Čo vieme o mužovi, ktorý šiel s nabitou zbraňou na oslavy, na ktorých sa zúčastnil Fico

Vyhrážkam násilím vysokopostavení politici čelia dlhodobo. Bolo tomu tak už v 90. rokoch. Napríklad v máji 1996 vybuchol pri dome vtedajšieho predsedu MKDH Bélu Bugára granát. Nikoho nezranil, útok bol smerovaný na jeho auto. Pre Bugára to mal byť zrejme odkaz mafie, aby sa v jej prípadoch neangažoval.

Koncom roku 1996 vybuchla priemyselná trhavina pri dome Františka Gauliedera. Len krátko predtým ho parlament zbavil poslaneckého mandátu. Stalo sa to napriek tomu, že Gaulieder odmietal, že by napísal list, ktorým sa kresla v parlamente vzdal. Bol poslancom za HZDS, no časom sa stal kritikom vlády Vladimíra Mečiara. Neskôr sa začal venovať mestskej politike v Galante ako poslanec. Za záhadných okolností zomrel pod kolesami vlaku v roku 2017. Predtým sa mu viackrát niekto vyhrážal. Dostával náboje a na dvore si našiel mŕtvu čiernu mačku.

Na politikov bolo zacielené aj v roku 2022

Pripomeňme, že k streľbe na politikov mohlo dôjsť pred vyše dvomi rokmi. Vtedy mladý študent zastrelil dvoch mužov pred bratislavským podnikom Tepláreň na Zámockej ulici. Strieľal z nenávisti voči LGBTI komunite.

Bol to však strelcov plán B. Pôvodne chcel strieľať na viacerých politikov. Obeťou vraha mali byť ľudia z koalície aj opozície. Primárne vtedajší premiér Eduard Heger, potom aj Robert Fico či exminister školstva Branislav Gröhling.

Manifest vraha zo Zámockej, ktorý napísal v angličtine, však hovoril, že jeho nepriateľom číslo jeden boli Židia.

Fico: Pokračuje to ďalej

Tento rok v máji spáchal atentát na premiéra Fica 71-ročný dôchodca po výjazdovom rokovaní v Handlovej. Momentálne je vo väzbe.

Po útoku sa zvýšila ochrana ústavných činiteľov. Napriek tomu sa na oslavy na Duklu v rámci 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie vybral muž s nabitou zbraňou. Na oslavách boli aj čelní predstavitelia štátu vrátane Fica.

Ten v rozhovore pre Štandard povedal, že na Dukle zachytili veľmi militantného človeka, ktorý ho nenávidí pre postoje k Ukrajine. „Bol so zbraňou, našťastie sa nedostal do zóny, kde sme boli my politici, a išiel do zóny, kde boli ľudia. Tam prechádzal cez rám (na detekciu kovov), zistilo sa, že má plne nabitú zbraň. Tiež vyhodnocujú to, že pravdepodobne v prípade, keby došiel do zóny, kde som bol ja, asi by sa pokúsil o niečo podobné. Jednoducho to pokračuje ďalej,“ priblížil premiér v narážke na májový atentát.

Zľava Rudolf Schuster, Peter Žiga, Robert Fico, Peter Pellegrini. Foto: František Iván/TASR

Muž s nabitou zbraňou má vraj celý arzenál

Polícia pre Štandard uviedla, že 6. októbra počas osláv na Dukle 76-ročný muž vstupoval do chráneného priestoru so zbraňou, ktorú mal pri sebe.

„Lustráciou sa zistilo, že muž je držiteľom zbrojného preukazu a je vlastníkom predmetnej zbrane, no nemal pri sebe potrebné doklady,“ povedala prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

Polícia ho preto zaistila z dôvodu podozrenia zo spáchania priestupku na úseku zbraní a streliva. Podľa hovorkyne ho po vykonaní potrebných úkonov prepustili na slobodu a priestupkový spis preložili na prejednanie na okresné riaditeľstvo polície v Košiciach.

Dôveryhodný zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, Štandardu povedal, že dôchodca bol pôvodne podporovateľ strany Smer. Posledné dva roky sa radikalizoval a bol veľký stúpenec Ukrajiny. Na oslavy sa chcel dostať cez iný vstup, ale napokon ho nasmerovali na bezpečnostnú kontrolu.

Muž údajne disponuje väčším počtom zbraní, teraz sa má preverovať, či je spôsobilý, aby ich ďalej vlastnil. Pochádza z Košického kraja. Na oslavy prišiel autobusom.

Mohlo by Vás zaujímaťRobert Fico: Viem, s kým mám dočinenia, želali si moju smrť

Ochrana premiéra a SIS

Denník Štandard oslovil Slovenskú informačnú službu (SIS) s otázkou, či zachytila aj iné prípady možného ohrozenia premiéra, prípadne ďalších ústavných činiteľov vrátane opozičných politikov. A koľko takých prípadov je, ktoré postúpila polícii. Zatiaľ služba neodpovedala. Keď tak urobí, text doplníme.

Bývalého riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského sa Štandard spýtal, ako teraz po atentáte pracuje na ochrane premiéra SIS a či mohli byť jej príslušníci prítomní aj na oslavách na Dukle.

Pčolinský pripomenul, že ochranu predsedu vlády má na starosti Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií ministerstva vnútra. „Zabezpečuje osobnú, epizodickú, operatívnu, dopravnú, pyrotechnickú aj hygienickú ochranu. Spolupracuje aj s inými útvarmi Policajného zboru, SIS a Vojenského spravodajstva,“ priblížil.

Fyzická prítomnosť príslušníkov SIS na mieste nie je podľa Pčolinského nevyhnutne potrebná, pretože všetky relevantné zistenia sa tak či tak odstúpia polícii.

„Viem si predstaviť, že pri monitorovaní konkrétnych rizikových osôb (napríklad cudzích spravodajských služieb) sa príslušníci SIS mohli na mieste vyskytovať. Keďže však išlo o akciu organizovanú ministerstvom obrany, skôr by som predpokladal, že prebiehala za prítomnosti Vojenského spravodajstva,“ uzavrel bývalý šéf SIS.

Mohlo by Vás zaujímaťRiaditeľ SIS: Nedostali sme pokyn na správu o atentáte na premiéra

Náboj pre Fica

Bezpečnostný incident sa udial aj v septembri tohto roku. Ochranka v budove Úradu vlády vtedy pri kontrole pošty našla v obálke určenej premiérovi Ficovi podozrivý predmet. „Následná RTG kontrola odhalila, že sa v nej nachádza náboj,“ uviedol portál Plus 7 dní, ktorý na prípad upozornil.

Generálny prokurátor Maroš Žilina doručenie obálky komentoval slovami, že to nie je len kriminálny čin, ale aj prejav bezohľadnosti a bezcitnosti. „Dôrazne vyzývam celú spoločnosť na elementárnu slušnosť a ľudskosť. Cynizmus a nenávisť, ktorými je prerastená naša spoločnosť, sa musí zastaviť,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Bravčová hlava pre Danka

Výhražnému odkazu nedávno čelil aj predseda SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. V záhrade si našiel „pozdrav“ – odrezanú bravčovú hlavu v igelitke. Napísané na nej bolo „pre kapitána“.

„Verím, že ten, kto mi dal tento odkaz, nemieni v týchto vyhrážkach pokračovať. V posledných troch mesiacoch sa situácie s vyhrážkami opakujú,“ povedal Danko Novému Času, ktorý o tomto prípade informoval pred necelými dvomi týždňami.

Danko vraj nález nahlásil na polícii. Bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff však Štandardu povedal, že uvedenú udalosť na útvaroch krajského riaditeľstva neevidujú.