Pozitívom bol kompaktnejší výkon belasých a zlepšená obrana ako v prvých dvoch zápasoch.
Lazaret ovplyvnil skladbu domáceho tímu. Zo zranených hráčov by sa dala zložiť kompletná zostava! Bolo ich jedenásť, pričom piati z nich (Blind, Romeu, Bryan Gil, Portu a Abel Ruiz) nastúpili v základe na začiatku sezóny v prvom ligovom kole.
Na lavičke mal tréner Michel len dvoch hráčov zo súpisky A-tímu, doplnení boli o členov B-mužstva a dorasteneckého tímu. A počas zápasu pribudli ďalšie dve svalové zranenia: už po 20 minútach odstúpil stredopoliar Iván Martín a desať minút pred koncom Holanďan Donny van de Beek.

Kľúčovou figúrkou Danjuma
Rozsiahle straty sa podpísali pod kvalitu výkonu Girony. Útočila v rozostavení 3 – 4 – 3, ale v súčasnom rozpoložení nemá ultrarýchly a ultraintenzívny ťah z minulej sezóny.
Slovan postavil pred Takáča troch stopérov Bajriča, Kašiu i Wimmera, umne bránil v systéme 5 – 4 – 1, pred stopérmi dobre fungovali defenzívni stredopoliari Savvidis s Ihnatenkom. V defenzíve belasí efektívne prehusťovali priestor a tak obrana nestrácala pôdu pod nohami. Neboli v nej také diery ako v Glasgowe a proti Manchesteru City. Určite aj vďaka početnosti pri bránení a vďaka lepšej kompaktnosti. V prvom polčase pokryla tucet centrovaných lôpt a pred pokutovým územím alebo v ňom zachytila deväť prihrávok.
Pri funkčnej obrane však chýbal lepší prechod do útoku. Počet nebezpečných protiútokov bol nízky a ak sa aj Slovan dostal do nádejnejšej akcie, stroskotával zväčša ešte pred finálnou prihrávkou. Naopak, Girona napriek personálnym starostiam našla individualitu, ktorá vyčnievala nad ostatnými a určila chod zápasu.
Arnaut Danjuma ovládol ľavú stranu ofenzívnej polovice ihriska. Keďže sa Michel rozhodol postaviť do stredu útoku 38-ročného veterána Cristhiana Stuaniho, Danjuma putoval na ľavé krídlo, na ktorom hráva častejšie a na ktorom mal proti Slovanu elektrizujúci prejav.
„Urobil zápas, hoci stál proti nemu inak výborne hrajúci Blackman. Pripravovali sme sa naňho, ale je enormne rýchly, čo dokonale využil,“ povzdychol si Vlado Weiss.

Hráči, za ktorých zaplatila Girona v lete takmer 50 miliónov eur, zatiaľ neukázali v novom pôsobisku svoju najlepšiu verziu. O Danjumovi to však neplatí. Do Girony prišiel nigérijský rodák a dnes už bývalý holandský reprezentant na ročné hosťovanie z Villarrealu, s ktorým hral pred dvoma rokmi v semifinále Ligy majstrov, pričom v štvrťfinále rozhodol o víťazstve nad Bayernom Mníchov. Poldruha sezóny strávil na hosťovaniach v anglickej lige v Tottenhame a Evertone a v La Lige patrí od prvého kola medzi najrýchlejších a najobratnejších hráčov.
Do prvého úniku sa dostal v 25. minúte, ale po spätnej prihrávke ešte stopéri Slovana koncovku domácich zablokovali. Po polhodine mieril technickou strelou vedľa, ale tri minúty pred koncom polčasu si vytiahol Blackmana, cítiac priestor za jeho chrbtom si ho parádne obhodil a Panamčan na zrýchlenie nestihol zareagovať. Danjuma po úniku perfektne našiel pred Takáčom Miguela Gutierreza a ten bez váhania okamžite zakončil.
Odchovanec Realu Madrid, o ktorého už má biely balet opätovný záujem, hrá v Girone tretiu sezónu stabilne na poste ľavého obrancu, proti Slovanu však operoval na oveľa väčšom priestore, v strede i naľavo, viackrát sa dostal pri ofenzívnych akciách až do pokutového územia. S Danjumom boli najlepšími hráčmi domácich a ich gólové spojenie to len potvrdilo.

