Prepisovanie mien po zmene pohlavia na vysvedčeniach koalícia nakoniec neumožnila

Parlament prijal oklieštený informovaný súhlas rodičov pri výchove o sexuálnom správaní a zaviedol princíp politickej, náboženskej a ideologickej neutrality, netýka sa však hodín náboženstva.

Snímka obrazovky 2024-09-01 o 13.35.07 Tomáš Drucker (Hlas). Foto: Martin Baumann/TASR

Pôvodné znenie školského zákona, ktoré predložil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas), umožňovalo žiadať nové vysvedčenie zo základnej a strednej školy so zmeneným menom, pokiaľ daný absolvent podstúpil zmenu pohlavia.

Toto riešenie však poslanci z návrhu vypustili pozmeňujúcim návrhom, ktorý podala Dagmar Kramplová (SNS). Podporilo ho 100 poslancov, okrem koalície aj väčšina poslancov z klubov KDH a Slovensko, Za ľudí, KÚ.

Pripomeňme, že rovnakú úpravu sa v roku 2021 snažil presadiť aj vtedajší minister školstva Branislav Gröhling zo strany SaS, avšak pre odpor vo vnútri koalície k tomu napokon nedošlo.

Minister Drucker takisto pôvodne navrhoval, aby sa do zákona doplnila podmienka politickej, náboženskej a ideologickej neutrality, čo by mohlo spôsobiť problémy najmä cirkevným školám. Ich zriaďovateľmi sú totiž konkrétne cirkvi, ktoré ich zakladajú práve preto, aby rodičom umožnili zapísať deti do školy s prostredím v súlade s ich hodnotovým a náboženským presvedčením.

Aj tu sa pôvodný zámer ministerstva školstva upravil. Poslanec Adam Lučanský (SNS) návrh ministerstva zmiernil v tom, že znenie zákona sa nebude týkať vyučovania náboženstva na školách. Takúto úpravu podporilo 90 poslancov. Nie však poslanecký klub Slovensko, Za ľudí, KÚ. Richard Vašečka (KÚ) totiž predložil vlastný pozmeňujúci návrh o náboženskej výchove, ktorý však parlament neschválil.

Vašečkov dôslednejší návrh o informovanom súhlase neprešiel

Vládny návrh zákona zaviedol aj možnosť informovaného súhlasu rodiča s výchovou a vzdelávaním, ktoré ide nad rámec školského vzdelávacieho programu (ŠKVP) alebo inovácií.

V takom prípade bude musieť špeciálne vzdelávanie prerokovať rada školy aj pedagogická rada školy. Ak budú súhlasiť, výchova a vzdelávanie nad rámec ŠKVP bude možné len vtedy, ak zákonný zástupca aktívne nevyjadrí svoj nesúhlas. Ak sa poskytovanie výchovy a vzdelávania nad rámec školského vzdelávacieho programu nepredkladá na schválenie v rade školy a pedagogickej rade školy, je na jej poskytovanie potrebný aktívny súhlas zákonného zástupcu.

Na vzdelávanie, ktoré bude posúdené ako „v rámci ŠKVP“ však rodičia po novele nebudú mať žiaden dosah. Práve to mal odstrániť pozmeňovací návrh Richarda Vašečku (KÚ), ktorého cieľom bolo zaviesť právo rodičov na informovaný súhlas v prípade výchovy a vzdelávania v oblasti sexuálneho správania, a to aj v prípade, ak by takáto výchova bola v rámci školského vzdelávacieho programu. Tento návrh však parlament neprijal.

Zákon tiež prijal možnosť ministra zaradiť do výchovy a vzdelávania programy formou tzv. inovácií, a to aj bez ich predchádzajúceho overenia v praxi, za čo bol návrh taktiež kritizovaný.

Materské školy sa budú financovať zo štátneho rozpočtu

Poslanci v rámci školskej novely tiež schválili, že materské školy (MŠ) sa budú od nového roka financovať zo štátneho rozpočtu. „Podľa súčasného stavu MŠ bez ohľadu na zriaďovateľa sú financované z vlastných príjmov samosprávy, ktorých podstatnú časť predstavuje podiel na výnose dane z príjmov fyzických osôb,“ priblížil rezort školstva.

Z dôvodu zmeny financovania MŠ navrhlo znížiť pôvodné percento podielu obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo 70 percent na 56,1 percenta. Návrhom sa splní jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR.

MŠ sa budú financovať zo štátneho rozpočtu aj prostredníctvom nenormatívnych príspevkov. Ide o dopravné, odchodné, príspevok na súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu MŠ či podporné opatrenia.

Novela zákona taktiež obsahuje povinnosť prijatia dieťaťa na povinné predprimárne vzdelávanie pre deti s trvalým pobytom v obci, deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu a deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie. Urobiť tak bude musieť riaditeľ spádovej MŠ. V prípade, že v obci nie je zriadená MŠ, doplní sa povinnosť obcí dohodnúť sa na spádovej škôlke. Ak sa obce navzájom nedohodnú, určovať ju má príslušný regionálny úrad školskej správy.

V prípade zistenia porušenia právnych predpisov bude môcť začať konanie ex offo aj bez podnetu od Štátnej školskej inšpekcie.

Riaditeľ školy sa po novom nebude môcť opätovne uchádzať o rovnakú pozíciu aj po odvolaní inšpektorom.

(lh, tasr)