Prehľad trhov: Google potvrdzuje dominanciu. Americký HDP silno rastie, Európa spomaľuje

Vysoké výnosy amerických dlhopisov naznačujú možné víťazstvo Donalda Trumpa, ktorý by mohol opäť viesť ekonomickú politiku podobne ako pred ôsmimi rokmi. Dlhopisové trhy očakávajú, že Trumpova politika bude výrazne proinflačná, a Fed si tak nebude môcť dovoliť sadzby znižovať, ako sa pôvodne predpokladalo. Politické špekulácie nahradili tie makroekonomické.

Máme tu ďalší príklad toho, ako sa nálada na trhoch dokáže rýchlo zmeniť a ako nové témy ovplyvňujú vývoj akciových trhov. Ešte pred mesiacom sa pozornosť zameriavala na americký pracovný trh. Investori a analytici starostlivo sledovali a komentovali každé nové číslo z tamojšieho trhu práce.

Keď sa obzrieme ešte ďalej, rovnaká pozornosť sa venovala inflačným údajom. A tí s naozaj dobrou pamäťou si spomenú na 5. august, keď prepad japonskej burzy spôsobil „carry trade“. Dnes sa zdá, ako by nič z toho neexistovalo – pozornosť sa sústredí iba na politiku a umelú inteligenciu.

Nebezpečenstvo prístupu, ktorý sa sústredí iba na aktuálne témy, spočíva v tom, že tieto témy sa neustále menia, zatiaľ čo hlavná otázka zostáva rovnaká: Ako je na tom americká a svetová ekonomika po viac ako roku vysokých úrokových sadzieb? My túto chybu neurobíme a pozrieme sa napriek volebnému dianiu najprv na makroekonomické ukazovatele.

Pracovný trh v USA spomaľuje

V pondelok zverejnili počet otvorených pracovných pozícií v USA. V septembri bolo k dispozícii 7,443 milióna pracovných miest, čo predstavuje výrazný pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu. V priebehu iba mesiaca zmizlo z ponuky vyše 418-tisíc pracovných miest, ktoré sa buď obsadili, alebo ich stiahli. Od marca 2022 sa počet pracovných miest pravidelne znižuje, vtedy dosiahol vrchol 12,2 milióna.

Vývoj voľných pracovných ponúk v USA za posledné tri roky.

Počet pracovných ponúk nepríjemne zaskočil analytikov, ktorí očakávali pokles na 7,9 milióna pozícií. Najzaujímavejšie na celej situácii je, že len málokto tieto čísla komentoval – pritom ešte pred mesiacom išlo o jeden z najsledovanejších makroekonomických údajov. Teraz trhy takmer nereagovali, hoci došlo k výraznému poklesu počtu pracovných miest.

Na druhej strane môžeme povedať, že sa stále nenachádzame na bežných hodnotách z obdobia pred rokom 2020, keď sa počet pracovných miest pohyboval bežne medzi 4 a 5 miliónmi.

Pracovný trh je teraz v pozadí pre voľby v USA. Napriek tomu je to časovaná bomba – tendencia je jasne klesajúca. Ďalšie štatistiky zo života bežného Američana tiež neponúkajú dôvody na optimizmus. Rekordný počet Američanov má dve zamestnania, zadlženie na kreditných kartách dosahuje historické maximá a úrokové sadzby na kreditných kartách aj hypotékach zostávajú veľmi vysoké. Tieto údaje trhy naďalej ignorujú.

Amerika rastie rýchlejšie ako Európa, priepasť sa zväčšuje

Ďalšou porciou makroekonomických dát, ktorú sme dostali, boli prvé odhady rastu HDP za tretí štvrťrok. Prekvapenie sa nekonalo. Amerika rastie rýchlejšie ako Európa, a to aj pri výrazne vyšších úrokových sadzbách. Americké HDP za tretí štvrťrok vzrástlo o 2,8 percenta. Trhy očakávali 3 percentá, takže výsledok znamenal mierne sklamanie. Vzhľadom na aktuálne vysoké sadzby ide však o veľmi dobrý výkon.

Vývoj amerického HDP za posledné tri roky.


V eurozóne bol rast oveľa nižší: v treťom štvrťroku európska ekonomika rástla o 0,4 percenta, medziročne o 0,9 percenta. To nie je nijako závratné tempo a v podstate ide o stagnáciu, pokiaľ zohľadníme štatistické chyby. Aby mal rast HDP pozitívny vplyv na trh práce, musí byť vyšší ako 1,5 percenta. Kým Európa nebude dosahovať tieto hodnoty, nemožno hovoriť o návrate pozitívnych ekonomických perspektív.

Vývoj rastu HDP v eurozóne za posledné tri roky.

Zaujímavé údaje prišli z Nemecka. Podľa tamojších štatistických úradov nemecká ekonomika medziročne klesla o 0,2 percenta. Prvé odhady inflácie za október navyše ukazujú, že inflácia neočakávane nabrala druhý dych. Namiesto očakávaných 1,6 percenta vzrástla na 2 percentá.

