Odídenec z klubu SNS Ľupták: Nevylučujem, že sa k nám niekto pridá
Spolu s Ľuptákom vystúpili z poslaneckého klubu SNS šéf Národnej koalície Rudolf Huliak a Ivan Ševčík. Budú pôsobiť ako nezaradení. Poslanca Ľuptáka sme sa v rozhovore pýtali, či sú na odchode aj ďalší členovia klubu SNS. Ako bude koalícia fungovať s trojicou poslancov z Národnej koalície, aby sa zabezpečila podpora vlády alebo či sa po ich odchode z SNS urýchli voľba riadneho predsedu parlamentu.
Nemáte osobne pochybnosť, či ste urobili dobre, keď ste opustili klub SNS, a čo vás presvedčilo?
Nemám pochybnosť. Bolo by to nerozvážne rozhodnutie, keby som mal pochybnosti, ale neteší ma, že to došlo do takéhoto konca. Bol som v politike v 90. rokoch do roku 2001 a vždy boli nejaké trenice, delenia a odchody. Vždy bolo treba urobiť nejaké rozhodnutie. Jedno aj druhé nebolo optimálne. Myslel som si, že ma to obíde ako nečlena SNS a vnútorné záležitosti sa ma nebudú týkať. Bohužiaľ, týka sa ma to. Musel som urobiť rozhodnutie a za ním si stojím.
A čo vás teda presvedčilo odísť z klubu SNS?
Nás troch poslancov donútilo to, že na našu požiadavku zmeniť názov klubu na SNS – Národná koalícia bola veľmi prudká reakcia Andreja Danka. Začali sa vyhadzovania našich ľudí zo štátnej správy, komunikácia padla na nulu. Ja som sa predtým vyjadril, že ak nebudú nejaké „vyhadzovačky“, nebude od nás a ani odo mňa snaha rozbíjať poslanecký klub, pretože parlamentná matematika hovorí, že tri kluby musia byť, aby to fungovalo, ako má. Ale potom mi Andrej Danko volal, že už našli riešenie s Robertom Ficom, že keby sme aj odišli, tak im klub zostane zachovaný. Tým padol taký ten kvázi záväzok voči vládnej koalícii, aby sme ju nepripravili o klub. Komunikácia chladla, chladla a nakoniec ustala. Potom už asi nemá zmysel v takom klube formálne zostávať, keď sa nevieme o ničom rozprávať.
Mali ste jasnú predstavu o krokoch, ktoré podniknete po odchode z klubu?
Mali sme a máme jasnú predstavu.
Môžete ju aspoň naznačiť?
Samozrejme, máme živú, rozvíjajúcu sa stranu. Chceme ju ďalej budovať. Odchodom z klubu SNS sa nám otvárajú ruky a môžeme kritizovať aj niektoré veci ministrov za SNS. Konkrétne životné prostredie. Ako členovia klubu sme mohli kritizovať maximálne dovnútra, ale komunikácia s pánom ministrom Tarabom bola veľmi ťažká. Našu agendu – za našu vodu, pôdu, les – pán Taraba značne prekrúcal. Nebola tu spokojnosť zo strany pána Huliaka, ktorý je odborníkom na tieto veci.

Keďže Rudolf Huliak na koaličné rady asi chodiť nebude, bude s vami v parlamente o podpore vládnych návrhov zákonov komunikovať zástupca Smeru?
V stredu sme boli u predsedu vlády zhruba hodinu a preberali sme možnosti. Pán premiér chcel byť originálne informovaný, aké sú dôvody nášho konania. Na stole bolo niekoľko možností, ako naše názory prenášať do koalície a aj čo sa týka zabezpečenia informovanosti nás troch poslancov z diania na koaličnej rade. Na budúcom stretnutí to uzavrieme. Prípadne, ako zmluvne podchytiť naše pôsobenie, aby tu bola garancia, že vláda nepadne.
Je možné, že by ste aj podpísali nejaký dodatok ku koaličnej zmluve ako Národná koalícia, respektíve vy traja poslanci, s koaličnými stranami?
Aj toto je jedna z možností, netvrdím, že jediná. Rozhodnú sa ostatné koaličné strany, či sa to bude riešiť touto formou alebo nejakou inou.
Koalícia problém zachovania osemčlenného klubu SNS vyriešila tým, že poslanec Smeru Dušan Muňko takpovediac hosťuje v klube SNS, stal sa jeho členom. Čo to politicky znamená?
Čítame to tak, že premiérovi maximálne záleží na stabilite vládnej koalície, čo je prirodzené. Vedel som, že takéto niečo sa stane, len som nevedel, ktorý poslanec tam bude formálne pričlenený. Od premiéra aj od pána Danka je to logický krok, ktorý nemôžem kritizovať, lebo je to v prospech stability poslaneckého klubu.
Nepripúta to SNS k Smeru a nebude SNS od Smeru ešte viac závislá?
