Nielen zvolenie predsedu parlamentu je poznačené sporom medzi koaličnými stranami Hlas a SNS. Ďalšou témou je spor o zloženie Rady STVR a osobu nového generálneho riaditeľa telerozhlasu.

Zisťovali sme, o čo v tomto spore ide a ako ho jednotliví aktéri vidia. Hoci sa nateraz verejne nerieši, ide zrejme o jeden z najvážnejších vnútrokoaličných sporov.

Parlament má na októbrovej schôdzi voliť piatich členov rady. Ministerstvo kultúry už vybralo štyroch členov, z toho jedného vymenovalo na návrh rezortu financií.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová na základe odporúčaní hodnotiacej komisie na začiatku augusta vymenoval do Rady STVR generálneho tajomníka služobného úradu rezortu kultúry Lukáša Machalu, bývalého hovorcu Vladimíra Mečiara Jozefa Krošláka. Ďalšími členmi rady sú Peter Benčúrik, ktorý pôsobil istý čas v spoločnosti Slavia Capital a Jarmila Mikušová, ktorá bola členkou Rady RTVS do jej zániku.

Rada STVR má celkovo deväť členov, vo funkcii budú šesť rokov. Rada má okrem iného dohliadať na dodržiavania zákona o STVR, hospodárenie verejnoprávneho média. V jej právomoci je voľba a odvolávanie nového generálneho riaditeľa. K tomu je však potrebné, aby sa doplnila o členov, o ktorých rozhodne parlament.

Za členov rady kandidujú známe mená

Poslanci si budú vyberať členov rady zo 44 kandidátov. Sú medzi nimi aj známe mená. Ide napríklad o bývalého moderátora a exministra kultúry Daniela Krajcera. Práve za jeho éry došlo k zlúčeniu Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu do jednej inštitúcie. Navrhlo ho záujmové združenie právnických osôb Zachráňme hrady, Sklabinský Podzámok.

Ďalšími sú napríklad súčasná riaditeľka Slovenského národného divadla Zuzana Ťapáková. Navrhovateľom je Nadácia ARS NOVA či advokát David Lindtner, ktorého navrhlo občianske združenie Šarišan folk, Prešov. Lindtner je poradcom premiéra Roberta Fica, podieľal sa aj na príprave novely Trestného zákona.

Do rady kandiduje tiež Igor Gallo. Navrhovateľom je MMF Art Film Košice. Gallo bol dlhoročným členom a šéfom Rady RTVS.

Mohlo by Vás zaujímaťRTVS zmení svoju tvár. Nástupca Machaja bude známy zrejme až na jeseň

Kľúčovým problémom pri voľbe piatich členov novej Rady STVR podľa našich zistení je, ktorá zo strán koalície v nej získa dominantné postavenie a tým aj vplyv v televízii a rozhlase alebo či sa proporčne rozloží medzi vládne strany. Práve tu narážajú na seba predstavy SNS a Hlasu. Koalícia by si mala vraj miesta v rade rozdeliť v pomere 3:3:3.

Ďalší zdroj z prostredia koalície, ktorý nechcel byť menovaný, uviedol, že mu prekáža, že členom rady sa stal aj Lukáš Machala, ako generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry, ktoré má v gescii STVR.

„Sám si napísal zákon, ktorý mu umožnil kandidovať a nechal sa svojimi podriadenými zvoliť za rezort kultúry do Rady STVR,“ hovorí zdroj z prostredia koalície, podľa ktorého nie je štandardné, aby vysoký ministerský úradník bol členom rady verejnoprávneho média. Práve táto vec prekáža mnohým nielen na Slovensku, ale môže byť predmetom námietok Európskej komisie.

Igor Gallo. Foto: Jakub Kotian/TASR

Výhrady ku Krajcerovi a Gallovi

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) hovorí, že má výhrady k nominácii Krajcera. Ak by sa mal zvoliť, tak sa Jarjabek pýta, na čo sa pripravoval nový zákon o STVR. Krajcer totiž ako minister kultúry za vlády Ivety Radičovej presadil zlúčenie Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.

