Odborár Serva: Neohrozíme pacientov. Od vlády chceme záväzky s presným termínom

Už tretíkrát hrozíte hromadnými výpoveďami, argumentujete, že cieľom je zlepšiť stav zdravotníctva. Prečo majú občania veriť, že práve opatrenia LOZ sú tie kľúčové a najsprávnejšie? 

Naše snahy už od roku 2011 presahovali mzdové požiadavky. Bol to práve LOZ, ktorého jednou zo štyroch požiadaviek bolo zabezpečiť financovanie ústavného zdravotníctva určením ceny a mechanizmu úhrady, ktorý je základnou charakteristikou zahraničných systémov – DRG. Práve tieto pravidlá sú základným predpokladom efektívneho či riadeného využívania zdrojov. To nevymyslel LOZ, o tomto princípe nebolo treba rokovať. Bolo ho treba iba odborne diskutovať a zaviesť.

Nijaká z vlád či politických strán napriek tomu od roku 2011 tohto kroku nebola schopná a ignorovala ho. Iba LOZ ako občianske združenie opakovane žiadalo a dokonca ponúkalo súčinnosť, naši zástupcovia boli súčasťou pracovných skupín či komisií k DRG. Na tomto jednom príklade skúsim odpovedať protiotázkou: Naplnili zvolení zástupcovia očakávania občanov pri téme lepšie zdravotníctvo?

Nie, zdravotné poisťovne stále nepreplácajú nemocniciam všetky zákroky podľa DRG mechanizmu. Plne tento systém sfunkčniť je aj teraz vašou prvou požiadavkou. Ako má však minister Kamil Šaško zabezpečiť takúto zmenu do konca októbra – keď podáte hromadné výpovede –, ak sa to doposiaľ nepodarilo ani jednej vláde?

Každý lekár vie, že tieto zmeny nebudú do zajtra. A nijako nejde o osobu ministra. Vládna koalícia sa tu neobjavila po posledných voľbách. Strana Smer je rozdelená pri problémoch zdravotníctva ešte dlhšie ako LOZ. Ale berme ako relevantné obdobia, keď bol Smer vo vláde. Čo priniesol Smer zdravotníctvu? Máme sa ako pacienti lepšie? Kde vnímame zlepšenia buď pro-pacientské, alebo systémové?

Určite sa za ten čas zmenilo niečo aj k lepšiemu, ste príliš kritický.

Samozrejme, nechcem všetky snahy iba devalvovať. Napríklad, rezidentský program je dobré riešenie a prinesie ovocie, ale aj na ten si LOZ iniciatívne „posvietilo”. No rovnako je tu rad problémov, ktoré márne čakajú na riešenie. Zastávame názor, že aktuálna vládna garnitúra zdravotníctvu roky nevenovala dostatočnú pozornosť, memorandá s LOZ si neosvojila a vlastné memorandum slovenskému zdravotníctvu neponúkla. Po niekoľkých odmietnutiach žiadosti o diskusiu vec riešime nátlakovou akciou.

Mohlo by Vás zaujímaťNárodná nemocnica v Ružinove nebude, tvrdia ministri. Analýzu k nej robí aktér z Gorily

Požadujete, aby sa radšej šetrilo na zdravotníckom materiáli, duplicitných vyšetreniach či liekoch. To ale tiež nie sú zmeny, ktoré môžu nastať zo dňa na deň.

Na tlačovej konferencii koncom septembra sme verejnosti predstavili dva materiály, prvý bol Revízia výdavkov v zdravotníctve, druhý bol z dielne Ministerstva financií SR. Oba široko konštatovali možnosti šetriť prostriedkami v zdravotníctve. Odozva? Žiadna. Zároveň exministerka Zuzana Dolinková predložila na rokovanie vlády analýzu, že neefektívnu správu zdrojov možno okrem iného riešiť prepúšťaním zdravotníkov či transformáciou štátom zriadených nemocníc na akciové spoločnosti. Nemôžeme súhlasiť s takýmto obchádzaním problémov – zdôrazňujem po celom roku vládnutia a vyhýbaniu sa odbornej diskusii. Z nášho pohľadu je takéto konsolidovanie iba škodlivé. Preto nátlaková akcia.

Rozoberme si niektoré z vašich požiadaviek memoranda. Požadujete napríklad zvýšenie počtu zdravotných sestier. Personál sa však nedá naklonovať, a ako môžeme mať záruku, že ak koalícia schváli zmeny v kompetenciách sestier a ich štúdiu, prinesie to o pár rokov nový personál do nemocníc?

