Dalo by sa povedať, že v súčasnej pohnutej dobe sme svedkami tragédií takmer každý deň. Kým niektoré z nich zaviní ľudský faktor, nepozornosť či porušenie zákona, za inými stojí smutný príbeh spôsobený nedostatkom financií, ktorému sa dalo zabrániť.
V utorok Slovenskom otriasol prípad úmrtia starších manželov. O tom, že išlo o nedobrovoľný odchod z tohto sveta, následne informovala polícia. Podrobnosti nešťastia, samozrejme, vyšetrujú, verejnosť sa však už dozvedela, že muži zákona už obmedzili jednu osobu na osobnej slobode.
O deň neskôr ešte obvinenie vznesené nebolo, okolnosti však naznačujú, že išlo o násilný čin. „Vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave začal vo veci trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy. V súčasnosti vykonávame procesné úkony,“ informovala trnavská policajná hovorkyňa Veronika Dachová s tým, že viac informácií zatiaľ nie je možné poskytnúť.
Podľa medializovaných informácií je podozrivým syn obetí. Žil s nimi v spoločnom dome a o oboch sa staral, keďže mali závažné zdravotné problémy. Aj tie pravdepodobne viedli k pôžičkám, ktoré neboli schopní splácať.
Kým nehnuteľnosť je údajne už od roku 2021 pre exekúciu majetkom niekoho iného, novinkou bolo nedávne zrušenie trvalého pobytu členom rodiny. Mohlo tak ísť o poslednú kvapku v situácii, ktorá sa rodine už aj tak zdala bezútešná a neriešiteľná.
A opäť je smutným mementom, keď okolie v blízkosti rodiny len konštatuje, že sa nešťastiu zrejme dalo zabrániť.
Vo štvrtok zverejnené údaje Štatistického úradu SR, ktorý skúmal niekoľko dimenzií chudoby v našich domácnostiach, hovoria jasne. Situácia sa zhoršuje. Chudoba alebo sociálne vylúčenie na Slovensku v roku 2023 ohrozovali 943-tisíc obyvateľov, informujú štatistici.
To znamená, že na Slovensku čelil chudobe alebo sociálnemu vylúčeniu v minulom roku približne každý šiesty obyvateľ. Ukazovatele chudoby sa pritom postupne zhoršujú už od roku 2020. „Pozitívom je, že v roku 2023 sa v dvoch z ôsmich krajov situácia zlepšila,“ prízvukuje úrad.
Stále však až v troch krajoch chudoba ohrozovala viac ako pätinu obyvateľov. Celkovo sa vlani dotkla 17,6 percenta Slovákov, počet ľudí sa tak šplhá k miliónu. Alarmujúca je aj medziročná bilancia. „Počet aj podiel osôb ohrozených rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia v roku 2023 medziročne stúpol o 55-tisíc osôb,“ vyplýva zo štatistík s tým, že v predchádzajúcom roku to bolo 16,5 percenta obyvateľov.
To, že sa o tomto probléme aktuálne hovorí, nie je náhoda. Dáta boli pripravené na základe správy EU SILC a Štatistický úrad SR ich zverejňuje pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti chudobe, ktorý si pripomína svet práve 17. októbra.
„Hlavný prierezový ukazovateľ merania chudoby ‚Miera rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia‘ vyjadruje podiel obyvateľov, ktorí sú ohrození jednou či viacerými z troch zisťovaných dimenzií chudoby,“ vysvetľujú štatistici s dôvetkom, že ukazovatele chudoby na Slovensku klesali do príchodu pandémie. Tá spolu s nárastom cien už niekoľko rokov situáciu domácností významne zhoršuje.
Ako sme už naznačili, vývoj nie je vo všetkých krajoch rovnaký. Najvýraznejšie počet ohrozených stúpol v Nitrianskom kraji. „Počet a podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením sa v rámci regiónov Slovenska dlhodobo zásadne líši a platilo to aj pre rok 2023,“ dodáva úrad.
Najvyššia miera rizika chudoby a sociálneho vylúčenia je dlhodobo v Prešovskom kraji, kde minulý rok čelil chudobe približne každý štvrtý obyvateľ kraja. Ide o viac ako 220-tisíc osôb. Viac ako pätinu ohrozených evidujú aj Banskobystrický a Košický kraj.
Naopak, darí sa domácnostiam v okolí našej metropoly. V Bratislavskom kraji bolo vlani ohrozených zhruba 9,5 percenta obyvateľov, čo je menej ako desatina ľudí. Bilancia minulého roka však hovorí jasne. Zhoršenie zaznamenalo šesť z ôsmich regiónov Slovenska. Prekvapením nie je, že sa darilo západu – počet ohrozených ľudí klesol v Bratislavskom a Trnavskom kraji.
Na Slovensku platí, že domácnosti s deťmi sú z hľadiska výskytu chudoby podstatne rizikovejšie ako tie bez detí.
Z kategórie domácností so závislými deťmi boli najviac ohrozené neúplné rodiny (1 rodič/dospelá osoba s 1 a viac deťmi), v ktorých chudoba zasahovala 46,4 percenta osôb.
Ďalej boli najviac ohrozené úplné domácnosti s vyšším počtom závislých detí. Viac ako tretina takto žijúcich ľudí pocítila chudobu alebo sociálne vylúčenie.
Spomedzi troch dimenzií chudoby alebo sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených takzvanou príjmovou chudobou. „Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami, ako je každoročne prepočítaná národná hranica chudoby,“ vysvetľujú štatistici.
Vlani táto hranica bola 461 eur na mesiac a nedosiahlo na ňu približne 766-tisíc osôb. V porovnaní s rokom 2022 sa ich počet mierne zvýšil, pribudli viac ako tri desiatky tisíc ľudí.
Druhá dimenzia chudoby – závažná materiálna a sociálna deprivácia vyjadruje, čo si domácnosti obyvateľov nemôžu dovoliť. V rodinách sa zisťuje, čo im po materiálnej stránke chýba, a do skupiny spadnú tie, ktoré čelia aspoň siedmim z 13 zisťovaných nedostatkov.
Celkovo bolo touto dimenziou chudoby ohrozených 375-tisíc Slovákov. Medziročne ich počet pritom stúpol o viac ako 35-tisíc. „Najčastejším nedostatkom je neschopnosť zaplatiť si raz ročne týždeň dovolenky mimo domu (36,2 percenta obyvateľov),“ vyčísľuje úrad.
Takmer tretina ľudí si však nemôže dovoliť zaplatiť neočakávané finančné prekvapenia, ak sú vo výške 424 eur. A zhruba štvrtina si nedovolí vymeniť opotrebovaný nábytok, lebo na to jednoducho nemá.
Tretia dimenzia chudoby – veľmi nízka intenzita práce zasahovala v minulom roku 3,6 percenta obyvateľov, teda 161-tisíc osôb. „Ide o podiel ľudí žijúci v domácnostiach, ktorí odpracovali menej ako pätinu z celoročného pracovného potenciálu jej členov,“ uzatvárajú štatistici s dôvetkom, že aj tu medziročne počet osôb ohrozených medziročne vzrástol.