To ešte nie je dôvod na obavy, pretože októbrová inflácia v Nemecku presne zodpovedá dvojpercentnému cieľu Európskej centrálnej banky. Ak však budúci mesiac inflácia opäť vzrastie, môže ísť o nástup nového trendu. Vyššia inflácia spolu s nulovým alebo dokonca záporným rastom HDP je pre nemeckú ekonomiku najhorším možným scenárom, pretože by sme pozorovali návrat stagflácie.

Vývoj nemeckej inflácie za posledný rok.

V nemeckej ekonomike sa očividne deje niečo zásadné. Ikona nemeckého automobilového priemyslu oznámila zámer zatvoriť tri továrne v Nemecku. Výsledky hospodárenia boli zlé, pričom firmu od pohromy zachránil vyšší objem predaných vozidiel značky Škoda.

Sme svedkami zaujímavého fenoménu: mnoho nemeckých firiem a sektorov hlási veľké problémy, napriek tomu sa nemecký index DAX obchoduje na maximálnych hodnotách. Krátkodobo môže existovať veľký nesúlad medzi situáciou na burze a reálnou ekonomikou, ale v dlhodobom horizonte majú reálna ekonomika a burza tendenciu konvergovať. Odhaduje sa, že spomaľujúca sa nemecká ekonomika sa časom prepíše aj na frankfurtskej burze.

Vývoj nemeckého indexu DAX za posledných päť rokov.

Akcie: Google potvrdzuje svoju dominanciu

Druhá firma zo skupiny Magnificent Seven zverejnila svoje výsledky, ktoré dopadli nad očakávania dobre. Zisk na akciu dosiahol 2,12 dolára oproti očakávaným 1,84 dolára. Tržby predstavovali 88,27 miliardy dolárov oproti očakávaným 86,37 miliardy dolárov. Tržby tak boli skoro o dve miliardy vyššie, než sa čakalo.

Akcie po zverejnení výsledkov výrazne posilnili. Dôvodom je, že na začiatku roka malo vedenie Alphabetu obavy z ekonomického spomalenia spôsobeného vysokými úrokovými sadzbami. Ako nás učia história, väčšina firiem, keď sa dostane do problémov, začína šetriť na reklamných výdavkoch. Práve toto bola hlavná obava Googlu v tomto roku.

Vývoj akcií spoločnosti Alphabet od začiatku tohto roka.

Spomínané čísla HDP v USA a Európe zatiaľ recesiu nepotvrdzujú. Firmy, naopak, naďalej investujú do reklamy, čo sa ukázalo na silnom raste obratu pri službe YouTube. Google taktiež zaznamenal silný rast v oblasti cloudových služieb, kde medziročne posilnil z 8,4 miliardy dolárov na 11,5 miliardy dolárov.

Práve cloudový sektor je pre Google kľúčový pre dynamiku tržieb. Rýchly rast v cloude udržuje Googlu povesť technologickej firmy s veľkým potenciálom rastu, nehľadiac na to, akú veľkú časť trhu už ovláda.

Z výsledkov hospodárenia firmy je zaujímavé, že Alphabet zvýšil svoje príjmy o viac ako jednu miliardu dolárov vďaka úrokom z finančných aktív. Alphabet je tak naozaj nepredstaviteľne veľký gigant – len veľmi malý počet firiem dokáže vygenerovať zisk jednu miliardu dolárov za štvrťrok. Google to zvláda prakticky bez väčšej námahy.

Výsledky tejto spoločnosti zatiaľ zvýšili skóre medzi optimistami a pesimistami na trhu na 2:0 v prospech optimistov. Prvý bod si minulý týždeň pripísal Elon Musk vďaka výsledkom Tesly.

Záver: Napodobní Google a Teslu zvyšok skupiny Magnificent Seven?

Výsledková sezóna bude pokračovať aj v závere tohto týždňa. Dozvieme sa, ako si viedli firmy, ako Microsoft, Apple, Amazon a Meta. Veľkým firmám sa zatiaľ darí, ale to neznamená, že trh im odpustí prípadné zaváhanie. Odstrašujúcim príkladom môžu byť výsledky spoločnosti AMD, ktoré boli v podstate dobré, ale firma je neistá v súvislosti s ďalším výhľadom. Akcie AMD sa prepadli o viac ako 10 percent.

Podobný vývoj spôsobili aj výsledky švajčiarskeho farmaceutického gigantu Novartis, ktorý aj napriek dobrým výsledkom odpísal 4 percentá, a to napriek svojej príslušnosti k veľmi konzervatívnemu sektoru. Výsledková sezóna za tretí štvrťrok ukazuje, že investori nestrpia žiadne zaváhanie. Nervozita na trhoch pretrváva, aj keď sú akciové indexy na historických maximách.