Fico: Čínu musíme rešpektovať, garantuje mier a stabilitu vo svete

Slovenský premiér cestuje na pracovnú návštevu Číny, kde okrem iného navštívi firmy, s ktorými SR spolupracuje.

Snímka obrazovky 2024-09-24 o 12.17.25 Robert Fico. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Predseda vlády SR Robert Fico s delegáciou ministrov, ale aj s početnou delegáciou podnikateľov dnes odcestuje na niekoľkodňovú oficiálnu návštevu Čínskej ľudovej republiky.

„Chcem sa poďakovať čínskej strane, keďže táto cesta bola organizovaná už v júni, ale pre atentát som ju nemohol absolvovať, že v takom krátkom čase sa môže táto oficiálna návšteva zrealizovať,“ povedal predseda vlády.

„Musíme rešpektovať Čínu. Je to krajina, ktorá má 1,5 miliardy obyvateľov, je stabilná a garantuje mier a určitú mieru rovnováhy nielen v regióne, ale na celom svete,“ povedal predseda vlády, podľa ktorého sa z Číny stáva svetový hráč. „Dokonca si myslím, že aj urovnanie sporu na Ukrajine nebude možné bez aktívnej spoluúčasti Číny,“ povedal Fico.

„Moja návšteva v Číne nemá vôbec nič spoločné s demokraciou na Slovensku,“ vyhlásil premiér a zdôraznil, že táto cesta neohrozuje ani našu bezpečnosť, ani naše hospodárstvo. Ak niekto ohrozuje hospodárstvo Slovenskej republiky, je to podľa jeho slov nezmyselný Green deal, ktorý schválila Európska únia a tá bude v roku 2025 prežívať ťažké hospodárske časy.

„Počas návštevy Číny bude podpísaných 13 dokumentov. Chceme navštíviť spoločnosť, ktoré chce postaviť na Slovensku baterkáreň. Chceme nadviazať vzťahy, pokiaľ ide o študentov. To sú bežné veci, ktoré robí celý svet,“ priblížil Robert Fico.

V Pekingu sa predseda vlády Robert Fico stretne s predsedom vlády Číny Li Čchiangom a následne delegáciu premiéra prijme prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching, ako aj predseda parlamentu Čao Le-ti.

Súčasťou programu cesty bude tiež návšteva firiem, v ktorých Slovenská republika spolupracuje a chce spolupracovať do budúcnosti, ale aj účasť slovenskej delegácie na medzinárodnom veľtrhu v Šanghaji.

Predseda vlády Robert Fico naposledy navštívil Čínu v roku 2007.


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok