Elon Musk vlani kúpil Twitter v reakcii na to, ako sieť cenzurovala informácie i osoby, ktoré boli nepohodlné demokratickému establišmentu. Vrcholom bolo doživotné vylúčenie prezidenta Trumpa za jeho údajnú podporu demonštrantov, ktorí v januári 2021 vtrhli do Kongresu.

Muskova oddanosť slobode a jej limity

Mnohí sa pýtali, ako vážne to excentrický miliardár myslí s bojom za slobodu a ako dlho mu to vydrží. Ako člen americkej oligarchie má početné napojenia na hlboký štát, ktorému okrem iného dodáva strategické zariadenia. Už nejaký čas sa tiež profiluje ako jeden z najviditeľnejších podporovateľov Trumpovej kampane; s príspevkom 75 miliónov dolárov celkom určite najštedrejší.

JD Vance a Elon Musk. Foto: TASR/AP

Jeho oddanosť k slobode bola otestovaná koncom septembra, keď Trumpova kampaň požiadala sieť X, ako sa dnes Twitter nazýva, aby zablokovala materiál o minulosti viceprezidentského kandidáta JD Vancea. X najprv autora nepohodlného príspevku zablokovala a zrušila mu účet a podobné kroky podnikol aj Google a ďalšie siete s výnimkou Substacku.

Keď však o kauze začali písať v Newsweeku, Washington Post či New York Times, Musk rozhodnutie zvrátil. Mohlo to dopadnúť horšie. Sloboda prístupu k informáciám nakoniec zvíťazila, ale jej samozvaný obranca z celej kauzy ako víťaz nevychádza. 

O čo išlo?

Mediálny aktivista, skôr než novinár, Ken Klipenstein získal v septembri niekoľkostostranový dôverný materiál venovaný slabým stránkam JD Vancea. Text spísali Trumpovi analytici, keď začiatkom roka preverovali zraniteľnosť možných viceprezidentských kandidátov.

Za jeho únikom vraj nestál nikto z Trumpovho štábu, ale mali sa k nemu dostať iránski hackeri. Irán má mať obavy z Trumpovho zvolenia, a snaží sa ho preto oslabiť. Keď Trumpova kampaň žiadala od sietí stiahnutie, argumentovala práve tým, že ide o zásah cudzej mocnosti do americkej kampane. Sám Klipenstein tvrdí, že ho v septembri navštívila FBI, aby ho upozornila, že sa stal súčasťou zahraničnej spravodajskej operácie.  

Donald Trump a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

No nikto však nespochybnil autenticitu textu. Nespísali ho v Teheráne, aby pomohli demokratom, ale v USA. Tým sa tento materiál radikálne líši od tzv. Steeleovej správy, ktorú si pred ôsmimi rokmi objednal Clintonovej štáb u vyslúžilého britského spravodajcu. Obsahovala nepodložené špekulácie o Trumpových väzbách na Rusko, ktoré potom šírili mainstreamové médiá.

Líši sa aj obsahom. Neprináša žiadne pikantnosti z kandidátovho súkromia, nepúšťa sa do temných špekulácií, ale na základe citácií z médií vecne rozoberá, aké stanoviská Vance v minulosti zaujímal, s kým verejne spolupracoval a ako to môže ovplyvniť potenciálnych Trumpových voličov.

Možný vplyv správy na Trumpovu kampaň

Niečo z toho môže Trumpovu kampaň poškodiť, niečo jej môže, naopak, prospieť. Podstatná časť správy zachytáva, ako sa Vance pred ôsmimi rokmi voči Trumpovi tvrdo vymedzoval a dokonca dával najavo sympatie k demokratom, a ako si ho Trump svojím pôsobením v Bielom dome získal.

Hlavné politické zraniteľnosti vyplývajú z možných pochýb o Vanceových postojoch pri dvoch dôležitých voličských skupinách: Trumpových republikánoch a umiernených stredových voličoch.

Trumpovcom sa nemusí páčiť, že Vance z masovej migrácie do USA obvinil korporácie dychtiace po lacnej pracovnej sile, skôr ako progresivistických aktivistov; zodpovednosť nesú jedni i druhí.

Nelegálni migranti po prekročení hranice z mexického mesta Ciudad Juarez do mesta El Paso v Texase v pondelok 12. decembra 2022 čakajú, kým nastúpia do autobusu zaobstaraného vládou USA. Foto: TASR/AP

Opakovane tiež vyjadroval svoju podporu odborom a skepsu k návratu fosílnych palív, kritizoval daňové úľavy a Trumpov boj proti Obamovej reforme rozširujúcej zdravotné poistenie. Trumpovej administratíve tiež vyčítal likvidáciu veliteľa iránskych Revolučných gárd Sulejmáního, oprávnene poukazoval, že k stabilite v regióne nijako neprispeje.

Trumpovci tiež ťažko chápu Vanceove slová o tom, že populisti ako Trump sprava a Sanders zľava by jedného dňa mohli spoločne bojovať za rovnakú vec. Naopak, stredových voličov môže odradiť jeho blízkosť k Trumpovi.

Správa zachytáva, ako Vance kritizoval voľný obchod, niektoré sociálne dávky, černošský a univerzitný aktivizmus, a naopak, podporoval tradičnú rodinu či konzervatívnych sudcov.   

Republikáni (ne)ctia slobodu prejavu, rovnako ako demokrati

Avšak žiadneho skutočného kostlivca vo Vanceovej skrini správa nenašla; nielenže kandidáta nediskvalifikuje, ale je dokonca sporné, že by ho poškodzovala.

Joe Biden (vpravo) a jeho syn Hunter Biden. Foto: TASR/AP

V tom sa líši od informácií o kšeftoch Huntera Bidena na Ukrajine, ktoré pred štyrmi rokmi na pokyn FBI cenzurovali hlavné americké médiá, aby nepoškodili prezidentské vyhliadky jeho otca. Nepoškodzuje ani autorov; nie je nič zlého na tom, že si vlastného kandidáta dôkladne preverili.

O to znepokojujúcejší by bol boj republikánov za jej potlačenie. Ukazuje, že slobodu prejavu a prístup k informáciám ctia rovnako málo ako ich demokratickí rivali.