„Aby niekto v tejto chvíli presadzoval človeka, ktorý bol tvorcom zákona, na ktorý všetci nadávame, no tak to, hádam, nie,“ povedal Štandardu Jarjabek.

Dvaja poslanci koalície, ktorí nechceli byť menovaní, priznali, že problém voľby členov rady sa „láme“ okrem Krajcera aj na Gallovi. „Gallo to, sa dalo čakať, ale Krajcer je nonsens,“ povedal Štandardu poslanec koalície s tým, že Krajcera „tlačí“ minister práce Erik Tomáš (Hlas).

Tomáš a Krajcer majú odlišnú politickú angažovanosť, ale boli kolegami v televízii Markíza v časoch Pavla Ruska.

Podľa zdrojov z koalície má Gallo ambíciu získať v Rade STVR väčšinu a byť jej šéfom, „čo je absolútne neprijateľné pre Machalu“.

Gallo sa nevyjadril, či má ambíciu predsedať rade. „Tu ide o oveľa viac ako o osobné ambície. Je nevyhnutné, aby parlament zvolil do rady odborníkov s osobnou integritou. Len takto kreovaná rada dokáže nezávisle využívať kompetencie, ktoré jej dáva nová legislatíva,“ povedal Štandardu Gallo.

Odmietol povedať, či medzi ním a Machalom, ktorého už do rady vymenovala ministerka Šimkovičová, je zápas o miesto šéfa. „Zákulisné informácie o mojom údajnom boji s pánom Machalom o predsedníctvo rady nebudem komentovať. S pánom Machalom som sa nikdy vedome nestretol ani iným spôsobom nekomunikoval,“ poznamenal Gallo.

Štandard oslovil aj generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry Machalu. Do zverejnenia textu hovorkyňa rezortu kultúry nereagovala. V prípade, že odpoveď príde neskôr, doplníme ju do článku.

Mohlo by Vás zaujímaťIgor Slanina povedie STVR do konca roka, rozhodol o tom poverený predseda parlamentu

Bez deväťčlennej rady sa voľba šéfa STVR nepohne

Koaliční poslanci hovoria, že parlament by mohol zvoliť aspoň dvoch či troch členov rady, aby bola uznášaniaschopná. Na tajnú voľbu generálneho riaditeľa STVR totiž stačí nadpolovičná väčšina členov deväťčlennej rady STVR.

Rada však najskôr musí byť kompletná, aby sa vôbec mohla stretnúť. Zákon totiž hovorí, že prvé zasadnutie rady zvoláva predseda Národnej rady do 15 dní od ustanovenia všetkých členov rady. Na tomto prvom zasadnutí si rada zvolí svojho predsedu a podpredsedu.

Všetky tieto spory a napätia sú pritom priamo spojené s osobou nového riaditeľa STVR. Poverený je Igor Slanina. Má povesť rešpektovaného manažéra a o svojej budúcnosti má tiež vlastné predstavy.

Pôjde do súboja o šéfa STVR Slanina?

Práve koaličný zápas o Radu STVR môže ovplyvniť – ak nie predurčiť – výber nového generálneho riaditeľa verejnoprávneho média. Z kuloárov preniká, že otázkou je, či by sa štatutár STVR Igor Slanina o funkciu vôbec uchádzal. Pravdepodobne to bude závisieť od toho, akú podobu bude mať rada, ktorá bude mať dohľad nad šéfom STVR.

Slanina má poverenie na pozíciu zástupcu generálneho riaditeľa ako štatutár STVR do konca tohto roka. Rozhodol o tom Peter Žiga, ktorý  je poverený vedením parlamentu. Žiga tak rozhodol už druhý raz. Pôvodne mal Slanina poverenie do konca septembra tohto roka.