KDH zrušenie rodičovského dôchodku napadne na Ústavnom súde
Prezident podpisom konsolidačného balíka podľa KDH legitimizoval zásah vlády do viacerých dôležitých zákonov vrátane tých, ktoré sa dotýkajú rodičovského dôchodku. Oslabí sa tak systém sociálneho zabezpečenia, čím sa ohrozí ústavné právo občanov na primerané dôchodky a zasiahne aj do ich právnej istoty.
„Rodičovský dôchodok odmeňuje rodičov za ich výchovu a je nespravodlivé, že ho táto vládna koalícia ide zrušiť. Vyzývame vládu, aby zvážila dlhodobé záujmy občanov a zabezpečila udržateľný a spravodlivý dôchodkový systém,“ vyhlásil líder KDH Milan Majerský.
Dodal, že pre hnutie budú otázky ohľadom rodičovského dôchodku závažné aj v prípade prípadných budúcich rokovaní o zostave vlády SR.
KDH upozorňuje, že v zmysle ústavy má každý občan právo rozhodnúť, že časť jeho dane alebo platby v rámci dôchodkového systému bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej sa poskytuje hmotné zabezpečenie v starobe.
„Zásah do rodičovského dôchodku tak predstavuje priame ohrozenie tohto práva. Zrušenie rodičovského dôchodku kritizujeme najmä preto, že sa fakticky narúša dôchodkový systém, nemení sa, ale ruší. Len pre porovnanie, podľa súčasnej právnej úpravy by maximálna výška rodičovského dôchodku v roku 2024 predstavovala sumu 23,50 eura mesačne na jedno dieťa, čo je ročne 282 eur. V budúcom roku by sa táto suma vďaka valorizácii ešte zvýšila,“ spresnil ekonomický expert strany Jozef Hajko.
Zatiaľ čo tento rok podľa údajov ministerstva práce rodičovský dôchodok priemerne dosahoval sumu zhruba 180 eur ročne, nová legislatíva spôsobí, že priemerná suma klesne na približne 20 až 30 eur ročne.
„Zníženie odvodov do druhého piliera a zrušenie rodičovského dôchodku nielenže ohrozujú budúce dôchodky občanov, ale narúšajú aj zásady právneho štátu, legitímne očakávania a zásluhovosť. Tieto zmeny motivované snahou o krátkodobé zlepšenie stavu verejných financií môžu mať dlhodobé negatívne dôsledky na dôchodkový systém a hospodársku stabilitu krajiny,“ dodal Hajko.
Podotkol, že sa zásadne narúša aj tzv. princíp troch grošov, „kde sa očakáva, že aktívna generácia bude schopná zabezpečiť dôstojnú starobu súčasným dôchodcom a zároveň si sporiť na vlastný dôchodok“.
Podpredseda kresťanských demokratov Viliam Karas pripomenul, že v rámci konsolidácie schválenej vlani v decembri nastalo zásadné zníženie odvodov do druhého piliera zo šesť na štyri percentá.
„A neustále zásahy do neho spolu so zrušením rodičovského dôchodku ignorujú demografické výzvy a neudržateľný vývoj súčasného dôchodkového systému. KDH bude iniciovať preskúmanie konsolidačného balíka najmä v týchto dvoch oblastiach Ústavným súdom SR, či nedošlo k porušeniu ústavných práv občanov,“ konkretizoval exminister spravodlivosti Karas.
Uzavrel, že KDH vyvinie maximálne úsilie na vyzbieranie potrebného počtu podpisov opozičných strán tak, aby podnet podali čo najskôr.
„Mali sme už zavedený rodičovský dôchodok tak, aby sme prispievali našim rodičom, ale táto vláda to zrušila. Ide aj o demografický vývoj našej krajiny, nemôžeme predsa dovoliť to, že naše matky mali deti a teraz je im to na ťarchu. Z tohto dôvodu si myslím, že je na mieste urobiť všetky opatrenia, aby sme boli prorodinná krajina,“ poznamenal podpredseda KDH.
(max)