Od augusta sa opozícia usiluje o odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a šéfa rezortu spravodlivosti Borisa Suska, v koalícii však nie sú signály, že by ich chcela zosadiť z funkcií.
Kým za obidvomi ministrami stojí premiér Robert Fico, pomýšľať na ich odchod je takmer s istotou nereálne. Pravdepodobná je len politická zrážka, hlavne poslancov Smeru a SNS s opozíciou.
Zámer odvolávať spomínaných ministrov má svoju krátku históriu. Začal sa ešte počas letných prázdnin. Vtedy len málokto čakal, že poslanci prerušia voľno. Na mimoriadnych schôdzach sa v auguste neprezentoval dostatok poslancov, preto ich presunuli na september. Ani vtedy sa nezačala diskusia ku Šimkovičovej (nom. SNS) ani k Suskovi (Smer), pretože sa natiahlo rokovanie o iných bodoch programu. Odvolávanie sa preto presunulo na aktuálnu októbrovú schôdzu.
Šéfka rezortu kultúry čelila hlavne kritike za odvolanie riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mateja Drličku a šéfky Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandry Kusej. Ministerka kultúry oznámila koniec riaditeľa SND Drličku po kritike, že odvolal riaditeľku baletu Ninu Polákovú. Drlička tvrdil, že umeleckú riaditeľku musel odvolať, pretože šikanovala zamestnancov a vytvárala zlú pracovnú atmosféru.
Pri odvolaní riaditeľky SNG Kusej ministerka poukazovala na neefektívne riadenie. Kritizovala postup Kusej pri rekonštrukcii galérie a upozornila aj na možný konflikt záujmov. Vyčítala jej zároveň hospodárenie s verejnými financiami či nedostatočné využitie priestorov SNG.
Kusá označila dôvody rezortu kultúry ako „kopu klamstiev a poloprávd“. Zároveň odmietla, že by bola v konflikte záujmov pri rekonštrukcii galérie s firmou svojho otca, pretože súťaž prebehla v roku 2005 a riaditeľkou sa stala až v roku 2010.
Minister Susko zaktivizoval opozíciu po tom, čo sa z väzenia dostal na slobodu bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Aj keď opozícia tento krok ostro kritizovala, faktom je, že minister v tomto prípade zákon neporušil.
Exprokurátor Kováčik vyšiel z väzenia po tom, čo minister Susko podal dovolanie ako mimoriadny opravný prostriedok. Rozhodovať o ňom má Najvyšší súd SR. Ak súd Suskovi nevyhovie, Kováčik pôjde znovu do väzenia.
Najvyšší súd Kováčika právoplatne odsúdil v máji 2022 na osem rokov väzenia za prijatie úplatku a vyzradenie informácií zo spisov. Uložil mu aj peňažný trest vo výške 100-tisíc eur.
Premiér Fico ešte cez leto vyhlásil, že neexistuje žiadny dôvod, aby ako predseda vlády čo i len uvažoval o podaní návrhu na odvolanie ministrov, ktorí sú podľa neho opozičnými terčmi.
„Kto sa objektívne pozrie na konanie ministerky kultúry a ministra spravodlivosti, musí súhlasiť s tým, že konali a konajú zákonne a že v súlade so zákonom prijímajú aj bežné manažérske rozhodnutia,“ povedal premiér na sociálnej sieti.
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) Suskovi počas parlamentnej debaty vytkla, že sa prepustením Kováčika vstúpilo do súdnych konaní, pretože súdy v jeho veci právoplatne rozhodli. Vyslovila sa preto za zmenu právnej úpravy.
Doplnila, že konanie Suska bolo veľmi podobné s tým, čo teraz urobil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Jeho rezort totiž uzavrel zmier s českým expremiérom Andrejom Babišom v spore o ochranu osobnosti týkajúcom sa evidencie vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti. „To je niečo neslýchané,“ poznamenala Kolíková s tým, že „nemôžete robiť súdny zmier o hocičom“.
Bývalá ministerka okrem iného skritizovala rozhodnutie Suska zrušiť analytické centrum v rezorte spravodlivosti. Podľa nej analytici mohli byť osožní pri zásadnej zmene trestnej politiky. Minister by sa mal tiež podľa Kolíkovej viac zaoberať tým, ako čo najlepšie využiť peniaze z plánu obnovy.
„Čo urobil pre ľudí? pýtala sa Kolíková na adresu ministra. Odpovedala si, že sa pri zmene trestnej politiky staral len o „vašich ľudí“.
Susko sa v reakcii na Kolíkovú poďakoval, že sa môže vyjadriť k nepresným a zavádzajúcim vyjadreniam. Dôvody na odvolanie sú podľa ministra len „figovým listom opozičných politikov“ a v skutočnosti ide o zlyhanie právneho štátu vinou predchádzajúcej vládnej garnitúry.
Susko vyhlásil, že niet väčšej blamáže opozície ako napadnutie novely trestných kódexov na Ústavnom súde, ktorý rozhodol, že ako celok nie sú v rozpore s ústavou.
O prepustení Kováčika na slobodu minister povedal, že sa mu len prerušil výkon trestu a nešlo o zrušenie rozhodnutia súdu. „Je to iba šanca, aby Najvyšší súd SR mohol na základe všetkých dôkazov rozhodnúť,“ zdôraznil.
O zrušení analytického centra sa podľa Suska nepovedala celá pravda a samotná ministerka nepočúvala analytické centrum. „Keď mali na vás ukázať prstom, tak boli ticho,“ poznamenal. Centrum malo podľa ministra vysoký počet zamestnancov a robili duplicitnú prácu s inými útvarmi rezortu. Dodal, že sa buduje nový útvar s nižším počtom pracovníkov.
Hlasovanie pléna o osude obidvoch členov vlády bude až na budúci týždeň.