Doktor Rudinský: Spýtajme sa pacientov, čo im dali vyššie platy lekárov v nemocniciach

Neľahkú situáciu v nemocniciach a v zdravotníctve ako takom musí riešiť aj hlavný lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Bruno Rudinský, ktorý na poste vystriedal po komunálnych voľbách v roku 2022 Ľubomíra Ševčíka.

Ševčíka z postu zosadil nový župan Branislav Becík (Hlas), ktorý nebol veľmi spokojný s jeho prácou. „Ľudia sa sťažovali, že sa neriešia ich problémy a požiadavky,“ zdôvodnil svoj krok Becík, a tak Ševčíka nahradil Rudinským.

Detská pohotovosť v Šali

Ten sa musel popasovať napríklad so zrušením detskej pohotovosti v Šali 12. októbra tohto roku. Udržať ju nepomohla ani petícia, ktorú podpísalo vyše päťtisíc ľudí.

Situácia sa však pred pár dňami zmenila a detská pohotovosť v Šali môže dostať druhú šancu. Definitívu jej má dať zasadnutie vlády v Topoľčanoch. Na jej chode sa bude podieľať najmä štát, prispejú však aj župa a mesto. Nitrianska župa podľa jej hlavného lekára opätovné otvorenie detskej pohotovosti v Šali do určitej miery podporovala, ale mala aj isté odborné výhrady.

„Osobne si myslím, že detská pohotovosť by mala mať v tesnej blízkosti detské oddelenie v nemocnici, lebo deti niekedy potrebujú urgentnú pomoc na lôžkovom oddelení. To všade nie je a nebude,“ skonštatoval pre Štandard Rudinský.

Mohlo by Vás zaujímaťZMOS varuje pred kolapsom zdravotníctva v súvislosti s výpoveďami lekárov

Podľa neho treba rodičom vysvetliť, že je lepšie vybudovať v budúcnosti radšej silnú pohotovosť v nemocniciach v Nitre alebo Nových Zámkoch, kde majú detské oddelenia a možno tam dieťa okamžite hospitalizovať.

Rozhoduje územné členenie

Problém pre Šaľu a okolie je však aj to, že detskú pohotovosť nemajú ani v susednej Galante, ktorá je najbližšie a je tam aj nemocnica patriaca do siete Sveta zdravia.

„Áno, pre Šaľanov by to bolo asi najvýhodnejšie. O tomto sme aj diskutovali a mali sme aj stretnutia, ale nedotiahlo sa to do konca. Mám taký pocit, akoby sme až príliš hľadeli na územné členenie. Teda, toto je taký okres, toto taký kraj a toto onaký kraj,“ vysvetlil Rudinský. Galanta patrí do Trnavského kraja.

Opätovné otvorenie detskej pohotovosti v Šali sa pokúsili vyriešiť nový minister zdravotníctva Kamil Šaško (tretí sprava), predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík (druhý sprava) a primátor Šale Jozef Belický (druhý zľava). Zdroj: NSK/Facebook

Nitrianska župa iniciovala stretnutie Becíka s primátorom Šale a ministrom zdravotníctva, ale výsledok sa podľa Rudinského nedostavil.

„Súhlasím však s tým, že by to bolo riešenie pre galantský aj pre šaliansky región. Nevidím problém, aby sa to v budúcnosti takto nevyriešilo,“ dodal odborník.

Návrat k strediskovým obciam

Rudinský mal riešiť obvodných lekárov pre dospelých, pediatrov, systém pomoci, podpôr a motivácie lekárov, aby do Nitrianskeho kraja prichádzali a vedeli ich v ňom aj udržať.

„To je trošku zložitejšia úloha. Stále sa hovorí, že je nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých a deti, či nových ambulancií. My sme na základe analýzy skonštatovali, že cieľom ani nie je vybudovanie nových ordinácií, ale aspoň udržanie tých súčasných,“ skonštatoval a dodal, že každá obec nemôže mať zdravotné stredisko.

Mohlo by Vás zaujímaťNárodná nemocnica v Ružinove nebude, tvrdia ministri. Analýzu k nej robí aktér z Gorily

„Musíme sa vrátiť k tej filozofii, že budú strediskové obce tak, ako tomu bolo v minulosti. Lekárov pribúdať nebude, takže radšej riadne zabezpečme ordináciu v jednej obci, do ktorej by chodili ľudia z tých okolitých, ako mať problémy s lekármi a sestrami vo viacerých,“ prízvukoval hlavný župný lekár.

Búri sa iba istá skupina lekárov

A ako sú na tom po personálnej stránke nemocnice v Nitrianskom kraji? Napomohlo im vraj aj to, že mnohé spravujú súkromní poskytovatelia.

„Pre nás nie je dôležité, kto tú nemocnicu prevádzkuje, ale aby pre ľudí riadne fungovali, aby mali zázemie a modernú techniku. Pacienta najviac zaujíma, aký lekár ho ošetruje, teda či je to špecialista a ako je nemocnica vybavená zdravotníckou technikou,“ vyhlásil Rudinský.

Lekári v súčasnosti požadujú dodržanie valorizácie ich platov, ktoré im chce vláda na dva roky znížiť. V takom prípade hrozia hromadnými výpoveďami.

„Ako lekár to v tomto období, keď musíme konsolidovať verejné financie, za celkom primerané riešenie nepovažujem. Ide však o skupinu nemocničných lekárov a sestier. Toto sa netýka toho, čo my ako VÚC máme na starosti, teda ambulantnej sféry,“ upozornil hlavný lekár NSK.

Peter Visolajský. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Ambulancie sú opäť mimo

Rudinský zároveň poukázal na to, že sú ambulancie, ktoré si nezarobia „ani na slanú vodu“, lebo sú slabo platené, hoci sú žiadané, ako napríklad neurologické či pneumologické.

Ambulantný sektor je podľa neho v mnohých oblastiach podfinancovaný, zatiaľ čo nemocniční lekári si pýtajú stále viac, hoci mnohí z nich robia na viacero úväzkov. Aj preto sa vraj cítia unavení.

Mohlo by Vás zaujímaťVyše 2 400 lekárov podá výpovede. Visolajský: zo zmien budú mať profit oligarchovia

Zvýšenie, ktoré lekárski odborári požadujú, sa týka len nemocničných lekárov a sestier a nie tých v ambulanciách.

„Tam by si takéto mzdy určite nemohli dať, lebo ambulancia nemá zdroje a príjmy porovnateľné s nemocnicami. Ambulantní lekári sú podnikatelia závislí od počtu pacientov,“ objasnil Rudinský.

Župa platy ovplyvniť nevie

Odborníkovi prekáža, že valorizácia základnej zložky mzdy sa zvyšuje bez posudzovania toho, kto koľko pracuje. „Myslím si, že to nebolo dobré rozhodnutie a treba sa opýtať pacientov, čo im to zvýšenie platov lekárov v nemocniciach od roku 2022 prinieslo. Či to vnímajú ako prínos, a v čom to cítia,“ skonštatoval.

Dodal, že aktuálne nemá vedomosť o tom, koľko lekárov v Nitrianskom kraji chce podať výpoveď.

„Župa aktuálne nemá vo svojej správe žiadne nemocnice. Kedysi to boli Topoľčany, Zlaté Moravce, Levice či Komárno, ale väčšina z nich má svojho prevádzkovateľa. Personál sa tam stabilizoval, čo je pre nás najdôležitejšie, navyše tam smerovali veľké peniaze aj do rekonštrukcií. Fakultné nemocnice v Nitre a Nových Zámkoch sú zas v správe ministerstva zdravotníctva, preto si myslím, že situácia u nás v kraji nie je až taká tragická,“ povedal.

Kompromis sa nájsť musí

V ambulantnom sektore sa podľa hlavného lekára župy nič nedeje. „Viem, že tam boli požiadavky, aby došlo k zvýšeniu, čo sa neudialo, takže ani tam veľká spokojnosť zrejme nepanuje. Nejakým spôsobom sa mala transformovať či reformovať najskôr ambulantná sféra, lenže my sme to spravili naopak a začalo sa s optimalizáciou nemocníc,“ kritizoval Rudinský.

Mohlo by Vás zaujímaťŠaško: Lekárom stačí 163 eur mesačne navyše. Viac sa musíme báť o sestry a záchranárov

Zdôraznil, že prvoradé je zachytiť čo najviac pacientov v primárnej sfére a u špecialistov, aby nešli zbytočne do nemocnice.

Obyvatelia v Nitrianskom kraji podľa neho nemusia mať obavu z toho, že by im neposkytli zdravotnú starostlivosť. „V tomto momente nevidím nejaké hrozby. Neviem však posúdiť, ako to bude s výpoveďami lekárov. Tých možností vývoja je množstvo. Myslím si, že by sa to malo skončiť kompromisom a nezachádzať do krajností. Inak celá situácia nebude mať víťaza. Nevyhrá štát, lekári a veľký úžitok z toho celého nebude mať ani pacient,“ uzavrel hlavný lekár Rudinský.