Ministerstvo obrany pod vedením Joava Galanta sa snaží posilňovať ochranu vzdušného priestoru židovského štátu, naráža však na kapacitné problémy, potvrdili pre britský denník Financial Times predstavitelia vojenského priemyslu a vlád USA a Izraela.
Izrael sa totiž pripravuje na zabezpečenie svojej obrany pri príležitosti očakávanej odvety voči Iránu, ktorý začiatkom októbra ostreľoval vojenské objekty v Izraeli. Teherán pri svojom údere 1. októbra argumentoval izraelskými útokmi na Libanon a Pásmo Gazy, ako i zabitím vodcu hnutia Hamas Ismáíla Haníju v rezidencii Revolučných gárd v hlavnom meste.
„Izraelský problém s muníciou je vážny,“ povedala Dana Stroulová, bývalá expertka Pentagónu na Blízky východ. „Ak Irán odpovie na izraelský útok [masívnou leteckou kampaňou] a pridá sa aj Hizballáh, izraelská protivzdušná obrana bude napätá,“ dodala bývalá pracovníčka ministerstva obrany.
Spojené štáty sa podľa FT snažia pomôcť svojmu strategickému spojencovi v regióne, preto v nedeľu oznámili rozmiestnenie batérie protiraketových striel THAAD. Ani americké zásoby však podľa Stroulovej nie sú neobmedzené. „USA nemôžu pokračovať v zásobovaní Ukrajiny a Izraela rovnakým tempom. Dostávame sa do kritického bodu,“ varovala.
Boaz Levy, výkonný riaditeľ štátnej spoločnosti Israel Aerospace Industries, ktorá vyrába protivzdušné strely Arrow používané na zostrelenie balistických rakiet, povedal, že firma pracuje na tri zmeny, aby udržala výrobné linky v chode.
„Niektoré z našich liniek pracujú 24 hodín, sedem dní v týždni. Naším cieľom je splniť všetky naše záväzky,“ povedal Levy s tým, že čas potrebný na výrobu týchto rakiet „nie je otázkou dní“.
„Nie je žiadnym tajomstvom, že potrebujeme doplniť zásoby,“ dodal zbrojár v reakcii na fakt, že izraelské ozbrojené sily nezverejňujú údaje o rozsahu svojich muničných zásob.
Izraelská protivzdušná obrana má tri vrstvy. Základnou je systém Železná kupola, ktorej strely sú schopné zabrániť napríkad dronovému útoku z Pásma Gazy. Dosah tohto systému je približne 70 kilometrov. Ďalej dosiahne systém Dávidov prak, ktorý dokáže zostreliť projektily do vzdialenosti asi 300 kilometrov – Izrael ho používa predovšetkým proti menším raketám hnutia Hizballáh z juhu Libanonu.
Systém Arrow s maximálnym dosahom takmer 2 400 kilometrov použili Obranné sily Izraela (IDF) počas aprílového útoku Iránu balistickými raketami, rovnako aj počas októbrového útoku. Nedostatok munície sa týka všetkých spomenutých systémov, varovali predstavitelia pre FT.
(sab)