Prehľad trhov: Musk znovu všetkým vypálil rybník. Tesla ťaží z emisných povoleniek
Jedným z týchto klasických vzťahov je ten medzi cenou zlata a výnosmi na amerických dlhopisoch. Tieto dve aktíva sa považujú za bezpečné prístavy pre investorov. Zlato je historicky uchovávateľ hodnoty, ktorý prežíva aj v turbulentných obdobiach. Americké dlhopisy zase ponúkajú pravidelný úrok zo štátu, ktorý prakticky nemôže skrachovať.
Nesplateniu amerických dlhopisov by predchádzala kaskáda štátnych bankrotov ďalších krajín. Tieto bankroty sa však zatiaľ nechystajú, a tak sa americké dlhopisy považujú za istotu.
Vzťah medzi zlatom a výnosmi amerických dlhopisov je inverzný. Keď výnosy na amerických dlhopisoch rastú, cena zlata klesá, pretože konzervatívni investori dávajú prednosť výnosnejším dlhopisom. Predajú zlato a nakúpia dlhopisy. Rovnaký vzťah platí aj naopak – keď cena zlata rastie, výnosy klesajú.

Avšak už niekoľko týždňov pozorujeme opačný jav. Cena zlata rastie a zároveň rastú výnosy amerických dlhopisov. Výnosy desaťročných amerických dlhopisov teraz dosahujú 4,24 percenta, čo je skutočne vysoké číslo. Tento stav možno nazvať „schizofrenickým postojom“ trhu.
Jedna časť investorov verí, že americká ekonomika bude prosperovať, a preto očakávajú vysokú infláciu, čo podporuje rast výnosov. Druhá časť investorov má opačný názor a nakupuje zlato s predpokladom, že bude jediným uchovávateľom hodnoty v prípade ekonomickej recesie. Tento súboj bude veľmi zaujímavé sledovať, pretože obe strany nemôžu mať pravdu.
Kto si myslí, že Amerika je na tom zle, môže nakupovať zlato a akcie ťažiarov a špekulovať na rast ceny amerických dlhopisov, len čo ich výnosy klesnú. Naopak, kto verí, že ekonomika bude rásť, nakupuje americké technologické firmy a špekuluje na pokles cien zlata a dlhopisov.

Pohyby na zlate a výnosoch amerických dlhopisov nám môžu odhaliť, ako budú trhy vnímať nového amerického prezidenta. Ak by došlo k poklesu cien zlata a výnosov, naznačovalo by to, že víťaz volieb má šancu ekonomicky uspieť, zabrániť americkej dlhovej kríze a priniesť stabilitu. V opačnom prípade, teda pri veľkom raste cien zlata alebo výnosov, by to znamenalo, že prezident iba urýchli príchod novej krízy.
Elon Musk si znovu dokázal získať srdcia investorov
Elon Musk má pozoruhodnú vlastnosť – nikdy sa nevzdáva. Už mnohokrát to s ním vyzeralo zle. Často je považovaný takmer za šarlatána, ktorý ľuďom iba predáva sny. Akcie Tesly boli už mnohokrát v hľadáčiku shortárov z Wall Streetu, napriek tomu Musk zakaždým zvíťazil.
Každý, kto sa pokúsil hrať proti cenám akcií Tesly, nakoniec horko zaplakal nad zárobkom. Pokušenie je skutočne veľké. Klasický fundamentálny ukazovateľ, ako je P/E ratio (ukazovateľ vyjadrujúci pomer medzi cenou akcie, teda trhovou kapitalizáciou, a čistým ziskom firmy), je pri Tesle na úrovni 71,36. Táto spoločnosť je tak výrazne drahšia ako napríklad Nvidia, ktorej P/E ratio dosahuje hodnotu 65,9. Vzhľadom na to, že umelá inteligencia stále expanduje, zatiaľ čo elektromobilita stagnuje, ukazuje tento pomer, aké drahé sú akcie Muskovej firmy. Tesla je bezkonkurenčne najdrahšia medzi veľkými spoločnosťami. Práve preto musí americký miliardár pri každom svojom vystúpení dokazovať, prečo je dobré kúpiť alebo držať akcie Tesly.
Muskovo predchádzajúce vystúpenie na „Robotaxi Day“ sa skončilo neúspechom. Investori neboli spokojní, pretože podujatie napriek veľkým očakávaniam neprinieslo nič nové a konkrétne. Automaticky sa začali množiť špekulácie o nadhodnotení akcií Tesly a mnohí predpovedali Muskov pád. Vzhľadom na to, ako otvorene podporuje Donalda Trumpa, nie je žiadnym prekvapením, že počet jeho nepriateľov rastie geometrickým radom. Od výsledkov Tesly nikto príliš neočakával.
Musk však znova utiekol hrobárovi z lopaty. Čísla Tesly predbehli očakávania analytikov: zisk na akciu dosiahol 72 centov oproti očakávaným 60 centom. Investorov zaujíma predovšetkým výhľad do budúcnosti, a tu Elon Musk všetkých prekvapil, keď oznámil, že v budúcom roku očakáva rast tržieb Tesly o 20 až 30 percent.
Aj tí najoptimistickejší analytici Tesle predpovedali nanajvýš desaťpercentný rast tržieb. Akcie spoločnosti vďaka tomu minulý štvrtok za jediný deň vzrástli o 22 percent, čo znamenalo nárast burzovej kapitalizácie o 150 miliárd dolárov. Na predstavu – táto suma zodpovedá hodnote burzovej kapitalizácie troch automobiliek: Ford, General Motors a Stellantis.
Aj pre Teslu to bol výnimočne úspešný deň, pretože naposledy akcie vzrástli o viac ako 20 percent 9. mája 2013. K rastu ceny prispeli aj revidované odhady prestížnych analytikov, napríklad Alexander Potter zvýšil cieľovú cenu akcií Tesly na 315 dolárov.

