Správy o vojakoch KĽDR v Rusku sú len tvrdenia, hovorí ruský veľvyslanec pri OSN

Do Ruska údajne prišlo 10 000 severokórejských vojakov, nepoprel to ani prezident Vladimir Putin.

VASILIJ NEBENZIA Vasilij Nebenzia. Foto Profimedia

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia zavrhol v stredu správy o prítomnosti severokórejských vojakov v Rusku a Washington a Londýn obvinil zo šírenia dezinformácií.

Trval na tom, že Moskva v interakcii so Severnou Kóreou postupuje v súlade s medzinárodným právom, informuje TASR podľa agentúry AFP.

„Tieto prípady majú spoločné len jedno: ide o obyčajné tvrdenia, a keďže chýbajú akékoľvek presvedčivé dôkazy, ich cieľom je len odvrátiť pozornosť od skutočných problémov, ktoré predstavujú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť,“ povedal Nebenzia Bezpečnostnej rade OSN.

USA tvrdia, že Pchjongjang vyslal do Ruska vyše 10 000 vojakov, ktorí tam absolvujú výcvik a neskôr budú nasadení na Ukrajinu. Generálny tajomník NATO Mark Rutte uviedol, že časť severokórejských vojakov už nasadili v ruskej Kurskej oblasti, kde sa Moskva snaží odraziť útoky Ukrajiny. Podľa ministerstva obrany USA existujú náznaky, že v tejto oblasti „malý počet“ severokórejských vojakov už skutočne je.

Nebenzia v stredu povedal, že aj keby boli obvinenia USA pravdivé, nechápe „prečo sa Spojené štáty a ich spojenci snažia všetkým vnútiť chybnú logiku, že majú právo pomáhať Zelenského režimu… a ruskí spojenci nemajú (také) právo“. Dodal, že Rusko pri interakcii s KĽDR „vo vojenskej a iných oblastiach“ postupuje v súlade s medzinárodným právom a neporušuje ho.

Ostatní členovia BR OSN však v súvislosti so situáciou vyjadrili znepokojenie.

Britská veľvyslankyňa pri OSN Barbara Woodwardová varovala pred výhodami, ktoré Pchjongjang môže získať od Moskvy najmä v oblasti vojenskej pomoci. Podľa jej slov to „predstavuje riziko ďalšieho zvyšovania napätia na Kórejskom polostrove“, ako aj oslabenia bezpečnosti v indo-pacifickom regióne.

Francúzsky veľvyslanec Nicolas de Riviere tvrdí, že ak sú severokórejské jednotky naozaj rozmiestnené v Rusku, bude to vnímané ako „nepriateľský čin s priamymi dôsledkami pre európsku bezpečnosť, medzinárodný mier a bezpečnosť“, ktorým sa iba zvýši utrpenie Ukrajincov.

Samotná OSN vyjadrila v súvislosti s tvrdeniami o prítomnosti vojakov KĽDR v Rusku znepokojenie, zároveň však poznamenala, že ich nevie overiť. „Organizácia Spojených národov nemá k dispozícii žiadne ďalšie podrobnosti o vývoji situácie a nie je v pozícii, aby mohla overiť alebo potvrdiť uvádzané tvrdenia či správy,“ uviedol námestník generálneho tajomníka OSN pre Európu a slovenský diplomat Miroslav Jenča.


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok
V Arizone či Michigane sa uzatvorili volebné miestnosti
V Arizone či Michigane sa uzatvorili volebné miestnosti. Aj vo Wisconsine a v ďalších 12 štátoch sa skončilo osobné hlasovanie v prezidentských voľbách, informovala televízia CNN. Voľby naďalej prebiehajú už iba v deviatich štátoch vrátane najväčšieho štátu Kalifornia a posledného kľúčového štátu Nevada. Republikánsky kandidát Donald Trump zatiaľ podľa CNN…
Prejsť na článok