V koalícii vládne chaos okolo správy SIS k atentátu na premiéra. Čo je za tým

O spomínanej správe sa hovorí dlhé týždne, ohlasoval ju aj Fico. Po rokovaní vládneho kabinetu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v utorok povedal, že pokiaľ vie, „pán premiér očakáva správu a už na nej pracuje Slovenská informačná služba“.

Minister priblížil, že sa o tom rozprával s riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS). Nevedel však, či sa správa predloží už na októbrovú schôdzu parlamentu alebo na ďalšiu ešte v tomto roku.

Na otázku, o akú správu pôjde, šéf rezortu vnútra odvetil, že sa treba spýtať riaditeľa SIS. „Takéto zadanie dostal od prijímateľa tých správ, od pána premiéra. Na základe toho pán riaditeľ koná,“ poznamenal.

Minister ozrejmil, že táto správa má byť v utajenom režime rovnako ako správa SIS v minulom volebnom období, ktorá hovorila o rozvrate právneho štátu. Vtedy sa, ako uviedol Šutaj Eštok, v parlamente čítala správa o zneužívaní právomocí špeciálnymi prokurátormi, vyšetrovateľmi a niektorými sudcami.

S odstupom pár hodín rezort vnútra vysvetľoval vyjadrenia ministra inak. Podľa rezortu minister Šutaj Eštok potvrdil len to, že predseda vlády Fico si ako oprávnený prijímateľ informácií vyžiadal od SIS „správu o bezpečnostných rizikách spojených s ďalším možným pokusom o atentát na jeho osobu, na čo má z titulu svojej funkcie zákonný nárok“. Nemyslel tým podľa vyjadrenia rezortu vnútra v žiadnom prípade správu o atentáte z 15. mája v Handlovej.

Mohlo by Vás zaujímaťFico si neobjednal správu SIS o atentáte, vysvetlil rezort vnútra výrok Šutaja Eštoka

„Na takejto správe SIS pracuje aj v spolupráci s Policajným zborom a mala by byť prezentovaná poslancom NR SR, a v rámci zákonných možností aj verejnosti, aby sa zamedzilo šíreniu konšpiračných teórií v spojitosti s atentátom ešte do konca roka,“ uzavrel rezort vnútra.

Fico: Nič som neobjednával

Predseda vlády Fico v stredu ráno informácie, že by si niečo od SIS objednával, poprel.

„Ja som nič nežiadal, je to úplný nezmysel. Je to celé výmysel. Ak si niekto vyžiadal niečo, tak to boli opoziční poslanci na príslušnom parlamentnom výbore na kontrolu činnosti SIS. Ak sa obrátite na riaditeľa SIS, tak vám to potvrdí,“ zdôraznil Fico.

Premiér o spravodajskú informáciu k atentátu nepožiadal, reagovala SIS

Denník Štandard oslovil aj SIS. Pýtali sme sa, akú správu pre parlament k atentátu na premiéra pripravuje a čo v nej chce popísať. SIS odpovedala formou tlačovej správy.

Riaditeľ tajných Pavol Gašpar uviedol, že v SIS sa správy „neobjednávajú, tak to možno funguje v prípade niektorých článkov mienkotvorných médií“.

„Premiér Robert Fico si ,neobjednal‘ ani nepožiadal SIS o spravodajskú informáciu v súvislosti s atentátom na jeho osobu. Takéto informácie mu neboli ani nie sú poskytované z dôvodu možného konfliktu záujmov,“ povedal Pavol Gašpar.

Výnimkou sú len informácie poskytované v zmysle zákona o SIS. Konkrétne ide o získavanie a vyhodnocovanie informácií, ktoré by mohli viesť k ohrozeniu života alebo vážneho ohrozenia zdravia osôb, ktorým je zo zákona zaisťovaná osobná bezpečnosť počas výkonu funkcie alebo po jej skončení. Rovnako tak robí SIS v prípade inej závažnej trestnej činnosti namierenej proti chráneným osobám.

Pavol Gašpar. Foto: Dano Veselský/TASR

Riaditeľ SIS doplnil, že služba v predmetnej veci spolupracuje v úzkej súčinnosti s orgánmi činnými v trestnom konaní. „Rád by som opäť pripomenul, že SIS z dôvodu existencie zákonnej prekážky nemôže informovať verejnosť o tom, čo je predmetom jej spravodajskej činnosti. Získané spravodajské informácie SIS odstupuje v súlade so zákonom len príjemcom zo zákona, nie médiám ani verejnosti,“ dodal Gašpar.

