Huliakovci sa vzbúrili. Koalícia nateraz stratila v parlamente väčšinu

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová a šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko naďalej ostávajú vo svojich funkciách. Poslanci totiž zatiaľ nehlasovali o vyslovení nedôvery ministrom, keďže Národná rada nebola uznášaniaschopná.

R. Huliak chce do n·zvu klubu SNS doplniù N·rodn˙ koalÌciu Zľava Pavel Ľupták, Rudolf Huliak a Ivan Ševčík. Foto: Pavel Neubauer/TASR

V rokovacej sále sa totiž dvakrát prezentovalo iba 75 poslancov, na rokovanie je pritom potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda minimálne 76.

Predsedajúci Peter Žiga (Hlas) preto presunul hlasovanie na 14:00, ak nebude Národná rada opätovne uznášaniaschopná, pokračovať budú v programe schôdze.

Huliak: Len počúvame, akí sme nepotrební

Situáciu skomplikovali traja nezaradení poslanci z Národnej koalície – Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík – ktorí v utorok uviedli, že sa na utorkovom a stredajšom rokovaní parlamentu nezúčastnia. Huliak to odôvodnil tým, že iba počúvajú, akí sú nepotrební.

„Doslova a do písmena sme museli odísť z klubu SNS pre ignoráciu a vyhrážky, ktoré tu boli, v pondelok nám odvolali jedného a posledného prednostu, ktorého mala Národná koalícia. Aj to preto, lebo SNS nemala koho dať do Senca, bez udania dôvodu. A zlatým klincom bolo včerajšie [pondelok, pozn. red] odvolanie generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody [Štefana Kyseľa, pozn. red], posledného garanta odbornosti, lebo odmietal plniť nezmyselné príkazy ministerstva v tom zmysle, ako boli diktované Tarabom a Kuffovcami,“ zhodnotil Huliak.

Povedal, že tieto udalosti sú pre nich konečná. „Len počúvame, že sme nepotrební, že oni majú 76 hlasov aj bez nás, že nemusíme tu existovať. Pán Taraba s Dankom deklarujú, že v žiadnom prípade nepripustia otváranie koaličnej zmluvy. Rozhodli sme sa preto, že ak nie sme potrební, nikto nemá s nami záujem rokovať ako s koaličným partnerom, ktorý deklaruje súdržnosť s vládou a vládnym programom, dnes a zajtra (utorok a streda, pozn. red) sa nezúčastníme na rokovaní Národnej rady ani na jeho hlasovaní,“ spresnil.

Trojica poslancov očakáva, že si s nimi niekto dodatočne sadne. „Prizve ku koaličnému stolu, minimálne s nami spraví memorandum o spolupráci a spraví zadosťučinenie, aby táto dvojica už prestala túto koalíciu rozbíjať,“ prezradil.

Poznamenal tiež, že začína byť zvykom utorkové „rozvírenie politických vôd“ v slovenskom parlamente: „Taraba s Dankom napĺňajú to, čo sľúbili, že nás totálne zlikvidujú, vymažú zo zemského povrchu Národnú koalíciu.“

Taraba sa bráni

„Som rád, že Huliak potvrdil, že ich nominant považuje za problém, že minister životného prostredia postupuje podľa platnej smernice Európskej únie,“ reagoval šéf envirorezortu Tomáš Taraba.

„Toto je aj dôvod, prečo som sa rozhodol vymeniť riaditeľa Štátnej ochrany prírody, ktorému ďakujem za spoluprácu. Myslím si, že sme spolu absolútne fungovali a nemám problém, aby bol, povedzme, mojím poradcom. Ale nemôže viesť inštitúciu, keď Huliak ho štve do toho, aby nerešpektoval smernicu EÚ, respektíve aby s tým mal problém, lebo je to potom problém celého Slovenska,“ dodal Taraba.

Koalícia z toho viní opozíciu

Vládna koalícia s poľutovaním skonštatovala, že opozícia blokuje rokovanie Národnej rady SR.

„Robí tak napriek tomu, že si je plne vedomá, že vládna koalícia má parlamentnú väčšinu, ktorú však v súčasných hodinách nevie uplatniť pre krátkodobú hospitalizáciu jedného koaličného poslanca. Je smutné, že opozícia neváha zneužiť na úzke politické ciele aj onkologického pacienta,“ konštatovali v spoločnom vyhlásení predsedovia poslaneckých klubov strán Smer, Hlas a SNS narážajúc na dlhodobé zdravotné problémy poslanca Smeru Jána Blcháča.

SaS: Je to rozpad koalície

Opozičná SaS hovorí v súvislosti s utorkovým dianím v parlamente o rozpade koalície. To, že Národná rada rady nebola pri hlasovaní uznášaniaschopná, považuje za vyústenie chaosu. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca parlamentu a lídra SaS Branislava Gröhlinga.

„Dnešným dňom sa rozpadla koalícia a rozpadlo sa v podstate aj vládnutie Ficovej štvrtej vlády. Sami vidíte, že nedokážu ľuďom prinášať zákony, o ktorých oni rozprávajú, že sú to tie správne zákony, pretože nemajú nadpolovičnú väčšinu v NR SR. Momentálne majú iba 75 poslancov,“ povedal novinárom.

Predseda SaS opätovne skritizoval viaceré kroky vládnej koalície. Hovoril o pomáhaní korupčníkom či zvýšení platov ministrov. Namietal aj zvýšenie základnej sadzby DPH či zavedenie transakčnej dane.

Parlament nie je podľa Dubéciho schopný prijímať zákony

Predseda poslaneckého klubu hnutia Progresívne Slovensko Martin Dubéci zasa skonštatoval, že konflikty vo vládnej koalícii sa už preniesli aj do Národnej rady, SR, keďže nie je schopná prijímať zákony. Je to podľa neho výsledok extrémne zlých vzťahov v koalícii.

„Vidíme pomalý, ale istý rozpad vládnej koalície, prvýkrát nebola schopná presadiť zákony. Je to výsledok extrémne zlých vzťahoch v koalícii a ešte horších vzťahov v SNS. Konflikty sa už preniesli na úroveň Národnej rady,“ povedal Dubéci.

Koalícia podľa jeho slov nemá dostatok poslancov, keďže jeden je práceneschopný a traja nezaradení okolo Rudolfa Huliaka oznámili, že sa nebudú zúčastňovať na hlasovaní. Ak sa nič nezmení, podľa Dubéciho sa bude rokovať o zákonoch, no nebude možné o nich hlasovať.

Majerský: Sme svedkami vládnej krízy

„Sme svedkami vládnej krízy,“ zhodnotil poslanec a líder opozičného KDH Milan Majerský. „Spomeňte si na sobotňajšie (26. 10.) diskusie, ako vládni predstavitelia, koaliční poslanci, svätosväte tvrdili, ako sú usporiadaní a majú dostatočné množstvo hlasov na to, aby im prechádzali zákony. Prešli tri dni a dnes sme svedkami toho, že nie sú schopní otvoriť hlasovanie k jednotlivým bodom,“ poznamenal novinárom.

(gko, max, tasr)