Historická budova SND sa predsa dočká opravy. Len príprava zhltne vyše päť miliónov eur

O nutnej potrebe rekonštrukcie sa spomínalo už dávnejšie, ešte v roku 2019, keď bola ministerkou kultúry Ľubica Lašáková. Doterajší generálni riaditelia SND ako aj ministerky kultúry podnikali iba čiastkové kroky, ktoré smerovali k tomu, že k rekonštrukcii nedošlo.

Úradnícka vláda minulý rok schválila Uznesením č. 353/2023 začiatok procesu obnovy historickej budovy SND, vrátane verejného obstarávania na zhotoviteľa projektovej dokumentácie rekonštrukcie s predpokladanými celkovými výdavkami vo výške 50,9 milióna eur, o ktoré mohla súčasná ministerka kultúry Martina Šimkovičová požiadať rezort financií do 30. septembra pre obdobie 2024 až 2030. Ale nestalo sa tak.

Namiesto posunu v realizácii opravy sa koncom leta viedli výmeny názorov medzi odvolaným generálnym riaditeľom SND Matejom Drličkom a ministerstvom kultúry o osude budovy a jej rekonštrukcii. Ministerstvo kultúry sme požiadali o reakciu, prečo nevyužilo schválenú dotáciu na základe spomínaného uznesenia vlády, ale odpoveď sme do uzávierky článku nedostali.

Mohlo by Vás zaujímaťŤapáková považuje vyjadrenia o chaose a pochmúrnej atmosfére v SND za zavádzajúce

Zrejme každému je jasné, že technický stav vo vnútri národnej kultúrnej pamiatky je v katastrofálnom stave. Vo všeobecnosti je známe, že sa používali zastaralé a nevyhovujúce – najmä divadelné a scénické technológie ako elektrické ťahy nad javiskom, točne, svetelné reflektory aj nákladné výťahy pre kulisy. Okrem toho do viacerých priestorov budov zatekalo, voda tak poškodzovala elektrické rozvody, čím dochádzalo k častému skratovaniu. Z hygienických dôvodov boli nevyhovujúce viaceré priestory pre účinkujúcich, ktoré boli plesnivé a zatuchnuté.

V jednotlivých priestoroch sa nachádzajú zanedbané a nefunkčné zariadenia. Foto: Archív SND

Pre havarijný stav prišlo k uzatvoreniu historickej budovy pre divadelnú činnosť v mája 2021, priestory využívala Opera SND. Následne ešte takmer rok slúžila budova na podujatia bez divadelnej technológie, keď Inšpektorát práce Bratislava napokon vydal rozhodnutie o úplnom zákaze jej používania. Naďalej však môžu prebiehať spoplatnené prehliadky historickej budovy za 15 eur, ktoré sa konajú počas jedného dňa v mesiaci.

Mohlo by Vás zaujímaťRiaditeľka SND zrušila predstavenie v rámci festivalu Drama Queer

Príchodom nového vedenia na rezort kultúry ako aj do SND sa pôvodný proces z minulého roka pozastavil a všetko sa začína takmer odznova. „Výdavky pre Slovenské národné divadlo na vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie historickej budovy SND boli v rámci tvorby návrhu rozpočtu zapracované do rozpočtu dotknutej organizácie na roky 2025 – 2027. Samotná obnova predpokladá najmä rekonštrukciu samotnej budovy a prístavby z dôvodu zlého technického stavu, poškodených divadelných technológií, aj morálnej zastaranosti vnútorných priestorov,“ informovala Štandard vedúca oddelenia komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská.

Obnovy sa hádam dočkajú aj rozvody, ktoré sú v katastrofálnom stave. Foto: Archív SND

Najskôr budú výdavky smerovať na prípravné činnosti pre roky 2025 aj 2026 rovnakou sumou 2 343 923 eur a pre 2027 investíciou vo výške 500 000 eur. Spomínané výdavky sa použijú v prvej fáze na projektovú dokumentáciu, architektonickú súťaž, prípravu stavebného konania a inžinierske práce. Na základe vypracovaného projektu sa vyčlenia ďalšie financie na stavebné práce, ktoré sa budú realizovať v ďalšom procese. „Stavebné práce vo výdavkoch zahrnuté nie sú. Výdavky na stavebné práce budú rozpočtované na základe rozsahu, ktorý určí projektová dokumentácia,“ uviedla Bačinská.

Historická budova je už dva roky mimo prevádzky, čo prispieva k určitému znehodnocovaniu interiéru, vrátane umeleckých artefaktov. Aby vzácne diela aj celkový technický stav budovy ešte viac nechátral, je počas zimných mesiacov zabezpečené aspoň temperovanie. „Budova sa počas chladných mesiacov temperuje. Aj napriek tomu, že sa tam nedá hrať, je nutné budovu temperovať, aby neprišlo k rýchlejšiemu chátraniu a ďalšej devastácii budovy. Náklady na starostlivosť o historickú budovu SND aj počas jej zatvorenia pre divadelnú činnosť sa pohybujú okolo 250 tisíc eur ročne,“ spresnila pre Štandard PR manažérka SND Jana Alexová.

Mohlo by Vás zaujímaťNovým riaditeľom Opery SND sa od 15. októbra stane Rastislav Štúr

O potrebe opravy vie aj Krajský pamiatkový úrad Bratislava, ktorý upozorňuje na množstvo poškodení v budove. „Pamiatkový úrad SR v roku 2023 realizoval pasportizáciu štátnych pamiatok a medzi nimi aj historickej budovy SND. V pasporte je okrem iného skonštatované: „Spodné úrovne murív sú poškodené vzlínajúcou vlhkosťou. Existujúca hydroizolácia na báze asfaltu je nefunkčná, po dobe životnosti, nespĺňajúca súčasné technické normy. Dlhoročné opakujúce sa ataky vonkajších vplyvov, absentujúca starostlivosť a neúčinná hydrofóbna ochrana spôsobili rozpad kameňa. Celý vnútorný priestor divadla je po poslednej obnove znehodnotený sekundárnymi úpravami. Primárne architektonické prvky, omietnuté plochy, štukatérska a výtvarná výzdoba, všetky umelecko-remeselné prvky sú interpretované v nesprávnom výraze a objemoch, pri ktorých nebola dodržané tradičné technologické postupy a priznaná materiálna pravdivosť“. Zároveň má KPÚ BA vedomosť o potrebe celkovej výmeny technológie v divadle,“ reagovala pre Štandard zástupkyňa riaditeľa KPÚ BA Eva Falbová.

Na realizáciu opravy sú vypracované a schválené potrebné podklady projektovej dokumentácii. Len je otázne, kedy sa reálne začne s rekonštrukciou. „K obnove objektu boli spracované všetky potrebné prípravné dokumentácie, boli predložené na Krajský pamiatkový úrad a schválené a tiež bola schválená architektonická štúdia. Všetky tieto materiály sú podkladom pre spracovanie projektovej dokumentácie k obnove historickej budovy SND,“ zhodnotila Eva Falbová.

V prípade nových zistení, budeme článok aktualizovať.