Neviem, či je SNS závislá od Smeru. Nemám toľko informácií, pretože všetky veci a rokovania riešil pán Danko sám.
Budete presadzovať aj vlastné návrhy zákonov v parlamente. Čo v prípade, že by ste boli neúspešní? Ako na to zareagujete?
Nemôžeme sa hádzať o zem. Doteraz boli nejaké spoločné návrhy za klub SNS. Nie všetko našlo pochopenie u koaličných partnerov. Prináša to život. Návrh sa môže pozmeniť a opraviť. Ale nemyslím si, že by sme navrhovali úplne nepriechodné zákony pre ostatných a boli by z toho prekvapení. Najskôr sa odkonzultuje, čo chceme, a keď sa povie áno, pripraví sa paragrafové znenie a precizuje sa štandardným postupom.

Je možné, že sa ešte k vám trom pridá niekto z klubu SNS?
Nevylučujem to, ale my nikoho nelanárime. Aj pán Kotlár sa pýtal, čo sa to deje, ako sa má zachovať. Pán Kotlár kandidoval do parlamentu v kvóte kandidátov Národnej koalície. Nebol náš člen, ale Národná koalícia mala 21 alebo 22 miest na kandidátke SNS z tých posledných a jedno miesto uvoľnil pán Huliak Petrovi Kotlárovi. Logicky sa preto pýtal, že čo teraz. Povedali sme mu: máš vlastný rozum, sleduj situáciu, do ničoho ťa neťaháme. On nie je člen Národnej koalície, ale my traja sme zaviazaní uznesením nášho orgánu. To neplatí pre pána Kotlára.
Ste v špecifickej situácii, lebo koalícia bez vás troch má tesnú väčšinu 76 hlasov v kluboch Smeru, Hlasu a SNS, a to im žiadny poslanec nesmie chýbať. S vami tromi je to 79 hlasov. Na druhej strane, ak by ste vládu prestali podporovať, nebola by to vaša politická smrť? Nezostane vám teda nič iné, len vládu Roberta Fica podržať?
Pred necelým rokom sme hlasovali za programové vyhlásenie vlády. Keď sme raz za niečo hlasovali, nebudeme zrazu proti, lebo to by okrem politickej smrti znamenalo aj nové voľby a všetko, čo s tým súvisí. To nikto nechce. Prečo by sme to robili?
Máte v Národnej koalícii ideu, ako pôjdete do volieb? Predpokladám, že s SNS to už nebude.
Môže to tak byť, ako hovoríte. Ale už som zažil, ako bývalý člen SNS do roku 2001, že sa tam Slota s Malíkovou išli pomaly „pozabíjať“ a za rok si padli okolo krku, ako keby sa nič nestalo. Takže politika prináša všeličo. Môj osobný názor je, že aj keby sa nič neudialo a ostali by sme ako doteraz s tým, že sme tam v klube SNS také nemé tváre a všetky naše dobré skutky by boli hodnotené pod značkou SNS, tak v budúcich voľbách by sa SNS pravdepodobne do parlamentu nedostala.
V SNS musia začať pracovať na sebe a otvoriť sa, prijímať nových členov. Však voľby ukázali, že do parlamentu sa za SNS dostal iba jej predseda z prvého miesta. Toto bol pre SNS veľmi zlý signál, ale nezachytil som nejakú sebareflexiu, že by začali makať a prijímať nových členov. Oni odmietli spojenie s Národnou koalíciou pod značkou SNS. Bola predbežná dohoda, že na tom budeme pracovať. Niekedy v júni Danko povedal, že nejdeme touto cestou, nech sa zviditeľňujeme sami.
No tak sme sa začali zviditeľňovať sami a popri samostatnom zviditeľňovaní sa patrí mať aj vlastný názor na niektoré veci. Konkrétne voľba predsedu parlamentu.
Urýchli sa teda vaším odchodom z klubu SNS voľba riadneho predsedu parlamentu?
Môže sa urýchliť. Premiér povedal, že keď budú mať na stole 76 podpisov, že sa to podporí, tak áno. Uvidíme, ako sa zachovajú ostatní v klube SNS a či podporia kandidáta Hlasu, pravdepodobne Richarda Rašiho, alebo nepodporia.
Táto „kauza“ nerobila SNS a nám všetkým dobré meno. Hlavne predsedovi Dankovi. Ľudia to veľmi zle vnímali. Bola tam kritika, prečo sa to robí a že ľudia to nechápu. Priznám sa, ani ja som nepochopil, keď sa nepodarilo dohodnúť post predsedu parlamentu pre pána Danka, lebo to bolo iba na dobrej vôli Hlasu, prečo sa hádže o zem a blokuje zvolenie riadneho predsedu parlamentu. Neviem, či je tam nejaké vydieranie alebo nejaké iné záujmy. On sa nám nespovedá. Veľa vecí si rieši ad hoc sám a s nikým sa neporadí.