Bol to zlomový moment. Prišiel v čase, keď Girona nemala vyššiu intenzitu útočenia a keď sa zdalo byť postavenie zadnej línie Slovana pevnejšie. Navyše tri minúty pred inkasovaním mohol Slovan vyhrávať: po výbornej prihrávke Ihnatenka sa Blackman dostal do nájazdu z pravej strany, nevolil však prihrávku na voľného Strelca a Gazzanigovu bránu prestrelil.
Takáč ozajstnou belasou jednotkou
Po zmene strán za stavu 0:1 mal Slovan dva náznaky možností na vyrovnanie: Barsegjan sa po peknom uvoľnení cez českého stopéra Krejčího dostal do prečíslenia dvoch proti jednému, ale nenašiel nabiehajúceho Strelca a Toličov priamy kop letel nad.
Obaja ofenzívni hráči Slovana však mali prsty v druhom inkasovanom góle. Dvadsať minút pred koncom sa Barsegjan dopustil pred šestnástkou zbytočného faulu na Krejčího. Potiahol ho za dres a zvalil na zem, dostal žltú kartu a domáci mali priamy kop z výhodnej pozície.
Fanúšikovia na tribúnach si skandovaním mena vypýtali 33-ročného stopéra Juanpeho, ktorý odohral za Gironu už takmer 250 zápasov. Juanpe mieril ponad múr, v ktorom najvyššie vyskočil Tolič, hlavou len mierne škrtol loptu, ale tá sa vzniesla nečakanou trajektóriou ponad Dominika Takáča do pravého horného rohu.
Napriek dvom inkasovaniam bol brankár Slovana opätovne veľkou oporou. Fantastický reflex potvrdil pred druhým gólom pri hlavičke Severomacedónca Bojana Miovskeho, ktorú vyškriabal z pravého vinkla, a v 88. minúte po prísnom verdikte, keď lopta zasiahla ruku striedajúceho Artura Gajdoša, zneškodnil pokutový kop Stuaniho, kultového uruguajského útočníka, veď za Gironu dal za niečo vyše sedem rokov 133 gólov!

Gólu sme sa nedočkali
Belasí dobre finišovali. V nadstavenom čase si v priebehu 90 sekúnd vypracovali tri veľké možnosti, ale tiesnený Kašia nedostal loptu do siete z troch metrov v skrumáži pred Gazzanigom; domáci brankár potom vyrazil značkovú krížnu strelu Barsegjana a po následnom rohovom kope padla hlavička striedajúceho Szokeho na brvno.
Slovan sa gólu nedočkal a či bol výkon v Girone krokom vpred, na to dá odpoveď o dva týždne súboj s chorvátskym majstrom.
„Na tejto úrovni sa stále učíme. Predviedli sme oveľa lepší výkon po tom, čo sme od Celticu dostali zaucho, a po tom, čo nás Manchester City prevýšil obrovskou kvalitou. Doma proti Dinamu Záhreb musíme vytiahnuť všetku odvahu a pokúsiť sa uhrať výsledok,“ konštatoval tréner Weiss. V záverečnej dvadsaťminútovke chcel zariskovať, mal pripravené striedania, ale všetky plány zmenil druhý gól.
Slovan asistoval pri historickej chvíli Girony. Je to jej prvé víťazstvo v európskych pohároch. Potrebovala získať sebavedomie do ďalšieho priebehu sezóny, ktorú jej komplikujú dva faktory: horšie výsledky a očakávania vyplývajúce z tohtoročného historického ligového umiestnenia.

Tréner Michel ešte v pondelok pred zápasom hovoril: „V Paríži sme trpeli, ale boli sme konkurencieschopní, mali sme veľmi dobré momenty. Proti Feyenoordu sme si zaslúžili dosiahnuť viac. Boli sme tvrdými oponentmi v týchto zápasoch? Áno, boli! Máme ešte šancu na postup v Lige majstrov? Áno, máme! Sme sústredení na to, aby sme pracovali na zlepšovaní našich výkonov? Áno, sme!“
Položil si tri základné otázky a našiel tri jednoznačné odpovede. Položí si podobné otázky a nájde na ne odpovede aj slovenský majster? 5. novembra hostí Dinamo Záhreb v zápase, ktorý evokuje najväčšiu šancu pomýšľať na prvý bod či body v hlavnej súťaži Ligy majstrov.