Vyše 2 400 lekárov podá výpovede. Visolajský: zo zmien budú mať profit oligarchovia

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský sa na utorňajšej tlačovej besede venoval v prvom rade výpočtu toho, čo súčasná vláda nedodržiava v memorande, ktoré s LOZ uzavrela vláda Eduarda Hegera v roku 2022.

Exministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) podľa jeho slov splnila len 1,5 bodu z osembodového memoranda a navyše sa snaží porušiť aj memorandum z roku 2011, v ktorom vláda odmietla návrh spraviť z nemocníc akciové spoločnosti.

„Záväzok vlády je záväzok do vetra,“ vyhlásil lekár Miroslav Mendel.

Lekári preto očakávajú, že body z memoranda pretaví vláda do zákonov a koalícia ich odhlasuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Lekárka Miroslava Kyselá zdôraznila, že súčasná kríza sa nedá okresávať len na nespokojnosť odborárov s platom. Tí, ktorí v predminulom roku podali výpovede, ich mali garantované v pracovných zmluvách a zmena zákona sa ich nedotkne.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) navrhuje, aby lekárom vzrástli mzdy o 6,4 percenta namiesto troch percent, ktoré pôvodne schválila koalícia v konsolidačnom balíčku. V praxi by si lekár budúci rok mesačne polepšil o 163 eur, odborári požadovali 252 eur mesačne.

Profitujú vraj len oligarchovia

Visolajský pripomenul, že už 27. júna tohto roku odborári na tlačovej konferencii skonštatovali, že ak slovenská vláda nezačne napĺňať svoje záväzky, lekári podajú hromadné výpovede.

„Trikrát sme tento rok písali premiérovi Robertovi Ficovi list so žiadosťou o stretnutie, ale neodpovedal,“ naznačil Visolajský s dôvetkom, že na podobný návrh nereagovali ani zvyšní ministri.

Podľa šéfa lekárskych odborárov nie je riešením ušetriť peniaze v zdravotníctve tak, že znížime platy zdravotníkov a zo štátnych nemocníc spravíme akciové spoločnosti. Mzdy podľa neho majú ostať na sľúbenej úrovni. „Nemáme iné opatrenie, ktoré privedie nových zdravotníkov na Slovensko,“ tvrdí Visolajský.

Ani zmena právneho postavenia nemocníc podľa neho nezlepší hospodárenie ústavných zdravotníckych zariadení a povedie k ich privatizácii. Nemocnice navyše podľa neho budú operovať len toľko pacientov, koľko im zaplatia zdravotné poisťovne, aby sa nedostávali do dlhu. Tento návrh podľa odborárov opakovane pretláča súčasný minister školstva Tomáš Drucker (Hlas).

„Tlačoviek nespokojných oligarchov v zdravotníctve bolo za posledný rok nula,“ zdôraznil Visolajský s dôvetkom, že z plánovaných zmien vlády budú profitovať len súkromníci v zdravotníctve a farmaceutické firmy.

Budú výpovede

Podľa Visolajského nie je kompromis možný aj vzhľadom na nedodržiavanie celého memoranda.

„Sme pripravení do konca mesiaca podať hromadné výpovede,“ vyhlásil Visolajský s dôvetkom, že zlá situácia v nemocniciach sa len prehlbuje. Vyzval preto premiéra a ministra zdravotníctva, aby sa s odborármi stretli.

Ide podľa neho o 2 462 výpovedí z pracovného pomeru, ktoré dali odborníci v 32 nemocniciach. To znamená, že od januára by sa nemocnice vyprázdnili, keďže lekári majú dvojmesačnú výpovednú dobu.

O podpore rokovali aj so sesterskými odbormi, ktoré minulý piatok avizovali, že nesúhlasia so spomalením valorizácie lekárskych platov. Aj zdravotnícki záchranári podľa neho možno revidujú svoje tvrdenie, že so Šaškovým návrhom súhlasia.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško pre TA3 povedal, že je pripravený rokovať s odborármi a verí, že nájdu kompromis.

Krajčí: Ficova vláda sa rozhodla ísť cestou destabilizácie

Exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady Marek Krajčí (hnutie Slovensko, Za ľudí) kritizuje vládu Roberta Fica (Smer-SD), že pre jej kroky hrozí odchod takmer vyše 2 400 lekárov zo slovenských nemocníc. Trvá na tom, aby vláda zdravotníkom nesiahala na rast platov.

„Lekárski odborári oznámili, že vyše 2400 lekárov z kľúčových oddelení nemocníc je pripravených podať výpovede. K tomuto kroku ich donútila vláda Roberta Fica, ktorá im siaha na mzdy bez akejkoľvek konštruktívnej diskusie s nimi. Vláda má takisto snahu transformovať štátne nemocnice na akciové spoločnosti, v čom odborári vidia veľké riziko,“ poznamenal Krajčí.

Hnutie Slovensko podľa jeho slov trvá na tom, aby vláda nesiahala zdravotníkom na rast platov a upustila aj od návrhu transformovať nemocnice na akciové spoločnosti.

Pripomenul, že poslanci Smeru a Hlasu pred dvomi rokmi hlasovali za dohodu so zdravotníkmi, vďaka ktorej sa situácia v zdravotníctve upokojila a zastabilizovala.

„Všetci zdravotníci mali okrem iného aj garantovanú valorizáciu platov. Vláda Roberta Fica sa však rozhodla ísť cestou destabilizácie, porušenia dohôd so zdravotníkmi a okrem toho, že siaha na mzdy zdravotníkov, snaží sa medzi nich vraziť klin,“ poznamenal Krajčí. Skritizoval tiež, že nebyť nátlakových akcií zo strany zdravotníkov, vláda by s nimi ani nekomunikovala.

(est, tasr)