Finančný úspech Tesly v posledných rokoch však nie je založený len na technologických prednostiach elektromobilov. Automobilka ťaží predovšetkým zo systému emisných povoleniek. Keďže nevyrába žiadne autá so spaľovacími motormi, získava veľké množstvo povoleniek veľmi lacno. Od začiatku roka 2018 si Tesla vylepšila svoje hospodárske čísla predajom emisných povoleniek o 10 miliárd dolárov. Za posledných šesť rokov dosiahol zisk spoločnosti 36 miliárd dolárov, takže biznis s emisnými povolenkami tvorí viac ako štvrtinu jej zisku.
Kúzlo emisných povoleniek pre Teslu spočíva v tom, že keď klesá dopyt po elektrických autách tradičných automobiliek, tieto automobilky budú musieť nakupovať viac emisných povoleniek, aby mohli vyrábať viac áut so spaľovacími motormi. Cena kvót tak porastie, čo poteší predovšetkým akcionárov Tesly. Nie div, že po zverejnení výsledkov začali analytici z Bank of America hovoriť o „návrate kúzla Tesly“.
Porsche upúšťa od ambiciózneho programu elektroáut
Minulý piatok predstavila svoje hospodárske výsledky filiálka Volkswagenu. Výsledky výrobcu luxusných vozidiel len potvrdili problémy európskych automobiliek. Tržby spoločnosti zostali konštantné – v treťom štvrťroku 2024 firma utŕžila 9,11 miliardy eur.
Automobilka však vykázala výrazne nižší zisk na akciu. Ten dosiahol 67 centov oproti očakávaným 75 centom, čo predstavuje medziročný pokles zisku. Pred rokom dosiahol zisk za rovnaké obdobie 1,29 eura.
Pokles zisku je dôsledkom vysokých investícií do vývoja elektroáut. Spoločnosť pôvodne plánovala, že v roku 2030 bude predávať 80 percent elektrických vozidiel. Teraz tento plán opustila. Vedenie firmy zdôraznilo, že je nutné zmeniť smer európskej politiky. „Zákaz spaľovacích motorov v roku 2035 sa musí jednoducho zrušiť,“ vyhlásil finančný riaditeľ Porsche. Návrat k výrobe spaľovacích motorov je, naopak, dobrou správou pre Teslu. Európska únia možno podľahne tlaku zo strany európskych výrobcov automobilov a zruší zákaz, ale obchod s emisnými povolenkami tu pravdepodobne zostane.

Zmena plánu, ktorá si vyžiada nemalé odpisy investícií, nie je jediný neuralgický bod tejto luxusnej automobilky. Problémy vykazuje najmä čínsky trh. Objem exportovaných vozidiel za tretí štvrťrok poklesol o 30 percent, čo predstavuje najnižší počet dodaných áut do Číny za posledných desať rokov.
Nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal tento trend v nasledujúcich mesiacoch zmeniť. Vedeniu Porsche tak nezostáva nič iné, len hľadať úspory na výdavkovej stránke. Úspory sú nevyhnutné aj pre výrobcov luxusného tovaru.
Záver: Čo sledovať v budúcom týždni?
Počas budúceho týždňa sa dozvieme, aký bol celkový vývoj európskeho HDP za tretí štvrťrok 2024. Investori budú sledovať predovšetkým nemecké a francúzske HDP. Dobré výsledky však nemožno očakávať. Otázkou zostáva, či európsky priemysel bude ďalej spomaľovať, alebo sa blížime k odrazu od dna.
V závere týždňa zverejnia európsky odhad inflácie za október. Jej výška nám môže napovedať, aká bola ekonomická aktivita v októbri. Pokiaľ výrazne klesne, len to potvrdí obavy zo spomaľovania. Na konci týždňa prídu dôležité údaje z amerického pracovného trhu – očakáva sa, že americká nezamestnanosť zostane stabilná na hladine 4,1 percent.
Trhy budú sledovať predovšetkým výsledkovú sezónu v USA, pretože nadchádzajúci týždeň bude jej vrcholom. Dozvieme sa totiž hospodárske výsledky skupiny „Magnificent 7“, teda najväčších amerických technologických firiem. Tieto výsledky budú kľúčové pre udržanie rastúceho trendu na americkej burze. Svoje výsledky predstavia Alphabet, Microsoft, Meta, Apple a Amazon.