SIS na tom pracuje, tvrdil pred časom premiér

Premiér pritom viackrát ohlasoval, že príde správa, ktorá bude hovoriť o okolnostiach atentátu na neho. Začiatkom októbra sa nechal dokonca počuť, že na správe pracuje SIS.

V relácii Sobotné dialógy v STVR 5. októbra konštatoval, že, „doteraz sme stále neodpovedali na otázku, kto a čo bolo za atentátom, to ešte bude predmetom veľkých diskusií“.

Neskôr v relácii uviedol, že nechce dopredu nič hovoriť, pokiaľ ide o atentát, ale „vyzerá to na strašné veci, na strašné veci podľa toho, čo teda aj ja vnímam informácie, ktoré sa objavujú z prostredia“. 

Podľa neho nebol atentátnik nejaký pojašenec, ktorý nemal čo robiť a zobral zbrane a iba tak išiel strieľať. „Dnes s plnou vážnosťou môžem zopakovať, že išlo o opozičného aktivistu s plnými kontaktmi na opozičné strany, dokonca ešte ďalej ako na opozičné strany,“ priblížil Fico.

Fico

Mohlo by Vás zaujímaťFico k informácii, že si objednal správu SIS o atentáte: Ja som nič nežiadal, je to nezmysel

Na doplňujúcu otázku, kedy bude správa predložená, odpovedal, že „SIS-ka na tom pracuje“.

Začiatkom septembra bol premiér na pracovnom výjazde v Handlovej. Na tlačovej besede takisto povedal, že útočník bol opozičný aktivista a že čaká, že správu o atentáte niekto napíše.

„Niekto to napíše, ja čakám, či to bude ministerstvo vnútra, alebo to bude niekto iný. Tá správa musí prirodzene prísť do prostredia. Čakám, že by to malo byť na začiatku septembra, pretože tak to bolo avizované pred niekoľkými týždňami,“ dodal premiér.

Exšéf SIS: Zmätok ako dôsledok nedostatočnej komunikačnej zručnosti

O čom teda vypovedajú odlišné informácie vládnych politikov? Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský Štandardu povedal, že orgány činné v trestnom konaní a SIS po vlastnej línii pracujú na objasnení atentátu. Netreba si podľa neho zamieňať zákonné úlohy SIS a Policajného zboru.

„Spravodajská informácia môže obsahovať iné skutočnosti, ktorými sa Policajný zbor v rámci vyšetrovania nezaoberá,“ vysvetlil Pčolinský.

Zmätok okolo správy o atentáte je podľa exšéfa SIS dôsledkom nedostatočnej komunikačnej zručnosti, vecne v tom však nevidí žiadny problém.

Mohlo by Vás zaujímaťPosun v prípade atentátu na premiéra. Najvyšší súd nenašiel dôkazy o terorizme

Kolíková odmietla, že by správu od SIS žiadal parlamentný výbor

Poslankyňa Mária Kolíková (SaS) bude iniciovať zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentného výboru na kontrolu SIS k údajnej správe tajnej služby ohľadom prešetrenia atentátu na premiéra.

Podľa Kolíkovej je rovnako dôležité vedieť, aké je zadanie pre SIS a kto toto zadanie dal. Súčasne požiadala o sprístupnenie danej správy pre členov výboru, ak taká správa existuje.

Poslankyňa vyhlásila, že nie je pravdou to, čo tvrdí premiér Fico, že by si opozícia mala vyžiadať takýto dokument od SIS. „Žiadne takéto uznesenie kontrolného výboru neexistuje,“ dodala Kolíková.

Atentát sa vyšetruje päť mesiacov

Od atentátu na premiéra v Handlovej uplynulo päť mesiacov. Vyšetrovanie sa zatiaľ neukončilo. Útok sa odohral 15. mája tohto roka po výjazdovom rokovaní vlády. Polícia zo streľby obvinila 71-ročného Juraja Cintulu z Levíc, ktorého Špecializovaný trestný súd vzal do väzby.

Prokuratúra opakuje, že prebieha prípravné konanie, ktoré je neverejné, pretože prioritným je zistenie a zaistenie dôkazov slúžiacich na objasnenie veci a potrestanie páchateľa.