Slovenska je pripravených podať výpoveď z nadčasov. „Počty klasických výpovedí z pracovného pomeru budeme vedieť v najbližších dňoch,“ dodal.
Na pondelkovom rokovaní žiadal v súvislosti s konsolidačným balíčkom isté úľavy pre ambulantný sektor aj Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP). Ide napríklad o oslobodenie od transakčnej dane či istú úľavu vo výške DPH. Po stretnutí o tom informovala prezidentka zväzu Jaroslava Orosová.
„Máme za to, že ak toto bolo možné pre iné segmenty, ktoré sú celkom určite pre zdravie obyvateľstva, fungovanie štátu menej kľúčové ako zdravotníctvo, ktoré samo vlastne zápasí dlhodobo s nedostatkom financií, tak celkom určite by to malo byť možné práve aj v zdravotníctve,“ vysvetlila.
Upozornila, že ak sa konsolidácia dotkne ambulancií v plnej miere, určite bude znamenať odklad alebo zníženie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Ocenila, že diskusia so Šaškom bola konštruktívna a otvorená, s víziou riešenia aktuálne pálčivých problémov. „Momentálne vyzerá tak, že nemá ambíciu byť naším nepriateľom, ale skôr naším spojencom,“ skonštatovala Orosová na margo šéfa rezortu zdravotníctva.
Ten verí, že pri návrhu konsolidačných opatrení nájdu kompromis. O možnostiach rokuje aj s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer-SD).
Zdravotníci naprieč celým sektorom odmietajú navrhnuté konsolidačné opatrenia v sektore zdravotníctva a vyzvali prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby ich v súčasnom znení nepodpísal. Ten deklaroval, že prípadný podpis legislatívy bude závisieť od rokovaní vlády so zdravotníkmi.
(tasr)