Košický veľtrh práce bol v znamení veľkého počtu zamestnávateľov. Volvo chýbalo
Redaktori Štandardu, ale aj mnohí návštevníci veľtrhu si všimli, že v Košiciach medzi vystavovateľmi chýbala známa automobilka. PR manažérka Alma Career Slovakia s. r. o. Ľubica Melcerová pre našu redakciu povedala, že spoločnosť bola na vlaňajšej košickej akcii.
„Sme s firmou v pravidelnom kontakte, koniec koncov, boli súčasťou tohtoročného jarného podujatia v Bratislave. Aktuálne však súbeh viacerých faktorov spôsobil, že Volvo nebolo v týchto dňoch medzi vystavujúcimi. Hlavný dôvod však je ten, že ešte nie sú naplno v náborovom procese, akonáhle budú, stanú sa aj oni súčasťou veľtrhu práce.“
Nech už boli príčiny neúčasti akékoľvek, niektorí cezpoľní odchádzali sklamaní, keďže merali cestu zbytočne.
Celkovo však atmosféra na veľtrhu bola mimoriadne priaznivá pre niektoré vekové a sociálne skupiny obyvateľstva. S ohľadom na klesajúcu demografickú krivku mnohé firmy (nielen na Slovensku) nemajú už problém zamestnať matky na/po materskej, ale aj seniorov v pred/dôchodkovom veku. Príkladom sú dva veľké obchodné reťazce.
Anna Steranková, vedúca regionálna personálna partnerka zo spoločnosti Tesco, potvrdila, že dlhodobo prijímajú ľudí rôznych vekových kategórií, rodičov malých detí a seniorov nevynímajúc. Záujem je obojstranný.
„Vek u nás nezohráva rolu. Naši náborári selektujú životopisy, ale s dôrazom na kvality kandidáta, jeho skúsenosti, zručnosti a schopnosti potrebné pre výkon pozície, o ktorú má záujem,“ zdôraznila Steranková.
Spresnila, že v rámci prevádzok, ktoré majú po celom Slovensku, sa snažia týmto skupinám vychádzať všemožne v ústrety.
„Týka sa to najmä flexibilného pracovného času (plný, ale aj skrátený úväzok, brigáda, práce počas víkendov) a vytvorenia vhodných podmienok pre výkon pozície, ktorú si zvolili. Našou filozofiou je spokojný zamestnanec. Ten vtedy dosahuje dobré výsledky, čo prospeje nielen jemu, ale aj zamestnávateľovi.“
Štandard sa opýtal, o ktoré zaradenia býva v danej skupine osôb najväčší záujem. „Je to rôzne, ale najčastejšie ide o prácu s pokladňou, dopĺňanie tovaru a iné základné činnosti bežné v obchode. Nedávno sme prijali do centrálnej kancelárie na líderské pozície nových kolegov vo veku 55+. Skrátka, dvere k nám sú otvorené pre každého,“ poznamenala vedúca.
Povedala, že dôvody, pre ktoré chcú seniori pracovať, sú rôzne. Najčastejšie je to privyrobenie si k penzii, potreba byť osožný pre spoločnosť, dosiahnutie uznania, udržiavanie sociálnych väzieb i mentálnej sviežosti.
„V Nitre sme nedávno oslávili pracovné výročie (50 rokov) dvoch kolegýň, sedemdesiatničiek, ktoré sú v našej spoločnosti od učňovských rokov až doteraz a pokračujú v práci ďalej aj po odchode do dôchodku. V Košiciach sú zase ďalšie dve zamestnankyne s nami 45 rokov,“ povedala na záver.
Vedúci oddelenia recruitingu, personálneho marketingu a zamestnaneckých vzťahov zo spoločnosti Kaufland Andrej Kulaviak potvrdil rovnakú filozofiu ako kolegyňa z konkurenčnej firmy.
„Nikoho nediskriminujeme, naopak, snažíme sa prepájať generačne mladšie ročníky s tými skôr narodenými. Je to aj preto, že vo väčších mestách, kde je mnoho obchodných prevádzok, býva čoraz náročnejšie získať nový personál. Napríklad na Orave, kde ženy ostávajú s deťmi a muži cestujú za prácou do zahraničia, to nie je vôbec ľahké,“ prízvukuje vedúci oddelenia recruitingu.
Osvedčili sa im skrátené pracovné úväzky, ktoré pre matky a otcov vracajúcich sa po materskej sú veľmi výhodné. Prezradil, že pracovníkom s malými deťmi poskytujú finančné príspevky a organizujú letné tábory, aby si rodičia oddýchli.
Zuzana Vaňugová, náborárka zo spoločnosti NATEK Slovakia s. r. o., pre Štandard povedala, že momentálne majú na materskej 16 kolegýň.
„Samozrejme, držíme im miesto. Potešili sme sa, keď sa nám po šiestich rokoch materskej dovolenky vrátili dve z nich. Ak z nejakého dôvodu nie je možný návrat na pôvodné miesto, tak mladým matkám nájdeme adekvátnu náhradu. Sú pre nás prínosom, rovnako ako seniori [podmienkou je ovládanie angličtiny, ktorá je u nich komunikačným jazykom, pozn. red.] pre svoju flexibilitu a výkonnosť,“ vysvetlila Vaňugová.
Riaditeľ Alma Career Slovakia Radoslav Rezák spomenul, že historicky bol problém s tým, aby zamestnávatelia prijímali do práce rodičov malých detí, ale aj seniorov.
„My to teraz vnímame ako veľmi dôležité hovoriť o tom, keďže demografická krivka je taká, že celosvetovo hrozí firmám nedostatok pracovníkov, preto sú naklonení zamestnávaniu všetkých skupín: študentov, mamičiek na materskej i seniorov. Práve skôr narodení majú obrovskú pridanú hodnotu – skúsenosti, odrastené deti a prispievajú k diverzite pracovného kolektívu,“ podčiarkuje Rezák.
Hovorí, že v danom smere nikto nevyvíja nátlak na firmy, ale ony samy chcú zachytiť túto vlnu. Pre pritiahnutie a udržanie rodičov s malými deťmi mnohé spoločnosti zriaďujú vlastné jasle i materské školy.
Oslovili sme zopár účastníkov veľtrhu, ale s fotografovaním súhlasila len Eva a so záberom od chrbta, Jana. Ostatné respondentky odmietli. Dôvodili tým, že nikto z ich známych a priateľov nevie o tom, že sú nezamestnané, prípadne, aby sa zamestnávateľ nedozvedel, že uvažujú o zmene, a tým aj o odchode z firmy.
Eva (64) z okresu Košice-okolie: „Pracovala som v poľnohospodárstve. Teraz by som si chcela nájsť prácu, ktorú by som mohla robiť z domova. Dôvodom je prilepšenie k dôchodku.“
Košičanka Jana: „Pracujem v IT sektore vo vrcholovom manažmente. Nehrozí mi strata zamestnania, ale som otvorená zmene, a tým aj menej stresujúcej a pokojnejšej ponuke.“
Klaudia z Košíc: „Pracovala som ako vedúca personálneho oddelenia. Pred piatimi mesiacmi som však prišla o prácu. Znášam to veľmi depresívne. Hľadám si niečo v administratíve, problémom je, že vo väčšine firiem vyžadujú znalosť anglického jazyka.“
Ľudmila (54): „Od nového roka prídem o prácu v istej obchodnej spoločnosti. Odkedy som sa to dozvedela, usilujem sa niečo nájsť, ale je to náročné. U mnohých zamestnávateľov prevláda kult mladých ľudí. Neraz mi bez akýchkoľvek okolkov dali najavo, že nie som pre nich kvôli svojmu veku zaujímavá. Odvtedy to do žiadosti o prijatie neuvádzam, aby ma aspoň pozvali na pohovor. Pritom ovládam niekoľko svetových jazykov, práca s počítačom mi tiež nerobí problém, som komunikatívna a pracovitá. Verím, že sa nájde niekto, kto to ocení.“
Z dát najväčšieho slovenského internetového pracovného portálu profesia.sk vyplynulo, že regionálni zamestnávatelia z odvetví obchod, výroba, IT, manažment, doprava hľadajú zhruba 1 530 pracovníkov na pozície predavač/ka, operátor/ka výroby, odborný/á predajca/kyňa.
Spolu pridali 21 650 inzerátov. Napriek veľkému počtu odoziev na ne sa nepodarilo nájsť nových zamestnancov. Netradičné podľa slov riaditeľa Alma Career Slovakia Radoslava Rezáka je, že na jednu z 325 ponúk (za rok 2024) na pozíciu procesný/á inžinier/ka zareagovalo len sedem záujemcov, zatiaľ čo na každú z 1 350 na miesto operátor/ka výroby reflektovalo 50 ľudí.
V Košickom kraji podľa najnovšej analýzy dát portálu platy.sk sú najväčšie rozdiely v mzdách v prípade procesných inžinierov/inžinierok. Zatiaľ čo priemerný základný plat v Košiciach je 1 800 eur, mimo krajského mesta o stovku menej. Takmer 70-eurový rozdiel v príjmoch je u operátorov výroby a odborných predajcov. Predavačky/predavači zarobia v krajskom meste v priemere o 66 eur viac [info v tabuľke, pozn. red.].

Napriek spomenutým rozdielom, vystavovatelia, ktorých sme oslovili, sú so záujmom o prácu v ich firme spokojní aj s výberom zvolených tém organizátormi: Budúcnosť práce na východnom Slovensku, Ako byť v bezpečí v online priestore, Prepojenie pracovného a súkromného života, Zladenie materstva a kariéry či Spolupráca s mladými ľuďmi.
Niektorí si napriek tomu neodpustili kritickú poznámku na adresu účasti, ktorá sa im zdala výrazne nižšia ako počas predchádzajúcich rokov. Štandard zisťoval konečnú štatistiku počtu účastníkov dvojdňovej akcie (23. – 24. 10.), organizátori vysvetlili, že zatiaľ ju ešte neskompletizovali.















