Huliak chce od SNS ministerstvo. Fico varuje pred kupovaním poslancov

Robert Fico varoval koaličných poslancov pred možným nasadením tajných služieb, ak sa objavia informácie o kupčení s hlasmi.

22. schôdza Národnej rady SR Rudolf Huliak. Foto: TASR/Martina Kriková

Poslanci Národnej koalície Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Ľupták minulý týždeň vystúpili z klubu SNS. Huliak tento krok odôvodnil tým, že odkedy požiadali o väčšie zviditeľnenie ich strany, začali byť ignorovaní a „absolútne odpojení“ od diania v klube. Aby poslanecký klub SNS nezanikol, doplnil ho Dušan Muňko zo Smeru.

Hoci trojica odídencov sľúbila podporu koalícii, v utorok sa nezúčastnili na hlasovaní, takže koalícia nemala 76 hlasov na prijímanie zákonov.

V stredu preto koalícia musela na hlasovanie dotiahnuť onkologicky chorého poslanca Jána Blcháča z Hlasu. Vďaka tomu získala tesnú väčšinu.

Chcú ministerstvo v gescii SNS

V stredu sa traja nezaradení zákonodarcovia síce zúčastnili na hlasovaní o školskom zákone, ale Huliak pre Aktuality vysvetlil, že len preto, že daná legisltíva súvisí aj s programom Národnej koalície.

„My sme odhlasovali čiste jeden zákon, na ktorom sme chceli takisto participovať a aby nám nebolo vykrikované, že sa nebijeme za naše deti a neboli sme tam, tak sme to išli uskutočniť,“ povedal Huliak pre Aktuality.

Doplnil, že traja poslanci nechcú otvárať koaličnú zmluvu, ale trvajú na podpísaní memoranda o spolupráci s koalíciou. Najnovšou požiadavkou je aj zastúpenie v kabinete.

„Takisto chceme mať prirodzene aj člena vlády, ktorý bude priamo reprodukovať naše myšlienky. Veď si vezmite jednu vec. My sme Slovenskej národnej strane doniesli 110-tisíc hlasov, my sme sa postarali o to, že sú v parlamente, my sme sa postarali o to, že dostali tri rezorty,“ vysvetlil Huliak svoje nároky s dôvetkom, že má ísť o jeden z rezortov pod gesciou SNS.

Tieto nároky vraj „medzi riadkami“ povedal aj na minulotýždňovom stretnutí s premiérom Robertom Ficom (Smer).

Danko: Nenecháme sa vydierať

Podpredseda parlamentu a líder koaličnej SNS Andrej Danko skritizoval troch odídencov a ich tohtotýždňový postup pri hlasovaní v parlamente.

„Nepamätám si situáciu, že by poslanci NR SR podmieňovali svoje politické predstavy ultimatívne a blokovali NR SR tak, ako sa to v utorok (29. 10.) stalo vďaka poslancovi Huliakovi a dvom, ktorí sa k jeho ambícii hlásia,“ uviedol.

Verí, že sa situácia s uznášanianeschopnosťou poslancov už nebude opakovať.

Koalícia v stredu pri hlasovaní podľa Danka ukázala, že má v parlamente väčšinu. „Premiér Robert Fico (Smer) stále ráta so 79,“ povedal.

V prípade, že by poslanci okolo Huliaka podmieňovali podporu koalície splnením ekonomických požiadaviek, koalícia bude podľa Danka rázne konať. „Nikto im ich nesplní,“ podotkol. Nesúhlasil by ani s tým, ak by poslanci okolo Huliaka žiadali ministerské kreslo.

Zároveň avizoval, že v budúcnosti by sa mohol upraviť harmonogram hlasovania. „A to tak, že sa bude hlasovať len niektoré dni, čo požadujú aj poslanci v koalícii, ale aj v opozícii, aby mohli oveľa viac pracovať aj v regiónoch,“ povedal.

Fico sa aj vyhrážal

Premiér v stredu skonštatoval, že odmieta „kupovanie“ troch nezaradených poslancov. „Varujem každého, a je mi jedno, či to bude niekto z vládnej koalície alebo ktokoľvek iný, ak začnú chodiť informácie o kupčení, nasadím všetky spravodajské služby,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

Rudolf Huliak, Pavel Ľupták a Ivan Ševčík mu vraj minulý týždeň stopercentne garantovali, že sú pripravení podporovať programové vyhlásenie vlády a jeho priority. Súčasne majú podľa Fica aj svoje vlastné interné ciele.

„Strana Národná koalícia neprešla parlamentnými voľbami. Musíme s nimi pracovať ako s troma nezávislými poslancami,“ poznamenal.

Predseda vlády tvrdí, že idú pracovať na politickej platforme, kde nastavia parametre spolupráce medzi troma nezaradenými poslancami a koalíciou. Zatiaľ nevie, ako bude táto platforma vyzerať. „Musíme im vytvoriť priestor, pokiaľ ide o informovanie, aby boli súčasťou tej 79-ky. Keď máme s nimi pracovať, oni musia vedieť, aké rozhodnutia sa prijímajú na vláde alebo koaličnej rade. Je to prirodzené,“ skonštatoval Fico.

Pellegrini nezasiahne

Prezident Peter Pellegrini zatiaľ nevidí dôvod, aby zasahoval do vnútropolitického a parlamentného diania. Doplnil, že utorkovú situáciu s nefunkčným parlamentom pozorne sledoval.

„Pokiaľ koalícia bude schopná nachádzať pri zásadných rozhodnutiach väčšinu, tak prezident v tom nemá akú úlohu zohrať. Pravdepodobne pán premiér, ktorý musí získať pre svoju vládu a pre seba väčšinu, aby mal garantovanú dôveru v parlamente, bude musieť reagovať aj na aktivity poslancov zo strany SNS a nájsť režim, ako bude koalícia fungovať ďalej,“ podotkol Pellegrini.

Dodal, že zasiahne až ak dôjde k vládnej kríze, ktorá by ohrozila samotný chod štátu.

(est, tasr)