V Minsku štartuje konferencia o bezpečnosti. Lavrov chce posilniť regionálnu spoluprácu

V Minsku sa stretávajú predstavitelia 30 krajín na konferencii o eurázijskej bezpečnosti. Sergej Lavrov plánuje prezentovať ruský návrh na vytvorenie nedeliteľného systému bezpečnosti pre Euráziu.

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa zúčastní na 2. medzinárodnej konferencii o eurázijskej bezpečnosti, ktorá sa koná 31. októbra a 1. novembra v bieloruskom Minsku. Ako na svojom webe uviedla ruská tlačová agentúra TASS, hlavným cieľom podujatia je podporiť „úprimnú a inkluzívnu diskusiu“ o budúcnosti bezpečnosti v Eurázii.

Lavrov vo svojom vystúpení plánuje prediskutovať kľúčové body iniciatívy prezidenta Ruskej federácie o vytvorení systému rovnocennej a nedeliteľnej bezpečnosti pre Euráziu. Ako informovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová, Lavrov tiež predloží ruské hodnotenie súčasného stavu eurázijskej bezpečnosti a poukáže na potrebu posilnenia spolupráce medzi štátmi v regióne.

Na konferencii sa očakáva účasť približne 30 krajín vrátane zástupcov organizácií ako Spoločenstvo nezávislých štátov, Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, Šanghajská organizácia pre spoluprácu a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Medzi hlavnými hosťami sú generálny tajomník SNŠ Sergej Lebedev a sýrsky minister zahraničných vecí Bassam al-Sabbagh. Pozvanie prijal aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý sa na konferencii zúčastnil už minulý rok.

Diskusie na podujatí sa budú týkať aktuálneho bezpečnostného napätia medzi globálnymi hráčmi a pretrvávajúceho nedostatku komunikácie na medzinárodnej scéne. Konferencia nadväzuje na podobné podujatie z minulého roku, ktoré poskytlo priestor pre hľadanie riešení súčasných bezpečnostných výziev v meniacom sa globálnom prostredí.

(lup)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok