Univerzita plánuje postaviť „zelené" centrum. Padnú preň budovy aj desiatky stromov
Vedenie Technickej univerzity Košice (TUKE), lebo o nej je reč, pripravuje realizáciu veľkolepého projektu. Z dôvodu uvoľnenia priestoru na kampus o rozlohe necelých 43-tisíc štvorcových metrov bude nutné zbúrať dve budovy zo 60. rokov minulého storočia, v ktorých sídlili v minulosti Katedra geológie a Katedra elektroniky. Údajne už nezodpovedajú súčasným potrebám vysokej školy.
Pre stavbu, ktorej účelom je umožniť v optimálnych a priestorovo koncentrovaných podmienkach pracovať na rozvoji vedy a výskumu na univerzitnej pôde, padne za obeť aj 77 kusov stromov a 302 štvorcových metrov krovitých porastov.
Práve pre výrazný zásah do existujúcej zelene sa predstavitelia školy obrátili so žiadosťou o povolenie výrubu na Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Košice. Svoj krok vysokoškolskí funkcionári zdôvodňujú „kolíziou“ s plánovanou výstavbou nového centra.
Informácia, o ktorej mnohí Košičania donedávna nevedeli, sa prevalila potom, čo ju zverejnil na sociálnej sieti v skupine Košice – kuriozity a absurdity predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Košice 2013 Ladislav Rovinský. Pridal k tomu aj čísla devätnástich pozemkov, ktorých sa dotkne výrub stromov.
Oslovil okresný úrad s tým, aby organizácia, ktorej predsedá, mohla byť účastníkom administratívneho konania v danej veci.
„Zároveň v zmysle zákona o správnom konaní som žiadal o zaslanie podkladov (pred vydaním rozhodnutia) s vyčíslením spoločenského významu drevín určených na vyrúbanie, tiež stanovenie druhov náhradnej výsadby a jej spoločenskú hodnotu (druh, obvod, výška, prípadne m2). Ďalej finančné vyčíslenie náhrady, ak cena novej výsadby nedosahuje meradlo tej, ktorá je určená na likvidáciu,“ znie požiadavka Rovinského.
Pod príspevkom na sociálnej sieti sa rozvinula rozsiahla debata k pripravovaným čistkám v Severnom Meste, časti Park Komenského, ktorú si vyžiada výstavba Centra zelených a digitálnych technológií so zameraním na informačno-komunikačné technológie.

Ľuboš: „Ak nasadia nové, tak žiadny problém.“
Dagmar: „Pre budúce zelené technológie vyrúbeme terajšiu zeleň?“
Alžbeta: „Aspoň vieme, o aké ,zelené‘ technológie tu ide.“
Dima: „To sa môže stať asi len na Slovensku. Univerzita zničí park v centre mesta pre vlastný ,zelený‘ a moderný rozvoj, namiesto toho, aby sa vysťahovala niekam na okraj mesta, na pole? Oni sa tam zbláznili? Koľko parkov postavili za posledných 20 rokov?“
Štandard požiadal o vyjadrenie Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Košice. Po opakovaných urgenciách a nejasnostiach komu, kam a kde poslali odpovede, sme sa dozvedeli, že v danej záležitosti ešte nepadlo rozhodnutie a konanie vo veci stále pokračuje.
„Bližšie podmienky výrubu, ako aj náhradnej výsadby budú žiadateľovi (TUKE – pozn. red.) určené rozhodnutím až po ukončení dokazovania,“ uviedla v odpovedi Zuzana Sabolová. Pridala k tomu závery (len čiastočné) dendrologického prieskumu, vypracované krajinným architektom Vladimírom Vagaským – počet stromov a druhy, o ich spoločenskej a finančnej hodnote tam nebolo ani slovo.
Predmetom vyrúbového konania je 20 smrekov pichľavých, štyri hraby obyčajné, 18 líp malolistých, šesť tují západných, deväť briez previsnutých, ďalej sú to dva smreky obyčajné, tri višne krovité, tri paulovnie plstnaté, tri javory mliečne a po jednom kuse gledíčia trojtŕňová, jaseň štíhly, borovica lesná, vŕba babylonská, dub letný, duglaska tisolistá, cypruštek Lawsonov, topoľ osikový a jabloň. Z kríkov pôjde o tavoľník, borievku a skalník.
Nasledujúca časť stanoviska krajinného architekta určite pobúri nielen Ladislava Rovinského, ale aj eko-ochranársky zmýšľajúcu verejnosť.
„Celkový stav drevín je až na zopár výnimiek dobrý. Stromy aj napriek urbanizovanému prostrediu prosperujú a darí sa im. Čo sa týka chorôb a poškodení, prevažuje výskyt imela, vysychanie ihlíc a konárov, u dvoch jedincov aj hniloba kmeňa,“ konštatoval Vagaský.

Štandard kontaktoval aj vedenie Technickej univerzity – rektora, kvestora, kancelára. Hoci oneskorene, napokon zareagoval kvestor TUKE Marcel Behún. Uviedol pre našu redakciu na pravú mieru nezrovnalosti, ktoré sa objavili kdekade vo verejnosti a nie sú pravdivé. Týkajú sa začiatku výstavby, jej trvania a výšky investičných nákladov.
„So stavbou sa ešte nezačalo. Predpokladáme, že sa tak stane v horizonte jedného až dvoch rokov. Centrum by malo byť odovzdané do užívania do piatich rokov od začiatku výstavby. Zatiaľ síce nedisponujeme komplexným projektom, avšak odhad investičných nákladov je vo výške zhruba 80 miliónov eur,“ prízvukuje Behún.
Poznamenal, že stredisko bude postavené v Parku Komenského č. 13-15, v hlavnom kampuse Technickej univerzity v Košiciach.
K výrubu obrovského množstva väčšinou zdravých drevín povedal, že k ich odstráneniu nedôjde naraz, keďže stavba moderného centra sa bude realizovať po etapách.
„Časť stromov a zelene bude zakomponovaná do projektu. Ten určuje nielen výrub stromov, ale súčasne aj ich náhradu. Tá bude realizovaná v oveľa vyššom počte kusov, ako je ich tam teraz,“ uzavrel svoje vyjadrenie.








