Harrisovej výhra ochladí vzťahy s Maďarskom, Trump však tiež nebude bezkonfliktný

Medzi vládou premiéra Viktora Orbána a Demokratickou stranou USA boli v minulosti otvorené konflikty, republikán by však mohol kritizovať čínske investície v Maďarsku, vysvetlil pre TASR analytik Balázs Tárnók.

Donald Trump, maïarský premiér Viktor Orbán Donald Trump a Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Tárnók, riaditeľ výskumu Inštitútu stratégie a politiky Johna Lukacsa na Univerzite verejných služieb, doplnil, že hoci by demokratické víťazstvo bolo pre Budapešť vyložene negatívne, ani víťazstvo Donalda Trumpa by nezaručilo stopercentne nekonfliktné vzťahy. Charakter týchto sporov by sa však zmenil, podľa analytika by sa riešili v zákulisí.

Konkrétny príklad s Čínou použil Tárnók preto, že sú to práve republikáni, ktorí vehementnejšie odmietajú vplyv Pekingu vo svete.

„Spor v tejto otázke s Budapešťou sa však zrejme bude riešiť za zatvorenými dverami a v prípade novej republikánskej Trumpovej administratívy z toho bude skôr americko-európsky konflikt, čo by mohlo byť v prospech Budapešti,“ dodal analytik.

„Ak by vyhrala Harrisová, domnievam sa, že by sa terajšie chladné dvojstranné americko-maďarské vzťahy ešte viac ochladili. Jednou z príčin je práve Orbánova podpora kandidáta republikánov, čo je z hľadiska demokratov zasahovanie do volebnej kampane,“ vysvetlil postoj Orbána a jeho vlády k americkej pravici.

„Orbán sa pritom objavil nielen v americkej politickej sfére, ale aj v tamojších médiách. Napríklad prostredníctvom relácií konzervatívneho moderátora Tuckera Carlsona sa Orbán v americkej vnútornej politike v pomere k veľkosti svojej krajiny tešil neúmerne vysokej pozornosti,“ povedal Tárnok.

Podotkol, že Orbán podporuje Trumpa nielen deklaratívne, ale že táto podpora sa prejavuje aj v organizovaní Konferencií konzervatívnej politickej akcie (CPAC) či v dvojstranných stretnutiach Trumpa, ako bývalého prezidenta a kandidáta na tento post, s úradujúcim premiérom.

Takýchto stretnutí nebolo veľa, s Trumpom ho absolvoval poľský prezident Andrzej Duda, detaily tejto schôdzky však nie sú známe. Medzi Trumpom a Orbánom ich bolo v uplynulých rokoch niekoľko, napríklad aj na Floride.

„V auguste 2020 na konferencii CPAC v texaskom Dallase došlo k veľmi jednoznačnému podporeniu Trumpa Orbánom, ktorý tak aj z pohľadu vplyvu amerických prezidentských volieb na maďarskú zahraničnú i vnútornú politiku stavil na jednu kartu. Domnievam sa, že Orbán vtedy neurobil žiadne kroky pre prípad, že by Trump voľby nevyhral. Každá krajina má síce svoje preferencie v otázke osoby amerického prezidenta, v čase kampane voľby hlavy štátu sa ku kandidátom ale vyjadrujú zdržanlivejšie s vedomím, že bilaterálne i multilaterálne vzťahy budú musieť pokračovať v prípade úspechu ktoréhokoľvek kandidáta. Vláda premiéra Orbána si však zvolila odlišnú cestu, v roku 2016, 2020 a aj od roku 2022, keď Trumpa podporovala mimoriadne zreteľne,“ spresnil analytik.

„Tak víťazstvo Harrisovej, ako aj víťazstvo Trumpa budú mať výrazný vplyv na Maďarsko a Orbánovu vládu, pričom výhra kandidátky demokratov by mala len negatívny vplyv a Trumpov návrat by mohol mať zmiešaný vplyv,“ zhrnul Balázs Tárnok.

(tasr)