Záruku poskytuje iba systém krokov. Nezachytil som aktivity, ako povolanie zdravotnej sestry zatraktívniť. Roky sa nekonala žiadna kampaň. Práve LOZ konštatoval, že najmä pracoviskám v hlavnom meste chýbajú sestry. Určite aj tie, ktoré sú dávno pri rakúskych pacientoch. Preto sme do Memoranda 2022 dali požiadavku na vyššie mzdy pre zdravotné sestry.

Naplniť sa nedá ani bod o tom, aby sa začala stavať nemocnica na Rázsochách, keďže tá bude v oklieštenej verzii v Ružinove.

Zase iba reagujeme na možnosti a nemožnosti vládnuceho Smeru. Určite si pamätáte prezidenta Petra Pellegriniho ako strojníka, ktorý sa pred kamerami pustil do rozoberania skeletu stavby na Rázsochách. A potom, čuduj sa svete, podnikateľ postaví impozantnú nemocnicu na Boroch a z ničoho nič ju aj zazmluvní štátna najväčšia zdravotná poisťovňa. Ako si to máme vysvetliť? Kde sa zobrala objednávka na takúto zdravotnú starostlivosť? Súťažil Svet zdravia o nejakú licenciu v Bratislave na takéto objemy z verejného zdravotného poistenia? Veď to ani nebolo ako projekt úseku R1 s koncesiou pre investora. Žiadna dohoda. A tak sa záujem štátu, alebo nezáujem, presunul do Ružinova. My nežiadame zmeny systému na Vianoce, my žiadame vládu o konkrétne záväzky na určité obdobie.

Ani v bode o zvýšení počtu medikov nemáte úplnú podporu. Napríklad študenti sú proti a argumentujú tým, že už teraz nemajú dostatočný prístup k pacientom a chýba im prax.

Opäť je podstatou systém krokov. A, samozrejme, bolo by na ťahu aj ministerstvo školstva. Nepôjde to od zajtra. Ale opäť sa dostávame k dôvodom výpovedí: vláda v Memorande prevzala záväzok a odmieta zaň zodpovednosť – nepredstavila zámer, neodpočítava plnenie.

Mohlo by Vás zaujímaťVyše 2 400 lekárov podá výpovede. Visolajský: zo zmien budú mať profit oligarchovia

Ďalší argument – ako môžeme vedieť, že mladí lekári ostanú po vyštudovaní na Slovensku?

Viem len toľko, že pochopiteľným a zdravým spôsobom spolurozhodujú aj mzdové podmienky. Známy v auguste nastúpil na kliniku Fakultnej nemocnice, ktorá koncentruje špeciálne výkony v intervenčnej rádiológii porovnateľne s národnými ústavmi na Slovensku v iných odboroch – napríklad onkológii či endokrinológii. Keby sa zaujímal o iný odbor, určite by zvažoval aj to, že v Brne mal nástupný plat 1 200 eur, zatiaľ čo na Slovensku by to od 1. januára 2025 bolo 2 100 eur. To je výsledok Memoranda 2022.

Čo kritika do vlastných radov? Mnohých mladších lekárov odrádza práve postoj starších lekárov – že ich primári nútia liečiť pacientov v rozpore s protokolmi len preto, že na danom oddelení „sa to tak robí“.

Zastavím sa pri slove „nútia”. Ak odhliadnem od kvality a kultúry medziľudských vzťahov v lekárstve, dostaneme sa k štandardným postupom takzvaným guidelines. Tie má riešiť ministerstvo zdravotníctva a jeho hlavní odborníci. Nič viac, nič menej.

Hlavní odborníci sú tiež len lekári. A nepočuť často prednostov kliník, že by naliehali na sfunkčnenie protokolov. Zároveň ťažko očakávať, že mladí lekári v takomto systéme vydržia, nietožeby ešte nejakí skúsenejší prišli zo zahraničia.

My stále nejako nevieme využiť dostupnosť ministerstva zdravotníctva, ktoré od svojich úloh úspešne bočí. V moderných zdravotníctvach predsa existujú kompetencie, ako riadiť štandardný postup. A určite sú štátne. Napadá mi aj určitá spojitosť medzi nefunkčným systémom vykazovania výkonov DRG a absenciou diagnosticko-terapeutického štandardu. Ten by totiž tiež preukazoval, koľko nás zdravotníctvo – štandardne – vlastne stojí. A sme pri prvom bode memoranda: uhrádzame za poskytovanie zdravotnej starostlivosti adekvátne?

Neuhrádzame, ale mnohí ľudia nepoznajú fungovanie systému a nerozumejú, prečo ste nespokojní. V praxi len vidia, že hrozíte odchodmi z nemocníc. Hovoríte, že si nechcete brať pacientov za rukojemníkov, ale práve to sa deje. Prečo má verejnosť stáť za vami?

Nátlaková akcia, špeciálne v zdravotníctve, je každému nepríjemná. Verte, že aj mne osobne. Vždy som bol aktívnym členom LOZ-u, v 2011 som dal výpoveď a v neskorých hodinách, keď prišlo k dohode, som práve slúžil. Prevzal som vtedy pracovnú povinnosť v rámci núdzového stavu. Ja si neviem predstaviť lekára, ktorý by bez ohľadu na núdzový či nenúdzový stav odišiel od pacienta, a nezáleží ani na tom, či je ešte zamestnaný, alebo už nezamestnaný. V štátoch EÚ sme opakovane sledovali protesty zdravotníkov, nikdy nie za cenu, že by bol pacient ohrozený. Rovnako bude postupovať aj LOZ.

Ak plánujete v nemocniciach ostať po uplynutí výpovednej doby aj bez toho, aby vláda musela stanoviť núdzový stav, vďaka ktorému by lekári teoreticky mohli mať pracovnú povinnosť, oslabuje to váš výtlak, vláda sa na to môže spoliehať. A ak po uplynutí výpovednej lehoty skutočne odídete z nemocníc, poskytovanie zdravotnej starostlivosti skolabuje. Tak čo si predstaviť pod tým, že „neohrozíte pacienta“? Ako sa dá za takýchto podmienok niečo podobné docieliť?

Hasič dá výpoveď a susedovi horí dom – ako sa zachová? Ak to nezvládne vláda, nepomôže ani núdzový stav. Pacient je v tom sám a LOZ ho neopustí. Nechcem predbiehať, no pre mňa a všetkých, čo dávajú výpovede, nie je Hippokratova prísaha formálna súčasť promócie.

Univerzitné aj fakultné nemocnice od utorka publikujú tlačové správy, že neevidujú žiadne výpovede. Peter Visolajský na tlačovej konferencii tvrdil, že výpovede dali lekári zo všetkých štátnych nemocníc. Ako sa v tom teda vyznať?

Výpovede sa podajú budúci týždeň. Do posledného dňa mesiaca žiadame vládu rokovať a zaručiť sa za napĺňanie memoranda. Ak sa to nepodarí, napríklad v Žilinskej fakultnej nemocnici je podpísaných 150 výpovedí, čo zodpovedá určite dvom tretinám lekárov, ktorí denne ošetrujú.

Tvrdíte, že vám záleží na dodržiavaní celého memoranda, ale výpovede ste podali až po porušení bodu o valorizácii platov. U ľudí to vzbudzuje nedôveru.

Lekári, ktorí dali výpovede v roku 2022, majú záväzky z memoranda priamo v pracovných zmluvách. Ich sa konsolidácia nedotkne a napriek tomu sa vo vysokých počtoch tiež zapojili do výpovedí.

Mnohé profesie kričia, že nedostanú ani také zvýšenie, hoci všetko dražie. Ak nechcete ohroziť dôveru pacientov, prečo ste nesúhlasili s valorizáciou na úrovni 6,4 percenta a svoje výpovede neodôvodnili „len“ nedodržiavaním zvyšných podmienok memoranda?

Ja by som sa opýtal, prečo sa nekonsolidovalo aj na mzdách ďalších zamestnancov vo verejnej a štátnej službe, ktorí sú odmeňovaní pomerne k priemernej mzde v hospodárstve. Prečo sa konsoliduje z lekárskych platov, ktoré prichádzajú na výplatné pásky po prekračovaní limitov nadčasov či nočnej práce? Ak sa mi zajtra zmení osobná situácia či zdravotný stav a prestanem môcť vykonávať nočnú prácu, moja mzda sa bude odvíjať iba z koeficientu dohodnutého v memorande a zvýšeného za odpracované roky. A to je úplne iné číslo, ako prezentoval minister financií Kamenický. Ja rozumiem solidarite a aj nástroju, akým je progresívna daň. Osobne by som prijal takýto krok týkajúci sa všetkých zamestnancov s vyššími príjmami.

Prečo lekárom nestačí zvýšenie mesačne o 163 eur?

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo pre zriaďované nemocnice oddlžovanie. Čiastky mali byť úmerné tomu, koľko ktorá nemocnica ušetrí v kolektívnych zmluvách a na nástrojoch personálnej politiky. Inými slovami, z mojej výplaty sa bude oddlžovať nemocnica. Nie je to fér a už tým poskytujem časť príjmu na konsolidáciu.

Mohlo by Vás zaujímaťŠaško: Lekárom stačí 163 eur mesačne navyše. Viac sa musíme báť o sestry a záchranárov

Prečo požadujete vždy zvýšenie základného platu a ničím ho nepodmieňujete? Takto dostanú všetci lekári rovnakú mzdu bez ohľadu na výkon, pritom v súčasnosti už v médiách často zaznieva, že niektorí lekári sa v práci zašívajú.

Ak sa niekto pri akejkoľvek práci zašíva a nevykonáva ju riadne, je zamestnávateľovi navyše. Toto je vizitka iba nadriadených, vedúcich zamestnancov a nakoniec riaditeľov nemocníc. Nechcem však zjednodušovať. Pri memorande sa vyrokoval minimálny mzdový nárok. A jedine tento môže napríklad slovenského medika platovo zaujať, aby zostal pracovať doma.

Ak vláda dodrží valorizáciu na úrovni 9,7 percenta, zmení sa už konečne aj kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti?

Predpoklad je mať v nemocniciach dostatok lekárov, ktorí nie sú vyčerpaní. Verte mi, ešte stále sú v slovenských nemocniciach oddelenia, na ktorých je poskytovaná zdravotná starostlivosť za cenu, že tam je lekár po nočnej službe – čiže 32 hodín nepretržite. Jedným z východísk kvality je určite dostatok zdravotníkov.

Argumentujete aj tým, že sa búrite proti zmene nemocníc na akciové spoločnosti, ale to zatiaľ vláda nepretavila do zmeny zákona. Prečo dávate najavo takú výraznú nespokojnosť už vopred?

Tento zámer tu nie je prvýkrát. Transformácia sa pripravovala aj v roku 2011. Ak si dobre pamätám, nikto zo Smeru ju nepodporoval. Nikto zo Smeru ju nenavrhol dokonca ani v období jednofarebnej vlády v rokoch 2012 až 2016. Kde sa zjavila takáto koncepčná radikalita? Kde sú príklady zo zdravotníctva v zahraničí? Nebol to náhodou zakladateľ Hlasu, ktorý sa niesol kampaňou vyhlásením o posilnení úlohy štátu? Ktoré sociálne demokracie presadzovali akciové spoločnosti vo veci garantovať starostlivosť o zdravie, ktoré je verejným statkom? Túto úvahu vnímam ako úplnú konsolidačnú faloš.

Aké by boli dôsledky takejto zmeny pre pacientov? V čom by sa vyvíjala ústavná zdravotná starostlivosť horšie oproti predpokladanému stavu?

Nepoznám štátne zdravotníctvo, ktoré by regulovalo finančné toky systémom cez akciové spoločnosti v nemocniciach. Nefunguje to tak v žiadnom z okolitých štátov. Nerozumiem tomu, ako môže jedna niekoľkoposchodová budova na Limbovej 2 nezvládať riadenie svojich niekoľkých príspevkových organizácií.

Na tlačovke zaznelo, že návrh o akciových spoločnostiach pretláča minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). Prečo má podľa LOZ taký záujem?

Zrejme aj široká verejnosť by sa rada dozvedela, prečo sa posadí minister školstva k úvodnému rokovaniu medzi ministerstvom zdravotníctva a LOZ. Je to otázka na pána Druckera.

Minister Drucker argumentuje tým, že pacientovi nezáleží na právnej forme nemocnice, ale na tom, či mu poskytne kvalitnú zdravotnú starostlivosť. 

Ešte raz, v ktorom zdravotníctve v zahraničí je predpokladom fungovania ústavnej zdravotnej starostlivosti sieť akciových spoločností? Pán Drucker ako bývalý minister zdravotníctva nevidí kompetenciu spravovať riadne príspevkovú organizáciu?

Kto ďalší sa okrem ministra školstva ešte zúčastní na rokovaní s LOZ?

Na rokovaniach nám chýba predseda vlády Robert Fico, keďže memorandum je záväzok na úrovni vlády.

Minister Šaško uviedol, že s LOZ bude rokovať. Budete trvať na tom, aby koalícia schválila všetky vaše memorandové body v zákonoch, alebo s čím idete na rokovania?

S požiadavkou aby vláda osobou pána premiéra prevzala verejne tento záväzok rovnako ako vlastné programové vyhlásenie.