Sinwár chcel podľa IDF ujsť do bezpečnej zóny al-Mawásí

Obranné sily Izraela (IDF) tvrdia, že vodca hnutia Hamas Jahjá Sinwár sa pravdepodobne pokúšal dostať do humanitárnej zóny al-Mawásí pri pobreží Stredozemného mora na juhu Pásma Gazy, keď ho izraelskí vojaci v stredu v meste Rafah zabili.

398669664_713139997514685_1010289458991873293_n Izraelskí vojaci, ilustračný obrázok. Foto: Facebook/Israel Defense Forces

Oblasť al-Mawásí je Izraelom vyčlenená bezpečná humanitárna zóna, do ktorej po spustení izraelského pozemného útoku na Rafah utiekli tisícky Palestínčanov.

Odvolávajúc sa na informácie spravodajského webu The Times of Israel (TOI), TASR uvádza, že izraelská armáda sa domnieva, že Sinwár bol pod tlakom operácií izraelských jednotiek donútený presunúť sa z mesta Chán Júnis do Rafahu, pričom musel často meniť svoje skrýše a zdržiavať sa aj v podzemných objektoch. Tam zrejme trávil až 90 percent času.

V čase, keď sa Rafah pokúšal opustiť, jednotky izraelskej armády zaútočili na budovu, kde sa aj s ďalšími mužmi skrýval. Pri Sinwárovom tele sa neskôr našlo 40-tisíc šekelov (asi 10-tisíc eur), ako aj tri strelné zbrane s muníciou.

Kým Izrael a jeho západní spojenci privítali Sinwárovu elimináciu a označili ju za nádej pre rukojemníkov zadržiavaných vyše roka na palestínskom území i pre urovnanie na Blízkom východe, samotný Hamas vyjadril odhodlanie pokračovať v boji za tzv. palestínsku vec.

Svoju podporu Hamasu v piatok prejavilo aj libanonské proiránske hnutie Hizballáh a Iránom podporovaní húsijskí povstalci v Jemene. Obe tieto formácie zintenzívnili svoje útoky voči Izraelu po masakre, ktorú teroristické komandá prepojené s Hamasom spáchali na juhu Izraela 7. októbra 2023.

(tasr)


Atentát na premiéra Róberta Fica bol spočiatku klasifikovaný ako pokus o úkladnú vraždu. Prekvalifikovanie atentátu na teroristický útok zo strany prokuratúry bolo pomerne prekvapivé pre chýbajúci motív, na čo nedávno upozornil aj Najvyšší súd SR.…
Prejsť na článok