Robert Fico varoval koaličných poslancov pred možným nasadením tajných služieb, ak sa objavia informácie o kupčení s hlasmi.
Poslanci Národnej koalície Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Ľupták minulý týždeň vystúpili z klubu SNS. Huliak tento krok odôvodnil tým, že odkedy požiadali o väčšie zviditeľnenie ich strany, začali byť ignorovaní a „absolútne odpojení“ od diania v klube. Aby poslanecký klub SNS nezanikol, doplnil ho Dušan Muňko zo Smeru.
Hoci trojica odídencov sľúbila podporu koalícii, v utorok sa nezúčastnili na hlasovaní, takže koalícia nemala 76 hlasov na prijímanie zákonov.
V stredu preto koalícia musela na hlasovanie dotiahnuť onkologicky chorého poslanca Jána Blcháča z Hlasu. Vďaka tomu získala tesnú väčšinu.
V stredu sa traja nezaradení zákonodarcovia síce zúčastnili na hlasovaní o školskom zákone, ale Huliak pre Aktuality vysvetlil, že len preto, že daná legisltíva súvisí aj s programom Národnej koalície.
„My sme odhlasovali čiste jeden zákon, na ktorom sme chceli takisto participovať a aby nám nebolo vykrikované, že sa nebijeme za naše deti a neboli sme tam, tak sme to išli uskutočniť,“ povedal Huliak pre Aktuality.
Doplnil, že traja poslanci nechcú otvárať koaličnú zmluvu, ale trvajú na podpísaní memoranda o spolupráci s koalíciou. Najnovšou požiadavkou je aj zastúpenie v kabinete.
„Takisto chceme mať prirodzene aj člena vlády, ktorý bude priamo reprodukovať naše myšlienky. Veď si vezmite jednu vec. My sme Slovenskej národnej strane doniesli 110-tisíc hlasov, my sme sa postarali o to, že sú v parlamente, my sme sa postarali o to, že dostali tri rezorty,“ vysvetlil Huliak svoje nároky s dôvetkom, že má ísť o jeden z rezortov pod gesciou SNS.
Tieto nároky vraj „medzi riadkami“ povedal aj na minulotýždňovom stretnutí s premiérom Robertom Ficom (Smer).
Podpredseda parlamentu a líder koaličnej SNS Andrej Danko skritizoval troch odídencov a ich tohtotýždňový postup pri hlasovaní v parlamente.
„Nepamätám si situáciu, že by poslanci NR SR podmieňovali svoje politické predstavy ultimatívne a blokovali NR SR tak, ako sa to v utorok (29. 10.) stalo vďaka poslancovi Huliakovi a dvom, ktorí sa k jeho ambícii hlásia,“ uviedol.
Verí, že sa situácia s uznášanianeschopnosťou poslancov už nebude opakovať.
Koalícia v stredu pri hlasovaní podľa Danka ukázala, že má v parlamente väčšinu. „Premiér Robert Fico (Smer) stále ráta so 79,“ povedal.
V prípade, že by poslanci okolo Huliaka podmieňovali podporu koalície splnením ekonomických požiadaviek, koalícia bude podľa Danka rázne konať. „Nikto im ich nesplní,“ podotkol. Nesúhlasil by ani s tým, ak by poslanci okolo Huliaka žiadali ministerské kreslo.
Zároveň avizoval, že v budúcnosti by sa mohol upraviť harmonogram hlasovania. „A to tak, že sa bude hlasovať len niektoré dni, čo požadujú aj poslanci v koalícii, ale aj v opozícii, aby mohli oveľa viac pracovať aj v regiónoch,“ povedal.
Premiér v stredu skonštatoval, že odmieta „kupovanie“ troch nezaradených poslancov. „Varujem každého, a je mi jedno, či to bude niekto z vládnej koalície alebo ktokoľvek iný, ak začnú chodiť informácie o kupčení, nasadím všetky spravodajské služby,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.
Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík mu vraj minulý týždeň stopercentne garantovali, že sú pripravení podporovať programové vyhlásenie vlády a jeho priority. Súčasne majú podľa Fica aj svoje vlastné interné ciele.
„Strana Národná koalícia neprešla parlamentnými voľbami. Musíme s nimi pracovať ako s troma nezávislými poslancami,“ poznamenal.
Predseda vlády tvrdí, že idú pracovať na politickej platforme, kde nastavia parametre spolupráce medzi troma nezaradenými poslancami a koalíciou. Zatiaľ nevie, ako bude táto platforma vyzerať. „Musíme im vytvoriť priestor, pokiaľ ide o informovanie, aby boli súčasťou tej 79-ky. Keď máme s nimi pracovať, oni musia vedieť, aké rozhodnutia sa prijímajú na vláde alebo koaličnej rade. Je to prirodzené,“ skonštatoval Fico.
Prezident Peter Pellegrini zatiaľ nevidí dôvod, aby zasahoval do vnútropolitického a parlamentného diania. Doplnil, že utorkovú situáciu s nefunkčným parlamentom pozorne sledoval.
„Pokiaľ koalícia bude schopná nachádzať pri zásadných rozhodnutiach väčšinu, tak prezident v tom nemá akú úlohu zohrať. Pravdepodobne pán premiér, ktorý musí získať pre svoju vládu a pre seba väčšinu, aby mal garantovanú dôveru v parlamente, bude musieť reagovať aj na aktivity poslancov zo strany SNS a nájsť režim, ako bude koalícia fungovať ďalej,“ podotkol Pellegrini.
Dodal, že zasiahne až ak dôjde k vládnej kríze, ktorá by ohrozila samotný chod štátu.
(est, tasr)