Prekvapenie pri odvolávaní Šimkovičovej. Traja poslanci z Hlasu nevedia, ako budú hlasovať

Martina Šimkovičová obhajuje fungovanie ministerstva kultúry a kritizuje politizáciu kultúrneho sektora.

Mimoriadna schôdza, na ktorej má Šutaj Eštok èeli odvolávaniu Martina Šimkovičová. Foto: Martin Baumann/TASR

Odôvodnenie na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej obsahuje zavádzajúce konštatovania. Rezort kultúry nie je v rozklade, riadi sa programovým vyhlásením vlády a dodržiava zákon. Šimkovičová to uviedla v pondelok v pléne Národnej rady SR, kde čelí opozičnému pokusu o odvolanie z funkcie.

„Nikto z Ministerstva kultúry SR nikomu nebráni tvoriť a umelecky sa prejavovať vrátane novinárskeho prejavu. Aj keď úroveň žurnalistiky, kvality a dôveryhodnosť našich médií je asi na historickom minime,“ skonštatovala Šimkovičová.

Ministerstvo má 29 priamo riadených organizácií. Za rok vo funkcii podľa vlastných slov Šimkovičová v súlade so zákonom vymenila sedem štatutárnych zástupcov, s ktorých činnosťou nebola spokojná, alebo ktorým uplynul ich mandát.

Zároveň pripomenula, že keď bol ministrom kultúry Milan Kňažko, tak bez analýz či dôvodov odvolal všetkých generálnych riaditeľov sekcií ministerstva, riaditeľov divadiel a ďalších inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.

Šimkovičová zároveň poukázala na to, že v prípade Umelecko-dekoračných dielní Slovenského národného divadla ide o zlyhanie predchádzajúceho vedenia. To bolo aj jedným z dôvodov na odvolanie Mateja Drličku z funkcie riaditeľa divadla. „Nový manažment divadla sa snaží napraviť vážne pochybenia tak, aby nedošlo k ohrozeniu prevádzky počas rozbehnutej divadelnej sezóny,“ poznamenala.

Taktiež podľa ministerky nový manažment Slovenskej národnej galérie analyzuje, ako mohlo dôjsť po spustení zrekonštruovanej budovy k pretečeniu strechy.

Ministerka vo svojom vystúpení kritizovala opozičné hnutie Progresívne Slovensko, že ich ľudia doteraz žili zo štátnych zdrojov, nikto ich nekontroloval a nemali relevantné výsledky svojej činnosti.

„Vytvorili ste tu deformovaný mechanizmus, ktorý živí politicky angažované mimovládky progresívneho charakteru,“ podotkla Šimkovičová. Myslí si, že PS nechce riešiť skutočné problémy kultúrneho sektora, iba sa snaží politicky profitovať z jeho neustálej deštrukcie a vytvára atmosféru permanentnej revolúcie.

Podpora SNS

Koalícia aj SNS stoja za ministerkou kultúry. Jej odvolávanie je zo strany opozície zbytočné, únavné a návrh nemá žiadnu cenu. V pléne NR SR to povedal podpredseda parlamentu a šéf národniarov Andrej Danko s tým, že Šimkovičová odvolaná nebude.

„Pani ministerka, máš našu podporu. Nedaj si zobrať energiu týmito zlými ľuďmi. Sústreď sa na prácu. Keď do teba kopú, ideš dobrou cestou, keď ťa to bolí, ideš ešte lepšou,“ odkázal Danko Šimkovičovej. Je zástancom toho, aby ministri za SNS neboli len údržbári.

Odvolávanie šéfky rezortu kultúry považuje Danko za zabíjanie času a PR opozície. „Nepredlžujte túto schôdzu. Táto koalícia podporuje Šimkovičovú. Chytila sa pozície a vnáša nový vietor,“ podotkol. Kultúra bola podľa Danka pod vplyvom rôznych záujmových skupín.

Návrh na vyslovenie nedôvery Šimkovičovej je veľká hanba predkladateľov z opozície, skonštatovala poslankyňa Dagmar Kramplová (SNS). „Nie je to nič iné len jedna politická zlátanina, ktorá nedáva dôvod na to, aby bola ministerka odvolávaná. Nie je to nič iné ako bezvýznamný nezmyselný kompilát liberálnych fráz a hesiel,“ podotkla.        

Šimkovičová je strategickou súčasťou SNS a Danko si preto nevie predstaviť, že by ju ostatní koaliční poslanci pri odvolávaní nepodržali. Šéf SNS si je tiež istý dostatočným počtom poslancov pri hlasovaní o jej odvolávaní. Tvrdí, že pokiaľ je koalícia jednotná, nie je šanca odvolať žiadneho ministra.

Opozícia Šimkovičovej vyčíta personálne zmeny v Slovenskom národnom divadle a Slovenskej národnej galérii. Tvrdí, že ministerka rozkladá verejnoprávne médiá, verejnoprávne fondy, ohrozuje rekonštrukcie pamiatok či erbové kultúrne inštitúcie. Šimkovičová deklaruje, že na svoje kroky má právo a koná zákonne. S odvolaním ministerky nesúhlasí ani vláda. Vo svojom stanovisku napísala, že Šimkovičová na výkon svojej funkcie spĺňa všetky kvalifikačné a odborné predpoklad

Nerozhodný Hlas

Koaliční poslanci NR SR za stranu Hlas-SD Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš ešte nevedia, ako budú hlasovať pri odvolávaní ministerky Šimkovičovej.

Majú sa s ňou stretnúť v utorok (29. 10.) pred hlasovaním a chcú sa jej pýtať na niektoré problémy v rezorte. Pre médiá to v parlamente uviedol Migaľ.        

„Musí sa s nami rozprávať. Chceme si ju vypočuť a počuť jej kroky. Hlavnou myšlienkou je, aby sme mali na stole jasný koncept slovenskej kultúry, kam bude smerovať,“ priblížil Migaľ. Všetci traja chcú podľa neho vidieť aspoň ministerkinu iniciatívu, že má záujem na takej koncepcii pracovať. Šimkovičovej sa chcú pýtať na personálne výmeny v kompetencii ministerstva či na projekt Obnovme si svoj dom.        

S ministerkou sa majú stretnúť len Migaľ, Malatinec a Šalitroš. „Pokiaľ sa k nám niekto pridá, budem rád,“ podotkol Migaľ. To, ako bude hlasovať poslanecký klub Hlasu-SD, nepovedal. Na spoločnom postupe sa podľa neho dohodnú pred hlasovaním.

Hlasovanie poslancov NR SR za vládnu stranu Hlas-SD za odvolanie ministerky by bolo podľa poslanca NR SR Dušana Jarjabka (Smer-SD) porušením koaličnej zmluvy. Poslanec to vyhlásil po pondelkovej rozprave k odvolávaniu ministerky.

„Keď niekto povie ‚A‘, musí povedať celú abecedu. Samozrejme, ich panská vôľa, čo spravia. Len potom budú musieť povedať, čo spravia ďalej, a to ma zaujíma viac,“ vyhlásil Jarjabek.

Výhrady opozičných politikov voči ministerke sú podľa poslanca vecou opozície, ktorá sa s nimi musí vyrovnať. Vyhlásil, že klub strany Smer-SD Šimkovičovú pri hlasovaní podrží.

(tasr)


Súdny dvor EÚ vydal rozsudok, ktorý upravuje podmienky vniknutia štátnych orgánov do mobilného telefónu počas trestného stíhania. Toto rozhodnutie bude mať značný vplyv na to, ako budú súdy posudzovať dôkazy z Threemy vo veci vraždy…
Prejsť na článok
Veľtrh práce Profesia days v Košiciach rozhýbal nielen nezamestnaných východniarov, ale aj tých, ktorí uvažujú o zmene. Vyberať si bolo z čoho, keďže sa tu zišlo takmer šesťdesiat zamestnávateľov.
Prejsť na článok
Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Bruno Rudinský má pri súčasnej nespokojnosti lekárov jasno. Búria sa najmä nemocniční lekári, ktorí však často robia na viac úväzkov. Zvýšenú pozornosť by si podľa neho zaslúžil najmä ambulantný sektor. Situácia…
Prejsť na článok