Viac ako 30-tisíc migrantov dorazilo do Británie cez Lamanšský prieliv v malých člnoch

Údaje prichádzajú v čase, keď sa nová labouristická vláda snaží znížiť počet nelegálneho prekročenia hraníc Spojeného kráľovstva.

Migranti na Regrútskej ulici v Bratislave MIgranti. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Podľa britského ministerstva vnútra dorazilo v roku 2024 na pobrežie juhovýchodného Anglicka 30 431 migrantov cez Lamanšský prieliv zo severného Francúzska.

V minulom roku prišlo do Británie z Francúzska takmer 30-tisíc osôb, čo je však menej ako rekordných 45 774 ľudí v roku 2022. V tomto roku zomreli už desiatky migrantov, ktorí sa pokúšali dostať na britské pobrežie v preťažených gumených člnoch cez jednu z najfrekventovanejších lodných trás na svete.

Ich zastavenie bolo kľúčovou témou júlových parlamentných volieb v Británii. Protiimigračná strana Reform UK zástancu brexitu Nigela Faragea viedla kampaň takmer výlučne na túto tému a získala približne štyri milióny hlasov, čo je pre takúto stranu bezprecedentný úspech, konštatuje Reuters.

Starmer v priebehu niekoľkých dní po prevzatí moci zrušil kontroverzný plán konzervatívcov posielať migrantov do záchytných centier v africkej Rwande a zaviazal sa zastaviť činnosť pašerákov ľudí. Bývalý policajný šéf Martin Hewitt bol vymenovaný do čela nového Veliteľstva pre pohraničnú bezpečnosť, ktoré sa bude zameriavať na danú problematiku.

(tasr)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok