Napätá voľba členov prešovských podnikov. Ostrú diskusiu vyvolalo jedno meno
Vášnivú diskusiu vyvolal na rokovaní prešovského zastupiteľstva návrh na zmenu zástupcov v orgánoch obchodných organizácií s majetkovou účasťou mesta Prešov.
Reč bola o voľbe nových členov predstavenstiev spoločností Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) a Technické služby mesta Prešov (TSMP), taktiež nových členov dozorných rád spoločností TSMP, FC Tatran Prešov, Prešov Real a novom participantovi správnej rady Rozvojovej a implementačnej agentúry mesta Prešov (RIA).
V minulom zastupiteľstve volili predsedov, teraz členov predstavenstiev
Počas posledného rokovania boli do obchodných spoločností Dopravný podnik mesta Prešov a Technické služby mesta Prešov zvolení noví predsedovia predstavenstiev. Stali sa nimi Peter Davidov a Martin Lipka.
Na základe tejto zmeny sa podľa predkladateľky návrhu Lýdie Brumerčíkovej uvoľnili v týchto organizáciách miesta pre nových členov predstavenstva. Životopisy nominovaných mali k dispozícii poslanci v podkladoch na mestské zastupiteľstvo.
Ako však uviedol poslanec Lukáš Anderko (hnutie Slovensko), materiály sa ku nemu dostali so značným oneskorením, a to len dva dni pred rokovaním. Spochybnil tiež postup pri selekcii uvedených odborníkov.
„Za mňa to už nie je mechanizmus výberu, ale mechanizmus náboru. My už nerobíme voľbu z toho najlepšieho, ale ako keby sme vyberali ľudí, ktorých stretneme na ulici. Som zmätený z toho, akým spôsobom to vyberáte,“ začal s tým, že mesto Prešov by sa malo riadiť tzv. transparentným mechanizmom selektovania ľudí do mestských firiem.

Brumerčíková argumentovala, že týmto systémom, pri ktorom musia kandidáti prejsť okrem iného aj verejným vypočutím, sa riadia len v prípade voľby predsedu predstavenstva, prípadne konateľa spoločnosti a nie jeho členov.
To, že podklady boli dodané s oneskorením, priznal aj primátor mesta Prešov František Oľha. „Čakalo sa na životopisy. Totožné materiály však boli prerokované na komisiách a zverejnené,“ vysvetlil.
Skromné pracovné skúsenosti nominanta
Poslanca Anderka v dokumentoch zneistil konkrétne jeden životopis, a to nominanta pri voľbe člena predstavenstva do Technických služieb mesta Prešov. Hoci ho poslanec konkrétne nemenoval, z diskusie neskôr vyplynulo, že išlo o Dávida Richarda Obročníka. Ten má podľa funkcionára veľmi skromné pracovné skúsenosti.
„Pôsobil v organizácii Zastavme korupciu, no jedinú pracovnú skúsenosť má vo firme Grostav, ktorá je podľa mojich zistení dvojosobová eseročka. Boli v životopisoch uvedené všetky informácie? Alebo nám, ako na minulom zastupiteľstve pri voľbe konateľa DPMP, boli zamlčané nejaké skutočnosti a ide o podvod?“ pýtal sa ďalej, čím narážal na fakt, že na rokovaní v minulosti poslanci nevedeli o zadržanom vodičskom preukaze kandidáta na konateľa Dopravného podniku mesta Prešov.
Podľa Anderkových zistení v prípade 30-ročného muža ide o bývalého kandidáta strany Hlas, údajného súčasného okresného predsedu tejto strany a tiež súčasného poslaneckého asistenta poslanca Richarda Eliáša.
„Ja sa pýtam, či taký človek má byť v predstavenstve a spoluriadiť mestskú spoločnosť a popri tom poberať 2 500 – 2 800 eur v hrubom za jeden deň výkonu práce? Firme pritom títo členovia nepomáhajú, lebo stále je to len o tom, koľko peňazí pritečie do podniku z mesta,“ myslí si volený zákonodarca.

Zároveň podal poslanecký návrh s tým, že žiada primátora, aby zrušil alebo zmenil rozhodnutie jediného akcionára spoločnosti z februára 2024 v časti odmeňovanie. V tej bola uvedená výška odmeny pre členov predstavenstiev vo výške 60 percent z celkovej prémie manažéra danej organizácie.
„Ide mi o to, aby sa táto suma okresala, aby tam neboli také šialené čiastky. Nie je možné, aby ste obyvateľom mesta Prešov zvyšovali dane a poplatky a týmto ľuďom dáte 2,5 tisíc za to, že prídu raz na predstavenstvo,“ konštatoval Anderko.
Politická nominácia?
Na jeho zistenia reagovali viacerí poslanci z rôznych poslaneckých klubov. V rokovacej sále sedel aj samotný Obročník, diskusiu si vypočul, no nekomentoval ju.
Juraj Hudač z klubu SMER zdôraznil, že ich voliči si vážia práve to, že dokážu na úrovni mesta spolupracovať naprieč politickým spektrom a že do politiky nemiešajú spory z vyšších úrovní. „Každý člen predstavenstva má hmotnú aj trestnoprávnu zodpovednosť, uráža ma, že sa teda prezentuje ako niečo zbytočné,“ dodal rozhorčene.
Kandidát Progresívneho Slovenska Richard Dubovický podotkol, že Anderkove slová berie športovo, pretože obyvateľov Prešova zaujímajú iné veci, ako napríklad, kedy sa opraví cesta, či ako pôjde MHD.
Za klub Hlas sa vyjadril poslanec Ľuboš Micheľ. „Ty apriori hovoríš o niekom, že je neschopný bez toho, aby človek mohol dostať šancu. Keď si tu dotiahol bývalého riaditeľa Prešov Realu, tak si ho prezentoval ako nového Billa Gatesa. Nakoniec sa preslávil tým, že zlaté padáky Prešov Real stáli asi 300 či 400-tisíc eur. Takže o odmenách by som veľmi nehovoril,“ uviedol.

Nezávislý poslanec Martin Eštočák vyhodnotil situáciu veľmi konkrétne. „Je jasné, že ide o politické nominácie, pri ktorých politika prevyšuje odbornosť. Náš klub však nemá toľko hlasov, aby vedel túto voľbu reálne ovplyvniť,“ povedal na margo hlasovania v závere diskusie.
Anderkov návrh na zmenu rozhodnutia o odmenách pre členov predstavenstiev napokon zastupiteľstvom neprešiel. Do nových pozícií boli vymenovaní všetci navrhovaní nominanti.
Za člena predstavenstva TSMP schválili poslanci Dávida Richarda Obročníka a DPMP Romana Kováča. Do dozornej rady TSMP odsúhlasili Ľudovíta Malagu, za člena dozornej rady FC Tatran Prešov vybrali Mikuláša Komanického. Do dozornej rady Prešov Real prešiel schválením návrh nominanta Mateja Pavlíka a do správnej rady RIA bol zvolený Stanislav Šesták.